Renkli Tutacaklar İle Mutfağınızı Neşelendirin!

Kendim örene dek mutfak tutmacı yapmaya çok üşendim, elim ermedi ama sonunda yaptım ve görünüşleri çok hoşuma gitti. Bu tutacakları duvarlarına rengarenk asan hanımları gördüm ve o anda bir tarif oluşturmaya karar verdim.

Malzemeler

 • Kartopu Hola ip;
  1 adet Pembe (K737) renk ip
  1 adet Mavi (K927) renk ip
  1 adet Fuşya (K1140) renk ip
  1 adet Yeşil (K392) renk ip
 • 2.5 mm tığ
 • İğne, iplik

Yapılışı

1) Sihirli halka yapıp içine 6 ilmek atıyoruz ve ilk sırayı her ilmeğe 2 tane ikili trabzan yapıyoruz.

2) Bu sıra boyunca ilmeklere sırasıyla 1 tek, 1 çift ikili trabzan yapıyoruz. Sıra sonunda ilmek kaydırmayla sırayı kapatıyoruz ve 3 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

3) Bu sıra boyunca ilmeklere sırasıyla 2 tek, 1 çift ikili trabzan yapıyoruz. Sıra sonunda ilmek kaydırmayla sırayı kapatıyoruz ve 3 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

4) Bu sıra boyunca ilmeklere sırasıyla 3 tek, 1 çift ikili trabzan yapıyoruz. Sıra sonunda ilmek kaydırmayla sırayı kapatıyoruz ve 3 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

5) Bu sıra boyunca ilmeklere sırasıyla 4 tek, 1 çift ikili trabzan yapıyoruz. Sıra sonunda ilmek kaydırmayla sırayı kapatıyoruz ve 3 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

6) Bu sıra boyunca ilmeklere sırasıyla 5 tek, 1 çift ikili trabzan yapıyoruz. Sıra sonunda ilmek kaydırmayla sırayı kapatıyoruz ve 3 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

7) Bu sıra boyunca ilmeklere sırasıyla 6 tek, 1 çift ikili trabzan yapıyoruz. Sıra sonunda ilmek kaydırmayla sırayı kapatıyoruz ve 3 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

8) Bu sıra boyunca ilmeklere sırasıyla 7 tek, 1 çift ikili trabzan yapıyoruz. Sıra sonunda ilmek kaydırmayla sırayı kapatıyoruz ve 3 zincir ile üst sıraya çıkıyoruz.

9) Farklı renk bir ip ile ilmek alıp bir sıra boyunca her ilmeğe 1 tane sık iğne yapıyoruz.

10) Bu sırada 3 zincir çekip bir ilmeğe 2 tane ikili trabzan yapıyoruz, 3 zincir çekip yine aynı ilmeğe 3 tane daha ikili trabzan yapıyoruz. Sonra 3 ilmek boşluk bırakıp dördüncüye batıp yine aynı şekilde 3 tane ikili trabzan, 3 zincir, yine aynı ilmeğe 3 tane ikili trabzan örüyoruz.

11) 10. sırayı bu şekilde tamamlıyoruz. Sıranın sonundaki boşluğa tutmacın askı yeri için 8 zincir yapıp sıranın başladığı ilmeğe batıp zincirin etrafından ilmek alarak geri dönüp zincirin üstüne 10 adet sık iğne örüyoruz.

Tutacak Üzerindeki Figürler İçin Birkaç Fikir

Vişne

1) Sihirli halka yapıp içine 6 ilmek atıyoruz ve ilk sırayı her ilmeğe 2 tane ikili trabzan yaparak örüyoruz.

Bu şekilde bir daire daha örüyoruz.

2) Sap için yeşil ip ile 18 zincir çekip kapatıyoruz. 8. zincirden ilmek alarak 7 zincir çekip aynı zincirin üzerinden 1 ilmek alıp geri dönerek sırayla; 1 tane sık iğne, 2 tane çift ikili trabzan, 1 tane sık iğne, 2 ilmek çift ikili trabzan, 1 ilmek sık iğne örün (bir yaprak oluştu). Diğer yaprak için ilk ördüğümüz 18 zincirimizin 9. zincirinden ilmek alarak 7 adet zincir çekip aynı zincirin üzerinden 1 ilmek alıp geri dönerek sırayla; 2 ilmek sık iğne, 2 ilmek çift ikili trabzan, 1 ilmek sık iğne örüp kapatıyoruz.

3) Vişnelerinizi sapları ile birlikte ördüğünüz tutmacın üzerine iğne iplik ile dikiyoruz.

Üzüm

1) Yeşil bir yün ip ile sihirli halka yapıp içine 5 ilmek atıyoruz ve ilk sırayı her ilmeğe çift sık iğne örüp kapatıyoruz. Bundan 2 adet yapıyoruz.

2) Sihirli halka yapıp içine 6 ilmek atıyoruz ve ilk sırayı her ilmeğe çift sık iğne yapıyoruz. Bundan 2 adet yapıyoruz.

3) Sihirli halka yapıp içine 6 ilmek atıyoruz ve ilk sırayı her ilmeğe çift ikili trabzan yapıyoruz. Bundan 2 adet yapıyoruz.

4) Sihirli halka yapıp içine 5 ilmek atıyoruz ve ilk sırayı her ilmeğe çift ikili trabzan yapıyoruz. Bundan 2 adet yapıyoruz.

5) Kahverengi bir yün ip ile 21 zincir çekip üzerine bir sıra boyunca her ilmeğe 1 tane sık iğne yapıyoruz.

6) Daireleri üzün salkımı oluşturacak şekilde tutmacınızın üzerine dikiyoruz.

7) Sapını kıvrım vererek monteliyoruz.

Dondurma

1) 5 zincir çekip ve sondan üçüncüsüne ikili trabzan yapıyoruz, 3 adet daha ikili trabzan örerek sırayı tamamlıyoruz.

2) Her sırada sağ ve sol kenarlardan bir arttırarak toplam 4 sıra ikili trabzan örüyoruz. Elde ettiğimiz üçgen külahımız olacak.

3) Dondurma topları için farklı renklerde ip kullanabilirsiniz.

1. top için; sihirli halka yapıp içine 6 ilmek atıyoruz ve ilk sırayı her ilmeğe çift sık iğne yapıyoruz.

2. top için; sihirli halka yapıp içine 5 ilmek atıyoruz ve ilk sırayı her ilmeğe çift sık iğne yapıyoruz.

3. top için; sihirli halka yapıp içine 5 ilmek atıyoruz ve ilk sırayı her ilmeğe çift sık iğne yapıyoruz. İkinci sırayı her ilmeğe çift sık iğne yapıyoruz.

Önce en büyük yani 3. topu sonra uçlarını üzerinde bırakacak şekilde 1. ve 2. topu dikiyoruz. En son dondurma uçları içerisinde kalacak şekilde külahı da dikiyoruz.

Not: Bu tutmaçların üzerine yapacağınız figürler yaratıcılığınıza kalmış, umarım ilham olabilmişimdir, şimdiden ellerinize sağlık.