Herkese merhaba,

Bugün sizlere yemenilerin, kumaş peçetelerin ve pazen battaniyelerin kenarlarına uygulayabileceğiniz basit ama şık bir kenar oyası modeli anlatacağım.

Modeli beğendiyseniz, hadi hemen başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Örneğimiz 3 sıradan oluşmaktadır.

1) 1. sırada önce ipliği kumaşa bat-çık yaparak tutturuyoruz ve 5 zincir çekip biraz mesafe bırakarak yeniden bat-çık yapıyoruz. Bu şekilde 5 zincirlik boşluklar oluşturuyoruz. Tüm kumaşın etrafını aynı şekilde dolanıyoruz.

    1.sıra şeması

2) 2. sırada tüm kumaşın etrafını döndükten sonra ilk sıranın bittiği yerden geri dönüyoruz. Bunun için de 2 bacaklı örümcek yapıyoruz ve 5 zincir çekerek oluşturduğumuz boşluklardan iki tane atlayıp, ikincisinin kenarına batıyoruz.

3) İkincisinin kenarına batırdıktan sonra 10 zincir çekiyoruz, 6. zincirden itibaren her bir zincirin üzerine bir tane üçlü trabzan gelecek şekilde toplam 6 tane üçlü trabzan çalışıyoruz ve 5 zincir çekerek oluşturduğumuz alanın diğer ucuna batıyoruz, aynı noktadan yeniden 2 bacaklı örümcek yaparak 2 boşluk bırakarak diğer bat-çık yaptığımız yere batıyoruz.

Aşağıdaki şemadan da işlemleri takip edebilirsiniz.

2.sıra şeması

4) 3. sırada 2. sırada 2 bacaklı örümcek yaptığımız yerin ortasına tek bacaklı örümcek yaparak batıyoruz ve yeniden tek bacaklı örümcek yaparak yan taraftaki 6 tane üçlü trabzan çalıştığımız bloğun üst kısmındaki boşluğa batıyoruz.

5) Daha sonra 3 zincir çekiyoruz, yanına 1 tane üçlü trabzan yapıyoruz, ve bu trabzandan sonra 4 zincirlik birit yapıyoruz, yeniden 1 tane üçlü trabzan yapıyoruz ve 3 zincir çekerek başladığımız deliğin içine batıyoruz.

Bu şekilde lalenin ilk yaprağını oluşturmuş olduk.

6) Aynı şekilde 2 yaprak daha çalışıyoruz ve lale tamamlanınca 1 bacaklı örümcek yapıyoruz. Alt sıradaki 2 bacaklı örümceğin tepesine batıp bir örümcek daha yapıyoruz ve önceki işlemleri tekrarlıyoruz. Bu şekilde tüm kumaşın etrafını dolanıyoruz.

Aşağıdaki şemadan da işlemleri takip edebilirsiniz.

3.sıra şeması

Böylelikle oyamızı tamamlamış oluyoruz. Ellerimize sağlık!

dav
dav