Merhaba örgüsever dostlarım,

Sizlere çok sevimli Noel Baba Patiği örgü modelini getirdim.

Bu örgü modeli 0-3 aylık bebekler için uygundur. Siz sayıları artırarak daha büyük bebekler için de örebilirsiniz.

Malzemeler

  • Loren Natural Cotton ip;
    1 adet Beyaz (R001) renk ip
    1 adet Kırmızı (R003) renk ip
    1 adet Siyah (R004) renk ip
    1 adet Sarı (R086) renk ip
  • 3 mm tığ

Yapılışı

1) Öncelikle beyaz renk ipimiz ile 13 zincir çekerek başlıyoruz.

2) 4. zincire başlayarak 8 adet ikili trabzan yapıyoruz. Son zincire gelince aynı ilmeğin içine 10 adet ikili trabzan yapıp zincirin diğer tarafına dönüyoruz. Daha sonra 8 tane ikili trabzan yaparak son zincire geliyoruz, son zincirin içine 5 tane ikili trabzan yaparak ilmek kaydırma tekniği ile sırayı bitiriyoruz.

3) 3 zincir çekerek üst sıraya çıkıyoruz. Her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yaparak ilmek kaydırma tekniği ile sırayı bitiriyoruz.

4) 3 zincir çekerek üst sıraya çıkıyoruz. 8 tane trabzanın üstüne 1 tane trabzan yapalım. sonra 10 trabzanın üstüne her birine çift trabzan yaparak toplamda 20 tane trabzan elde ediyoruz. 8 tane trabzanın üstüne tek trabzan yaparak devam edelim ve son 5 trabzanın üzerine çift trabzan batarak 10 adet trabzan elde edelim ve ilmek kaydırma tekniği ile bitirelim.

5) Her trabzanın üstüne 1 tane sık iğne yaparak sırayı tamamlayalım.

6) 3 zincir çekerek üst sıraya çıkalım ilmeklerin arka tarafına batarak (BLO) her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapalım.

Kırmızı renk ipe geçiyoruz.

7) 2 sıra boyunca her ilmeğe 1 tane sık iğne yaparak örelim.

8) 3 zincir çekip üst sıraya çıkalım ve patiğimizin ön burnunda kesim işlemlerine başlayalım. Ayak ucundan orta ilmeği bulup sağından ve solundan 10 ilmek ayırıp 2 trabzanı birlikte keserek 10 adet birleştirilmiş ikili trabzan olacak. Patiğin devam eden yerlerini sık iğne olarak örüyoruz.

9) Bu sırayı her ilmeğe 1 tane sık iğne yaparak tamamlıyoruz.

10) Bu sırada daha önceki kesim yerine kadar sık iğne yapıp uç kısmında ortadaki 10 trabzanı 2şerli ikili trabzan keserek 5 ilmeğe düşürüyoruz. Devamını sık iğne olarak örüyoruz.

11) Kesme işlemini bitirdik, 3 sıra boyunca artırma azaltma yapmadan her ilmeğe 1 adet sık iğne yaparak bilek kısmını yükseltiyoruz.

12) Daha sonra beyaz ipimiz ile 4 sıra da her ilmeğe 1 adet sık iğne yaparak bilek kısmını bitirmiş oluyoruz.

Patiğimizi tamamlamış olduk, şimdi siyah şerit yapacağız.

13) Siyah renk ipimizle 50 adet zincir çekelim ve her zincire 1 tane ikili trabzan yapalım. Sarı renk ipimizle 10 zincir çekerek siyah banda toka olarak takalım.

Mutlu yıllar dilerim 🙂