Merhaba arkadaşlar!

Değişik bir motif yapımı ile geldim! Mandala Motifi birkaç senedir her örgü modelinde moda!

Bu motifle battaniye, koltuk şalı, yatak örtüsü veya hırka yapabilirsiniz!

Ben bu motiflerle çok havalı bir hırka öreceğim. Sizler motifleri örmeye başlayın, çok yakında hırka tarifi de geliyor! 🙂

Malzemeler

  • Rengârenk Utopia el örgü ipleri
  • 4 mm tığ

Yapılışı

Her aşamayı farklı bir renk ile örüyoruz.

1) 5 zincir çekip halka oluşturuyoruz. Halkanın içine 12 tane tekli trabzan yapıyoruz.

mandala-motifi-nasil-yapilir-1
mandala-motifi-nasil-yapilir-1

2) 3 zincir çekip yandaki sık iğnenin tepesine batarak ikili trabzan yapıyoruz. Araya 1 zincir ve yine sıradaki trabzanın tepesine batarak ikili trabzan yapıyoruz. Bu şekilde tüm sırayı dolduruyoruz.

mandala-motifi-nasil-yapilir-2
mandala-motifi-nasil-yapilir-2

3) 1 zincir çektiğimiz boşluğa 2 zincir çekiyoruz. Tığa dolayıp tekini çekiyoruz ve üçüncü olarak yine tığa dolayıp bu sefer tığdaki tüm ilmekleri bir kerede topluyoruz. Araya 2 zincir, yandaki yuvaya yine üçlü bademler yaparak tüm sırayı bitiriyoruz.

mandala-motifi-nasil-yapilir-3
mandala-motifi-nasil-yapilir-3

4) Boşluğa 5 tane ikili trabzan yapıyoruz. İlk trabzanın tepesine batarak sondaki trabzana sık iğne olarak birleştiriyoruz. Araya 2 zincir çekip yine aynı yuvaya 5!li popcorn yapıyoruz.Tüm sırayı bu şekilde tamamlıyoruz.

mandala-motifi-nasil-yapilir-4
mandala-motifi-nasil-yapilir-4

5) Her boşluğa 2 tane ikili trabzan yapıyoruz. Bir kere çekip ikinci çekişte kalan tüm ilmekleri beraber alıyoruz. Bu şekilde ikili badem aralarına 2 zincir örerek sırayı tamamlıyoruz.

mandala-motifi-nasil-yapilir-5
mandala-motifi-nasil-yapilir-5

6) Her boşluğa bir sık iğne, 6 tane üçlü trabzan yapıyoruz. 2 kere dolayıp üç kerede çekiyoruz. Kalan tüm ilmekleri tek seferde çekip bir zincirle sabitleyip aynı yuvaya batıyoruz. Bu modeli örgünün tersinden uyguluyoruz.

mandala-motifi-nasil-yapilir-6
mandala-motifi-nasil-yapilir-6

7) 1 sık iğne yaptığımız yuvaya 3 tane dörtlü trabzan, araya 2 zincir ve yine aynı yuvaya 3 tane dörtlü trabzan yapıyoruz. 2 tane popcornun ortasına yani sık iğne yaptığımız yuvaya atlayıp 3 tane üçlü trabzan yapıyoruz. Yandaki yuvaya atlayıp 3 tane ikili trabzan yapıyoruz. Yandaki yuvaya 3 tane tekli trabzan yapıyoruz. Yandaki yuvaya 3 tane ikili trabzan yapıyoruz. Yandaki yuvaya 3 tane üçlü trabzan yapıyoruz. Yandaki yuvaya 3 tane dörtlü trabzan, araya 2 zincir, 3 tane dörtlü trabzan yapıyoruz. Bu aşama bizim yuvarlak olan motifimizi kareye çevirmemizi sağlıyor. Aynı sıralamayı uygulayarak dört kenar elde ediyoruz.

mandala-motifi-nasil-yapilir-7
mandala-motifi-nasil-yapilir-7

8) Her trabzana birer kere batarak tekli trabzan yapıyoruz. Köşelere 2 tane tekli trabzan, araya 2 zincir ve yine 2 tane tekli trabzan yaparak tüm sırayı bu şekilde tamamlıyoruz.

mandala-motifi-nasil-yapilir-8
mandala-motifi-nasil-yapilir-8

9) Her trabzana birer kere batarak tekli trabzan yapıyoruz. Köşelere 2 tane tekli trabzan, araya 2 zincir ve yine 2 tane tekli trabzan yaparak tüm sırayı bu şekilde tamamlıyoruz.

mandala-motifi-nasil-yapilir-9
mandala-motifi-nasil-yapilir-9

10) Her trabzana bir kere batarak ikili trabzan örüyoruz. Köşelere 2 tane ikili trabzan, araya 2 zincir ve yine aynı köşeye 2 tane ikili trabzan yapıyoruz. Bu sırayı da bu şekilde tamamlıyoruz.

11) Son olarak tüm kenarı sık iğne yaparak bitiriyoruz. Köşelerde 4 tane sık iğne örüyoruz.

mandala-motifi-nasil-yapilir-10
mandala-motifi-nasil-yapilir-10

Videolu Yapılışı

Mandala motifimiz hazır!