Bebeklerinize veya sevdiklerinizin bebeklerine eğlenceli patikler örerek giydirebilir ya da hediye edebilirsiniz.

Bu çok kolay örgü modelimiz ile hemen örmeye başlayın!

Malzemeler

  • Kartopu Baby Natural ip;
    1 adet Kırmızı (K125) renk ip
    1 adet Siyah (K940) renk ip
  • 2.5 mm tığ
  • İğne

Yapılışı

Patik

Öncelikle taban yapımı ile başlayalım. Örmek istediğiniz patiğin büyüklüğü tabanınıza göre değişecektir. Ben 6-10 aylık bebek patiği yaptım.

1) 16 zincir çekiyoruz. Sizlere fotoğraf ve kendimce çizdiğim şablonla yapımını anlatmaya çalışacağım. Sırasıyla zincirlere 7 sık iğne yaptıktan sonra 7 ikili trabzan yapıyoruz, son zincire geliyoruz. Son zincire 5 tane ikili trabzan yapıyoruz. Zincirin diğer tarafına geçip 7 tane ikili trabzan sonra 7 sık iğne yapıp son zincire 1 tane sık iğne yapıp ilk sırayı bitiriyoruz.

mickey-mouse-bebek-patigi-1
mickey-mouse-bebek-patigi-1

2) İkinci sırada ilk ilmeğe 2 tane sık iğne yapıyoruz. Sonrasında 6 sık iğne yapıp 7 tane trabzan yapıyoruz ve köşeye geliyoruz. Köşedeki 5 ilmeğe 2 tane trabzan yapıyoruz. Daha sonra 7 tane trabzan, sonra 6 tane sık iğne yapıp son ilmeğe 2 tane sık iğne yaparak ikinci sırayı tamamlıyoruz.

3) Üçüncü sırada ilk ilmeğe 1 tane sık iğne ikinci ilmeğe 2 tane sık iğne yaptıktan sonra 6 tane sık iğne yapıyoruz, sonra 7 tane trabzan yapıp köşeye geliyoruz. Köşede bir ilmeğe 1 tane trabzan sonraki ilmeğe 2 tane trabzan yapıyoruz ve bunu 4 kere daha tekrarlıyoruz. Toplam 5 kere yapmış oluyoruz. Örgümüze 7 tane trabzan, 6 tane sık iğne ve sonra aynı ilmeğe 2 tane sık iğne ve son ilmeğe 1 tane sık iğne yaparak devam edip tabanımızı bitiriyoruz.

mickey-mouse-bebek-patigi-2
mickey-mouse-bebek-patigi-2

4) Tabanı yaptıktan sonra bir sıra ikili trabzanları alt sıradaki trabzanların beline dolanarak örüyoruz.

mickey-mouse-bebek-patigi-3
mickey-mouse-bebek-patigi-3

5) Daha sonra 3 sıra boyunca eksiltme ya da artırma yapmadan tığ işi lastik yapacağız. Tığ işi lastik için 1 trabzanı alt sıradaki trabzanın önden beline dolanarak örüyoruz, sonraki trabzanı arkadan beline dolanarak örüyoruz. Bu şekilde bir önden, bir arkadan dolarak trabzan yapıyoruz.

6) Eksiltme yapacağınız yeri belirlerken patiğinizi ikiye katlayıp tam ortadan ya da biraz ilerisinden eksiltme işlemine başlayabilirsiniz. Eksiltme işlemini sadece ön taraftan yapacağız topuk kısmını artırma ya da eksiltme yapmadan öreceğiz. 3 sıra boyunca da eksiltme yapacağız ki bunların da her sırada nasıl yapıldığını göstermek amaçlı her sıra için 3 resim çektim.

Mickey Mouse

Siyah ip renk ile örüyoruz.

Kısaltmalar

X: Sık iğne

V: Artırma

Kafa (2 adet)

1. Sihirli halka içine 6x

2. 6v

3. (1x, 1v)*6 = 18

4. (2x, 1v)*6 = 24

Kulak (4 adet)

1. Sihirli halka içine 6x

2. 6v

Kafayı ve kulakları patiğimiz ön kısmına dikiyoruz.

Ve Mickey Mouse bebek patiğimiz hazır!