Merhaba arkadaşlar!

Bu kez sizinle Mijo Crochet’in modası hiç geçmeyen, her görenin hayranlıkla baktığı efsane deseni Lost in Time şalı paylaşmak istiyorum.

Daha rahat anlaşılabilmesi için Annie Germeraad’ın diyagramını da ekledim.

Her sıra için benim yaptığım açıklamalarla birlikte kolayca örülebileceğini umuyorum.

İp konusuna gelirsek ben Kartopu Jersey H1403 ile ördüm. Kartopu Matryoshka ya da benzer kek iplerle, ebruli iplerle de çok güzel olur diye düşünüyorum.

Bu modelde biraz fazla ip gidiyor fakat sonucu görünce kesinlikle değiyor. Ben ipimi Hobium’dan 3 lü paket olarak aldım daha hesaplı oldu. 100-150 gr kadar da artan iple  şalıma uygun parmaksız eldiven yaptım takım oldular. Eldivenin nasıl yapıldığını da daha sonra anlatayım. 🙂

Unutmadan şunu da ekleyeyim arkadaşlar: Bu şalı örerken sayılar önemli. Kaçırmamak için lütfen her sıra bitiminde sayalım.

Eee, hadi o zaman! 🙂

Malzemeler

Yapılışı

Şal

 

1) Örgümüze önce 4 zincir çekip 1. zincirin içine batarak bir halka oluşturarak başlıyoruz.

2) 3 zincir çekip halkanın içine 4 trabzan, 2 zincir, 5 trabzan yapıyoruz. Her iki yanda da 5’er trabzan olmalı.

3) 3 zincir çekerek dönüyoruz. İlk trabzanın üzerine 2 trabzan yapıyoruz. Ortadaki iki zincirlik alana kadar her trabzanın üzerine 1 trabzan yaparak ilerliyoruz. İki zincirlik alana 3 trabzan, 2 zincir, 3 trabzan yaparak son trabzana kadar her trabzan yuvasına 1 trabzan yapıyoruz. Son trabzan üzerine 3 trabzan örüyoruz. Her iki yanda 9’ar trabzan olmalı.

4) 3. aşamadaki gibi örüyoruz. Her iki yanda da 13’er trabzan olmalı.

5) 4 zincirle dönüyoruz. İlk trabzanın üzerine 1 trabzan yapıyoruz. Zincir çekip alttaki bir trabzan atlıyoruz. 3. trabzanın üzerine 1 trabzan yapıyoruz. Bu şekilde ortadaki iki zincirlik alana kadar örerek ortada 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan ördükten sonra geliş sırasını tekrarlayarak son yuvaya kadar örüyoruz. Son trabzanın üzerine 1 trabzan, 1 zincir, 1 trabzan yapıyoruz. Her iki yanda 9’ar trabzan ve 8’er zincir olmalı.

6) 1 zincir çekerek dönüyoruz. İlk trabzanın üzerine 1 sık iğne, 1 zincir yapıyoruz. Bundan sonra takip eden her 1 zincirlik alana (Trabzanları atlıyoruz çünkü üzerlerine zincir denk gelecek.) 1 sık iğne, 1 zincir yaparak ortaya kadar geliyoruz. Ortadaki iki zincirlik alana 1 sık iğne, 2 zincir, 1 sık iğne yaptıktan sonra son trabzana kadar son trabzan dahil olmak üzere geliş sırasına göre örüyoruz. Her iki yanda 10’ar trabzan ve 9’ar zincir olmalı.

7) 3 zincir çekerek dönüyoruz. İlk sık iğnenin üzerine 1 trabzan, 1 zincir yapıyoruz. Ortaya kadar 1 zincirlik boşlukların içine (Sık iğneleri atlıyoruz çünkü üzerlerine zincir denk gelecek.) 1 trabzan, 1 zincir yaparak devam ediyoruz. Ortadaki 2 zincirlik alana 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan ördükten sonra geliş sırasına göre örerek son trabzan yuvasına kadar geliyoruz. Son sık iğne üzerine 2 trabzan yapıyoruz. Her iki yanda 13’er trabzan ve 10’ar zincir olmalı.

8) 1 zincirle dönüyoruz. İlk trabzan üzerine 2 sık iğne, 1 zincir yapıyoruz. Takip eden 1 zincirlik boşluklara 1 sık iğne, 1 zincir yaparak (Trabzanları atlıyoruz çünkü üzerlerine zincir denk gelecek.) ortaya kadar ilerliyoruz. Ortadaki 2 zincirlik alana 1 sık iğne, 2 zincir, 1 sık iğne yaptıktan sonra son trabzana kadar geliş sırasını tekrarlayarak örüyoruz. Son trabzan üzerine 2 sık iğne yapıyoruz. Her iki yanda 14’er sık iğne ve 11’er zincir olmalı. 

