Merhaba örgüsever dostlarım,

Çocuklarınıza yapacağınız eğlenceli patiklerle hem kışı sevdirebilir, hem de bu patikleri onlara rahatça giydirebilirsiniz.

Bugün sizlere çok kolay, çok eğlenceli bir örgü modeli anlatacağım.

Malzemeler

Yapılışı

Yaptığım patik 27 no için uygundur.

Patik

Püf nokta: ayak numarası+ 5 zincir çekilir. 27 no ayak için 32 zincir gibi.

1) Öncelikle 32 zincir çekilir.

2) 3. zincirden başlanır, son zincire kadar her zincire 1 tane ikili trabzan yapılır. Son zincire 7 tane ikili trabzan yapılır. Böylece zincirin diğer tarafına dönülür, yine her zincire 1 tane ikili trabzan yapılarak ilk zincire kadar örülür. İlk zincire 3 tane ikili trabzan yapılır.

3) 3 zincir çekilip üst sıraya çıkılır. Her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapılarak alt sırada 7 trabzan yapılan ayak ucuna kadar örülür. 7 tane trabzan üstüne 2’şer tane trabzan yapılarak 14 tane trabzan elde edilir. Ve yine sıra sonuna kadar her ilmeğe 1 tane trabzan yapılır. Alt sırada 3 tane trabzan yapılan yere gelindiğinde 3 tane trabzanın üstüne 2’şer tane trabzan yapılarak 6 tane trabzan elde edilir.

4) 3 zincir çekilip üst sıraya çıkılır. Yine her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapılarak ayak ucuna kadar örülür. Ayak ucundaki 14 ilmeğe 1 tek, 1 çift trabzan yapılır. Daha sonra yine her ilmeğe 1 tane trabzan yapılarak topuk kısmına kadar örülür. Topuk kısmındaki 6 ilmeğe de 1 tek, 1 çift trabzan yapılır.

5) 3 zincir çekilerek üst sıraya çıkılır. Her ilemeğe 1 tane trabzan yapılarak ayak ucu kısmına kadar örülür, ayak ucunda ilmekeler 2 tek, 1 çift trabzan yapılır. Daha sonra topuğa kadar yine her ilmeğe 1 tane trabzan yapılır, topuk kısmında da ilmekler 2 tek, 1 çift trabzan yapılır.

Taban kısmı tamamlanmış olur.

6) Bir sıra boyunca ilmeklerin sadece arka tarafına batılarak (BLO) her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapılır.

7) 3 zincirle üst sıraya çıkılır. Pıtırcık yapmaya başlanır. 1 ilmeğe 4 tane trabzan yapıp 4. trabzanın ilmeğini ilk trabzanın arkasından alarak 1 zincir çekilir. Bu işlem 1 zincir atlayıp 2.sine batılarak aynı şekilde tüm sıra boyunca tekrarlanır.

3 sıra boyunca bu işlem tekrar edilir. 

8) Patik ikiye katlanıp ayak ucundan tam orta bulunur ve orta noktanın her iki yanından eşit bir şekilde 7 pıtırcık ayırılır. Ayrılan bu 7 pıtırcık 8 sıra yine aynı şekilde örülür. Bu örülen parça ayak üstü olur.

9) 2 sıra boyunca boğaz örülür. Spiral bir şekilde döne döne pıtırcıklar yapılır.

10) 1 sıra boyunca ikili trabzan yapılarak patik bitirilir.

Kulaklar (2 adet)

1) Sihirli halka içine 10 tane trabzan yapılır.

2) Trabzanların üstüne sık iğne yapılarak devam edilir. Toplamda 14 sıra boyunca sık iğne yapılır.

3) Daha sonra iki tarafı da birleştirilip birlikte örülür.

Kulaklar bitti! Patiğin iki tarafına kulaklar dikilerek siyah boncukla gözler yapılır, siyah iple burun ağız işlenir.

Ören herkese kolay gelsin, başka yazılarımızda görüşmek üzere, hoşçakalın 🙂