Malzemeler

 • 2 yumak 100 gr ip (püsküller için belki biraz daha gerekebilir ben ebruli iplik kullandığım için renk değiştirmeye gerek olmadı. Birkaç renkten de yapabilirsiniz.)
 • 3.5 mm tığ

Yapılışı

Panço 6 tane motiften oluşuyor.

Motifin yapılışı şu şekilde;

 1. Sihirli halka yapıp 3 zincir ile içine toplam 16 tane 2li trabzan yapıp kapatıyoruz
 2. 4 zincir çekip üst sıraya çıkıyoruz. Her bir trabzanın üstüne 2li trabzan yapıyoruz aralara 1 zincir çekiyoruz.
 3. 3 zincir çekip üste çıkıyoruz ve her boşluğa 2 tane 2li trabzan, 1 tane tepeye 2 li trabzan sıra sonuna kadar böyle devam ediyoruz.
 4. 10 zincir çekip 3.tepeye batıp sık iğne yapıyoruz. 3 zincir çekip 3. tepeye batıyoruz, 5 zincir çekip 3.tepeye batıyoruz. 3 zincir çekip 3. tepeye batıyoruz. 10 zincir çekip diğer köşeye geliyoruz ve bu şekilde devam ediyoruz. (10 zincir köşeler için, 5 zincir tam ortalar için 3 zincir olanlar iki yanlar için) yuvarlak motifi kare haline getiriyoruz.
 5. 3 zincir çekip 4 tane 2li trabzan yapıyoruz (toplam 5 oldu), 3 zincir çekip tekrar 5 tane 2li trabzan yapıyoruz. Yandaki 3lü zincire sık iğne ile kapama yapıyoruz. 5 zincir çektiğimiz yere 6 tane 2li trabzan yapıp yandaki 3 zincir bölümüne sık iğne ile kapatıyoruz. Aynı işlemleri sıra sonuna kadar tekrarlıyoruz.
 6. 8 zincir çekip köşe motifin tam ortasına batıyoruz. 3 zincir çekip aynı yere tekrar batıp sık iğne ile kapatıyoruz. 5 zincir çekip alttaki sırada sık iğne yaptığımız tepeye batıp 2li trabzan, 3 zincir 4. tepeye sık iğne, 3 zincir sık iğnenin tepesine 2li trabzan, 5 zincir diğer köşenin ortasına ve gerisi aynı devam ediyor. En son, başta 8 zincir çektiğimiz 3.zincire batarak kapatıyoruz.
 7. 3 zincir çekip üst sıraya çıkıyoruz. Toplam 5 tane 2li trabzan yapıyoruz. Köşeye geldiğimizde 3 tane 2li trabzan araya 3 zincir aynı halkaya 3 tane 2li trabzan yapıyoruz. Yandaki boşluğa 5 tane 2li trabzan ortadaki boşluklara 3er tane 2li trabzan sonraki 5 trabzan ve diğer köşeye geldik.
  Motif bitti.
 8. Şimdi kendi çocuğunuza göre motifi büyütmek kaldı. Üst sıralarda her bir trabzanın tepesine batarak istediğiniz büyüklüğe gelinceye kadar devam edebilirsiniz. Köşelerde ve aralarda 2 veya 3 zincir olabilir.
 9. İstediğiniz büyüklüğe gelince 6 tane motifi resimdeki gibi birleştiriyorsunuz. İstediğiniz birleştirme tekniğini uygulayabilirsiniz.
 10. Birleştimeden sonra ben üste de alta da 2şer trabzan atlayarak kutucuklar yaptım. Alt bölüme püsküller taktım. Üste de ipi birkaç kat ederek uzunca bir zincir çektim ve deliklerden geçirdim. böylece yaka kısmını büzebilirsiniz.

Kolay gelsin.