9) 4 zincirle dönüyoruz. İlk sık iğnenin üzerine 1 trabzan, 1 zincir yapıyoruz. 1 zincirlik alanlara (Sık iğneleri atlıyoruz çünkü üzerlerine zincir denk gelecek.) 1 trabzan, 1 zincir yaparak ortaya kadar ilerliyoruz. Ortadaki iki zincirlik alana 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan yaptıktan sonra son sık iğne yuvasına kadar geliş sırasına göre örüyoruz. Son sık iğnenin üzerine 1 trabzan, 1 zincir, 1 trabzan yapıyoruz. Her iki yanda 15’er trabzan ve 14’er zincir olmalı.

lost-in-time-sal-yapimi-1
lost-in-time-sal-yapimi-1

10) 1 zincirle dönüyoruz. İlk trabzanın üzerine 1 sık iğne, 1 zincir yapıyoruz. 1 zincirlik alanlara 1 sık iğne, 1 zincir yaparak (Trabzanları atlıyoruz çünkü üzerlerine zincir denk gelecek.) ortaya kadar ilerliyoruz. Ortadaki 2 zincirlik alana 1 sık iğne, 2 zincir, 1 sık iğne yaptıktan sonra son trabzana kadar son trabzan dahil olmak üzere geliş sırasını tekrarlayarak örüyoruz. Her iki yanda 16’şar sık iğne ve 15’er  zincir olmalı.

11) 4 zincirle dönüyoruz. İlk sık iğnenin üzerine 1 trabzan, 1 zincir yapıyoruz. Sonraki sık iğnenin üzerine 1 dörtlü popcorn, 1 zincir ve sonraki sık iğnenin üzerine 1 trabzan, 1 zincir yaparak ortaya kadar geliyoruz. (Popcorn + zincir ve trabzan + zincir sık iğnelerin üzerinde birbirini takip etmeli, alttaki zincirlerin üzerine yine zincir denk gelecek.) Ortadaki 2 zincirlik boşluğa 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan yaptıktan sonra dönüşe zincirle başlayıp sona kadar geliş sırasına göre örüyoruz. Son sık iğnenin üzerine 1 trabzan, 1 zincir, 1 trabzan yapıyoruz. Her iki yanda 10’ar trabzan ve 8’er  zincir olmalı.

12) 4 zincir çekerek dönüyoruz. İlk trabzanı atlayarak 2. trabzana ve sonraki trabzanlara 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan örerek yani “V”ler oluşturarak ortaya kadar geliyoruz. (Popcornların üzerine örmüyoruz. Sadece trabzan yuvalarına yapıyoruz.) Ortadaki iki zincirlik boşluğa 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan örerek sona kadar geliyoruz. Son “V”den sonra 1 zincir çekerek son trabzan üzerine 1 trabzan yapıyoruz. Her iki yanda 9’ar “V” olmalı.

13) 3 zincirle dönüyoruz. İlk trabzan üzerine 1 trabzan yapıyoruz. İlk 2 zincirlik boşluğa 8 trabzan yapıyoruz. Takip eden 2 zincirlik boşluğu atlıyoruz. Bu şekilde ortaya kadar geliyoruz. Ortadaki iki zincirlik boşluğa 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan yapıyoruz. Sonraki ilk iki zincirlik boşluğa 8 trabzan yapıyoruz. Geliş sırasına göre sona kadar devam ederek son trabzan üzerine 2 trabzan yapıyoruz. Her iki yanda 5’er sekizli grup olmalı.

lost-in-time-sal-yapimi-2
lost-in-time-sal-yapimi-2

14) 3 zincirle dönüyoruz. İlk trabzan üzerine 2 trabzan yapıyoruz. Ortaya kadar tüm trabzanlara önden trabzan yapıyoruz. Ortadaki iki zincirlik boşluğun içine 3 trabzan, 2 zincir, 3 trabzan yaptıktan sonra son yuvaya kadar tüm trabzanlara önden almalı trabzan yaparak devam ediyoruz. Son yuvaya 3 trabzan yapıyoruz. Her iki yanda 47’şer trabzan olmalı.

15) 3 zincirle dönüyoruz. İlk trabzan üzerine 2 trabzan yapıyoruz. Takip eden 3 trabzana arkadan almalı trabzan yapıyoruz. Sekizli gruptan önce tığı alttaki zincirden geçirerek dörtlü popcorn yapıyoruz. Sekizli grubun ilk trabzanını atlayarak diğer 7’sine arkadan almalı trabzan yaparak ortaya kadar devam ediyoruz. Ortaya gelmeden önceki 3 trabzanın 1.’sini atlıyoruz 2. ve 3. trabzanlara arkadan trabzan yapıyoruz. Ortadaki 2 zincirlik alana 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan yapıyoruz. Hemen devamındaki ilk 3 trabzandan 1. ve 2.’ye arkadan trabzan yapıp 3. trabzanı atlayarak alttaki zincire popcorn yapıyoruz. Bu şekilde geliş sırasına kadar sona kadar örüyoruz. Son trabzan yuvasına 3 trabzan yapıyoruz. Her iki yanda 6’şar popcorn ve 45’er trabzan olmalı.

