Bu bebek patiğine aşık olacaksınız!

Hem de öylesine kolay ve öylesine hızlı bir örgü modeli ki göz açıp kapatıncaya kadar bitiyor!

Siz de hemen örmeye başlayın, hemen bitirin!

Yapılışı

Taban

1) 22 zincir çekilir. 4. zincirin içerisine 6 tane ikili trabzan yapılır.

2) Her zincire birer tane ikili trabzan yapılarak son zincirin içerisine 6 tane ikili trabzan yapılır. Zincirin diğer tarafına da her yuvaya birer tane ikili trabzan yapılarak ilmek kaydırma yöntemiyle birleştirilir.

kurklu-bebek-patigi-yapimi-1
kurklu-bebek-patigi-yapimi-1

3) 20 zincirin köşelerine altışar tane ortasına da 16 tane ikili trabzan yapmış olduk. Şimdi 3 zincir çekerek üst sıraya geçiyoruz. Köşelerdeki 6 trabzanın her birine iki tane ikili trabzan yaparak köşelerde 12, ortada yine her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yaparak 16 tane ikili trabzanla sırayı tamamlıyoruz.

kurklu-bebek-patigi-yapimi-2
kurklu-bebek-patigi-yapimi-2

4) 3 zincir çekerek yukarı çıkıyoruz ve köşedeki 12 trabzanın üzerinde yine arttırma yapıyoruz. Bu sırada köşedeki 12 trabzanın üzerine bir tek, bir çift batıyoruz. Ortadaki 16 trabzan yine sabit, 1 tane trabzan yapıyoruz.

5) Arttırma işlemlerimiz bitti. Patiğin tabanını biraz genişletmek için 1 sıra boyunca her ilmeğe birer tane tekli trabzan yapıyoruz.

Gövde

Tabandan devam ediyoruz. 

1) 3 zincirle üst sıraya çıkıyoruz ve trabzanların tepesine değil de beline dolayıp ilmek alıyoruz. Her bir trabzanın beline birer tane ikili trabzan yaparak sırayı tamamlıyoruz. 1 sıra daha arttırma eksiltme yapmadan her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapılır.

2) Bir sıra daha ikili trabzan yapıyoruz.

3) Bu sırada burun kısmı için eksiltmeler yapacağız. 23 trabzan yapıp 24 trabzanı keserek 12 trabzana indiriyoruz. Sıra sonuna kadar ikili trabzan yaparak sırayı tamamlıyoruz.

4) 3 zincir çekerek bir üst sıraya geçiyoruz. 21 trabzan yapıp 8 tane eksiltme yapıp 1 tane ikili trabzan yaparak geri dönüyoruz ve yaptığımız eksiltmelerin üzerine sık iğne yaparak eksiltmelere başladığımız yere geliyoruz.

kurklu-bebek-patigi-yapimi-7
kurklu-bebek-patigi-yapimi-7

5) Eksiltmenin son sırasında ise 4 trabzanı tek seferde alıyoruz 2 defa bu işlemi yapıp sıra sonuna kadar ikili trabzan yaparak patiği tamamlıyoruz.

Beyaz renk Anakuzusu ipe geçiyoruz.

6) 1 sıra sık iğne yapıyoruz.

7) Düğme için son sırada yaptığımız trabzanın belinden ilmek alarak 50 zincir çekip ilmek aldiğimiz yere batıyoruz tekrar. Tam karşısına düğmemizi diktiğimizde patiklerimiz hazır.

kurklu-bebek-patigi-yapimi-12
kurklu-bebek-patigi-yapimi-12

Eşini de düğmenin yönlerine dikkat ederek yapıyoruz.

Yapacak olan herkese kolaylıklar diliyorum.. 🙂