Merhabalar!

Sizlerle örülüşü kolay, eğlenceli ve şık bir kitap ayracı örgü modeli paylaşmak istiyorum.

Hazırsanız ayracımızı örmeye başlayalım!

Malzemeler

  • Örenbayan Dora kalınlığında elinizde kalan artık ipler
  • 2.5 ya da 3 mm yün tığı

Yapılışı

Lale

Kırmızı renk ip ile örüyoruz.

1) Lalemize 5 zincir çekip halka oluşturarak başlıyoruz.

2) İlk sıramızda 6 adet sık iğne örüyoruz.

3) Sonraki sırada ise her sık iğneye birer ve ikişer ilmek olacak şekilde batarak ilerliyoruz. Yani 1 tek, 1 çift sık iğneler yaparak sıramızı bitiriyoruz.

4) 4 sıra daha aynı uygulamayla dairemizi oluşturuyoruz. Sıralarımıza 2 tek, 1 çift, 3 tek, 1 çift şeklinde örerek devam ediyoruz.

5) Lalelimizi çanak haline getirmek için herhangi bir artırma işlemi yapmadan örmeye devam ediyoruz. Yukarı doğru ilerliyoruz.

6) Yaklaşık 5-6 sıra aynı işlemi uyguluyoruz. Her ilmeğe 1 tane sık iğne yaparak örüyoruz.

Lale yapraklarımızı ayırıp örme aşamasına geçiyoruz.

7) 4 yaprak olacak şekilde ayırma işlemi yapıyoruz. Sayısı değişken olabileceği için ilmek sayılarını sayıp 4’e bölüyoruz. Benim lalemin bir yaprağında yaklaşık 6 ilmek sayısı oluştu.

8) 6 ilmek sık iğne uyguluyoruz. Ters çevirip tekrar üstüne örüyoruz. Çevirerek örmeye devam ediyoruz. Ön yüzdeki sıramızda birer ilmek eksilterek örüyoruz. 1 ilmek kalıncaya kadar aynı işlemi uyguluyoruz.

9) Koparma işlemi yapmadan örmeye devam ediyoruz. Sol kısımdan sık iğne tekniğiyle aşağı doğru iniyoruz ve tekrar yaprak örme işlemine geçiyoruz.

10) 4 yaprak tamamlanıncaya kadar aynı işlemi uygulamaya devam ediyoruz. Lalenin yapraklarını örme işlemini tamamlıyoruz.

lale-kitap-ayraci-yapimi-1
lale-kitap-ayraci-yapimi-1

Dal

Siyah renk ip ile örüyoruz.

1) İpimizi 2 kat yapıp yaklaşık 20-25 cm olacak kadar zincir çekerek örüyoruz. Zincirimizi kapatmadan önce lalemizin iç kısmındaki siyah dalları örüyoruz.

Yeşil renk ip ile örüyoruz.

2) Yeşil ipimize siyah örgü ipimizi tek kat olacak şekilde bağlayıp yaklaşık 3-4 cm kadar zincir çekiyoruz. Lalenin içinde çıkmayacak şekilde boyunu ayarlamamız gerekiyor. İstenilen uzunluk ayarlanınca aynı miktarda zincir çekip dibine batıyoruz. Aynı işlemi 2 kez daha uyguluyoruz ve lalenin iç kısmını tamamlıyoruz.

lale-kitap-ayraci-yapimi-2
lale-kitap-ayraci-yapimi-2

3) Yeşil dalımızı lalemizin dibindeki delik kısımdan geçirip yerleştiriyoruz. Tığımızla dalı laleye sabitleme işlemi yapıp ayracımızı tamamlıyoruz.

lale-kitap-ayraci-yapimi-3
lale-kitap-ayraci-yapimi-3

Güzel günlerde kullanın!