16) 4 zincirle dönüyoruz. İlk trabzan üzerine 1 trabzan, 1 zincir yapıyoruz. Takip eden trabzanı atlayarak 3. trabzana 1 önden trabzan, 1 zincir yapıyoruz. Takip eden trabzanı atlayarak 5. trabzana  1 önden trabzan, 1 zincir yapıyoruz. Takip eden trabzanı atlayarak popcornun tepesine  1 trabzan, 1 zincir yapıyoruz. Ortaya kadar bu şekilde devam edip ortadaki boşluğa 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan yapıyoruz. Sona kadar geliş sırasına göre örüp son trabzan yuvasına 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan yapıyoruz. Her iki yanda 28’er trabzan ve 27’şer zincir olmalı.

17) 1 zincirle dönüyoruz. İlk yuvaya 1 sık iğne, 1 zincir yapılır. Takip eden her 1 zincirlik boşluğa 1 sık iğne, 1 zincir yapılarak ortaya kadar geliyoruz. (Trabzanlar atlanmalı çünkü üzerlerine zincir denk gelecek.) Ortadaki 2 zincirlik boşluğa 1 sık iğne, 2 zincir, 1 sık iğne yapılarak dönüşe zincirle başlıyoruz. Sona kadar geliş sırasına göre örüyoruz. Her iki yanda 29’ar sık iğne ve 28’er zincir olmalı.

18) 3 zincirle dönüyoruz. İlk sık iğnenin üzerine 1 trabzan, 1 zincir yapıyoruz. Takip eden bir zincirlik boşluklara 1 trabzan, 1 zincir yaparak (Sık iğneleri atlıyoruz çünkü üzerilerine zincir denk gelecek.) ortaya kadar geliyoruz. Ortadaki boşluğa 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan yaparak geliş sırasına göre sona kadar örüyoruz. Son sık iğnenin üzerine 2 trabzan yapıyoruz. Her iki yanda 32’şer trabzan ve 29’ar zincir olmalı.

19) 1 zincirle dönüyoruz. İlk trabzanın üzerine 2 sık iğne, 1 zincir yapıyoruz. Takip eden her 1 zincirlik boşluğa 1 sık iğne, 1 zincir yaparak (Trabzanları atlıyoruz çünkü üzerlerine zincir denk gelecek.) ortaya kadar ilerliyoruz. Ortadan bir önceki trabzan üzerine 1 sık iğne yapıyoruz. Ortadaki boşluğa 1 sık iğne, 2 zincir, 1 sık iğne yapıyoruz. Takip eden trabzanın üzerine 1 sık iğne yapıyoruz. Devamında geliş sırasındaki gibi örüyoruz. Son trabzan üzerine 2 sık iğne yapıyoruz. Her iki yanda 33’er sık iğne ve 30’ar zincir olacak.

20) 4 zincir çekerek dönüyoruz. İlk trabzanın üzerine 1 trabzan, 1 zincir yapıyoruz. Takip eden ilk 1 zincirlik boşluğa 1 trabzan, 1 zincir yaparak (Sık iğneleri atlıyoruz çünkü üzerlerine zincir denk gelecek.) ortaya kadar geliyoruz. Ortadaki boşluğa 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan yapıyoruz. Geliş sırasına göre devam ederek son trabzana kadar örüyoruz. Son trabzan üzerine 1 trabzan, 1 zincir, 1 trabzan yapıyoruz. Her iki yanda 34’er trabzan ve 29’ar zincir olacak.

21) 1 zincirle dönüyoruz. İlk trabzan üzerine 1 sık iğne, 1 zincir yapıyoruz. Takip eden her 1 zincirlik boşluğa 1 sık iğne, 1 zincir yaparak (Trabzanları atlıyoruz çünkü üzerlerine zincir denk gelecek.) ortaya kadar ilerliyoruz. Ortadaki boşluğa 1 sık iğne, 2 zincir, 1 sık iğne yapıyoruz. Devamında geliş sırasındaki gibi örüyoruz. Her iki yanda 35’er sık iğne ve 34’er zincir olacak.

22) 1 zincirle dönüyoruz. İlk trabzan üzerine 1 sık iğne, 1 zincir yapıyoruz. Takip eden her 1 zincirlik boşluğa 1 sık iğne, 1 zincir yaparak (Trabzanları atlıyoruz çünkü üzerlerine zincir denk gelecek.) ortaya kadar ilerliyoruz. Ortadaki boşluğa 1 sık iğne, 2 zincir, 1 sık iğne yapıyoruz. Devamında geliş sırasındaki gibi örüyoruz. Her iki yanda 36’şar sık iğne ve 35’er zincir olmalı.

