Merhabalar!

Çantalarınızda ve bluzlarınızda kullanabileceğiniz basit ve güzel mandala motif tarifini birlikte yapmaya ne dersiniz?

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

  • 5 adet istediğiniz renklerde Yarnart Jeans el örgü ipleri
  • 3 mm tığ

Yapılışı

Her bir sırayı farklı renk ip ile örüyoruz.

1. Sihirli halka içine üç zincir çekip toplam 11 adet üçlü trabzan yapalım. Kaydırma tekniğiyle ilk yaptığımız zincirin tepesine kapatalım.

2. Bu sıraya üç zincirle başlayalım ve üçlü bademler/popcornlar yapalım. Aralarına iki zincir çekelim ve sıra bitince ilk yaptığımız zincirin tepesine kaydırıp kapatalım.

3. İki zincir çektiğimiz aralıklara üç zincir çekip yanına üçlü trabzan yapalım. Bir zincir çekip diğer aralıklara dört adet üçlü trabzan yapalım. Aralarında bir zincir çekelim. Sıra sonuna kadar aynı işlemi yapıp bitirelim.

4. Bu sırada ilk sırada ördüğümüz ipi alıp sık iğneyle tutturalım ve beş zincir çekip alt sırada bir zincir çektiğimiz boşluğa sık iğneyle tutturalım. Tekrar beş zincir çekelim ve sırayı bu şekilde bitirelim.

5. Beş zincir çektiğimiz yerlere üç zincir çekip 5 adet üçlü trabzan yapalım. 1 zincir çekelim ve 6 adet üçlü trabzan yapalım. Bir zincir çekelim ve sıra sonuna kadar bu şekilde devam edelim.

6. Üçüncü sırada ördüğümüz renkle bir zincir çektiğimiz boşluğa sık iğneyle tutturalım ve sekiz zincir çekelim. Sıradaki boşluğa sık iğneyle tutturalım. Tekrar sekiz zincir çekelim. Bu şekilde sırayı bitirelim.

7. Çektiğimiz sekiz zincirin içine sırayla 1 adet tekli trabzan, 1 adet ikili trabzan, 8 adet üçlü trabzan, 1 adet ikili trabzan ve 1 adet tekli trabzan yapalım. Diğer zincire geçip sırayı tamamlayalım.

Böylece mandala motifi bitirmiş oluyoruz.

mandala-motif-yapimi-1
mandala-motif-yapimi-1

Tişörtlerinizi, çantalarınızı bu mandala ile süsleyerek farklılaştırabilirsiniz.

mandala-motif-yapimi-2
mandala-motif-yapimi-2

Ellerinize sağlık!