Merhabalar,

Birkaç sezondur karşımıza çıkan ve hepimizin çok sevdiği bir örgü modeli videosu ile geldik!

Ünlü model Gigi Hadid’le meşhur olan bu motifli hırkayı Minervashand’in tarifi ile hazırladık!

Kolayca yapabileceğiniz bu motiflerle istediğiniz uzunlukta hırka yapabilirsiniz.

Detaylı anlatımı ve videomuz ile hemen örmeye başlayın!

 

Malzemeler

 • Kartopu Lake ip;
  5 adet Siyah (K940) renk ip
  2 adet Kırmızı (K144) renk ip
  2 adet Turuncu (K857) renk ip
  2 adet Yeşil (K410) renk ip
  2 adet Kahverengi (K890) renk ip
  2 adet Beyaz (K010) renk ip
 • 5-6 mm tığ
 • İğne

Yapılışı

İstediğiniz renk ip ile başlayıp her sırada renk değiştiriyoruz. Siyah ipimizi birleştirme için kullanacağımızdan motifi örerken kullanmıyoruz.

1) 4 zincir çekerek başlayıp ilk zincire batarak halka oluşturuyoruz.

2) 3 zincir çekerek bir üst sıraya çıkıyoruz. Halkanın içine 11 tane ikili trabzan yapıyoruz, başta çektiğimiz zincirle birlikte toplam 12 tane trabzan yapmış oluyoruz. Sırayı renk değiştirip seçtiğimiz renk ip ile ilmek kaydırma yaparak bitiriyoruz.

3) 3 zincir çekerek bir üst sıraya çıkıyoruz. Tığa ip dolayıp hemen yanında trabzanların arasındaki boşluğa batıp ilk iki ipten çıkıyoruz, daha sonra tüm iplerden çıkıyoruz. İkili badem modeli yapmış oluyoruz. 2 zincir çekiyoruz, bir trabzan atlayıp yanındaki boşluğa yine tığa ip dolayarak batıp sadece ilk iki ipten çıkıp tekrar tığa ip dolayarak batıp yine önce sadece ilk iki ipten çıkıp sonra tığdaki tüm iplerden çıkıp ikili badem yapıyoruz. Tüm sırayı ikili badem sonra 2 zincir yaparak bitiriyoruz. Toplam 12 tane ikili badem yapmış oluyoruz. Sırayı yine renk değiştirip seçtiğimiz renk ip ile ilmek kaydırma yaparak bitiriyoruz.

4) 3 zincir çekerek bir üst sıraya çıkıyoruz. Tığa ip dolayarak hemen yakındaki boşluğa batıyoruz, ilk iki ipten çıkıp bir ipi tığda bekletiyoruz. Gene tığa ip dolayarak aynı boşluğa batıyoruz, ilk iki ipten çıkıp gene tığda ip bekletiyoruz, bir kere daha tığa ip dolayıp aynı boşluğa batıyoruz, sadece iki ipten çıkıp daha sonra tığdaki tüm iplerden çıkıyoruz. Böyle üçlü badem modeli yapmış oluyoruz. 3 zincir çekip bir sonraki boşluğa geçiyoruz, buraya üçlü badem modeli yapıyoruz. Tüm boşluklara üçlü badem modeli yaptıktan aralara da 3 zincir çektikten sonra sırayı ip değiştirip ilmek kaydırma yaparak bitiriyoruz.

5) 3 zincirle bir üst sıraya çıkıyoruz. Hemen yakındaki boşluğa 2 tane ikili trabzan yapıyoruz. Zincir çekmeden bir sonraki boşluğa geçip 3 tane ikili trabzan yapıyoruz. Yine zincir çekmeden bir sonraki boşluğa geçiyoruz, 3 tane ikili trabzan yapıyoruz, 2 zincir çekip aynı boşluğa 3 tane ikili trabzan yapıyoruz. Böylece bir köşe oluşturmuş oluyoruz. İki boşluğa araya zincir çekmeden 3 tane ikili trabzan yaptıktan sonra üçüncü boşluğa yine köşe yapıyoruz. Bu şekilde sırayı tamamlıyoruz.

Motifimiz bitti! 

Kısa hırka için 23-27 motif yeterli olurken uzun hırka için 56-60 motif yeterli olacaktır. Kendi vücut ve kol ölçünüze göre ayarlayabilirsiniz.

Motifleri ister tığ ile örerek ister dikerek birleştirebilirsiniz. Dikerek birleştirmek için son sırayı siyah renk ip ile her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yaparak örmelisiniz. Tığ ile birleştirme yapacaksanız son sırayı siyah renk ip ile birleştirirken örüyoruz.

Elinize sağlık!