23) 4 zincirle dönüyoruz. İlk sık iğnenin üzerine 1 trabzan, 1 zincir yapıyoruz. Sonraki sık iğnenin üzerine 1 dörtlü popcorn, 1 zincir ve sonraki sık iğnenin üzerine 1 trabzan, 1 zincir yaparak ortaya kadar geliyoruz. (Popcorn + zincir ve trabzan + zincir sık iğnelerin üzerinde birbirini takip etmeli, alttaki zincirlerin üzerine yine zincir denk gelecek.) Ortadaki 2 zincirlik boşluğa 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan yaptıktan sonra dönüşe zincirle başlayıp sona kadar geliş sırasına göre örüyoruz. Son sık iğnenin üzerine 1 trabzan, 1 zincir, 1 trabzan yapıyoruz. Her iki yanda 20’şer trabzan ve 18’er zincir olmalı.

22) 4 zincir çekerek dönüyoruz. İlk trabzanı atlayarak 2. trabzana ve sonraki trabzanlara 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan örerek yani “V”ler oluşturarak ortaya kadar geliyoruz. (Popcornların üzerine örmüyoruz. Sadece trabzan yuvalarına yapıyoruz.) Ortadaki iki zincirlik boşluğa 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan örerek sona kadar geliyoruz. Son “V”den sonra 1 zincir çekerek son trabzan üzerine 1 trabzan yapıyoruz. Her iki yanda 19’ar “V” olmalı.

23) 12. aşama gibi örüyoruz. Her iki yanda 10’ar sekizli grup olmalı.

24) 13. aşama gibi örüyoruz. Her iki yanda 87’şer trabzan olmalı.

25) 14. aşama gibi örüyoruz. Her iki yanda 11’er popcorn ve 80’er trabzan olmalı.

26) Şalımız istediğimiz büyüklüğe gelene kadar 15-26 arasındaki aşamaları tekrar ederek örüyoruz. İstediğimiz büyüklüğe geldiğinde ise bordür çalışmaya başlıyoruz.

lost-in-time-sal-yapimi-3
lost-in-time-sal-yapimi-3

Bordür

Kenar bordürüne şalın arka yüzünden istiridyenin son sırasından başlamamız gerekiyor.

lost-in-time-sal-yapimi-4
lost-in-time-sal-yapimi-4

1) 4 zincir çekerek ilk trabzanın üzerine 1 trabzan yapıyoruz. İlk popcorna kadar 5 zincir çekerek popcorn’un üzerine 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan yapıyoruz. Ortaya kadar bu şekilde örerek ortaya 5 zincirle bağlıyoruz. Ortadaki boşluğa 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan yaptıktan sonra diğer kenara başlarken yine 5 zincir ilk trabzan üzerine 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan ile son trabzana kadar geliyoruz. 5 zincir yapıp son trabzan üzerine 1 trabzan, 1 zincir, 1 trabzan yapıyoruz.

2) 3 zincirle dönüyoruz. İlk trabzan yuvasına 1 trabzan yapıp takip eden 1 zincirlik boşluğa 4 trabzan yapıyoruz. Takip eden 2 zincirlik boşuklara 8’er trabzan yaparak ortaya kadar geliyoruz. Ortadaki boşluğa 5 trabzan, 2 zincir, 5 trabzan yaptıktan sonra geliş sırasındaki gibi örerek sona kadar geliyoruz. Son trabzanın üzerine 2 trabzan yapıyoruz.

3) 6 zincirle dönüyoruz. İlk trabzan üzerine batıyoruz. Takip eden 4 trabzan üzerine önden ilmek kaydırma yapıyoruz. Bordürün 1. sırasındaki 5’li zincirleri de alarak 1 sık iğne, 2 zincir, 1 sık iğne ile piko yapıyoruz. Takip eden 8 trabzanlı alanın ilkini atlayarak 7 tanesine önden ilmek kaydırma yaparak ortaya kadar bu şekilde örüyoruz. Ortadaki 5 trabzandan 1. trabzanı atlayarak sonraki 4 trabzana ilmek kaydırma yapıyoruz. Ortadaki 2 zincirlik boşluğa 3 sık iğne yaparak kenarın diğer yanını geliş sırasındaki gibi  sona kadar örüyoruz. Son trabzandan önce 6 zincir çekip son yuvaya batarak bağlıyoruz.

lost-in-time-sal-yapimi-5
lost-in-time-sal-yapimi-5

Şalımız bitti arkadaşlar! 🙂

Mutlu günlerde kullanın!