Ana Sayfa Geri Dönüşüm Atölyesi Örgü ile Taburelerimizi Süsleyelim!

Örgü ile Taburelerimizi Süsleyelim!

0
3072
orgu-ile-taburelerimizi-susleyelim-2
orgu-ile-taburelerimizi-susleyelim-2

Örgü modellerinin yer almadığı alan yok denecek kadar azalmış durumda. Kıyafetten oyuncak bebeklere, ev dekorasyonundan örgü takılara kadar yaratıcılığın gittiği her yerde örgü var oldu, var olmaya da elbette ki devam edecek. Ev dekorasyonunda kullanılan örgü modelleri arasına son yıllarda tabure süsleme ve tabure kılıfı örmek de eklenince evler bir hayli şenlendi. Birbirinden güzel örgü tabure süsleme modelleri arasından sizler için en güzellerini derledik.

Mutfak, balkon, yazlık dekorasyonuna şıklık katacak klasik örgüler

Daha çok mutfak masalarında ya da balkon, çardak, yazlık gibi yerlerde kullanılan tabureler klasik örgü modelleriyle giydirildiğinde harika görüntüler ortaya çıkmaktadır. Resimde görülen örgü üçgen dilimler halinde kılıf şeklinde örülüp taburelere giydirilmektedir. Örneği oldukça basit olmasına rağmen şıklığıyla göz kamaştıran bu sade tabure kılıfını örüp masalarınıza harika bir görüntü kazandırabilirsiniz.

Dev pofuduk yünden taburelerinize modernlik katın

Genellikle dev battaniye projelerinde çok tercih edilen neredeyse oklavayla örülebilecek kalınlıkta pufidik yünler tabure örgü modelleri için de oldukça uygun. Evinize bu modellerle şıklık yanında modernlik de katacaksınız. Üstelik örülmesi oldukça kolay… İp çok yumuşak ve kalın olduğu için düz örgüyle kolayca bu tabure kaplamaları yapabilirsiniz. Örgü kendisini kendiliğinden gösteriyor zaten.

Çocuk odalarına özel hayvanlarla süslü tabure kılıfları

Çocuk odası dediysek büyüklerin kullanmasında da sakınca yok elbette ki. Ama daha çok bu tabure kılıfları çocuk odalarında kullanım alanı buluyor. İnternetten şablonları çıkarıp yapamayacağınız bir figür yok. Kalın pamuklu iplerle ana kılıfı oluşturduktan sonra üzerine gerekli parçaları şekline uygun olarak örüp kılıfın üzerine dikkatlice dikmek kalıyor.

Nostalji yaşamak isteyenlere otantik motifler

Sanmayın ki bu tabure kılıfı örme işi son yıllarda ortaya çıktı. Anneannelerimiz döneminde de vardı, bu tarz otantik motiflerden örülme tabure süslemeleri. Ancak son yıllarda daha modernize edilerek gelip tekrar moda oldu. Eğer ben vintage trendinden hoşlanıyorum, bir de evimde otantik bir hava yaratmak istiyorum diyorsanız bu motifli modeller tam size göre. Seçtiğiniz herhangi bir motifi rengârenk şekilde örerek bu kılıfları elde edebilirsiniz.

Amigurumiden esinlenen üç boyutlu tabureler

Çocuk odalarına uygun bir tabure kılıf modeli daha geliyor. 3D tabure kılıflarını ayrıca çocuklara oyuncak olarak da örebilirsiniz. Örneğin tabure kılıfının önüne bir at kafası yerleştirip tabureyi çocuğunuzu ata bindirmek için kullanabilirsiniz. Üç boyutlu bu modeller aslında en çok emek isteyen tabure kılıfları. Amigrumi tekniğine benzer şekilde örülen figürlere doldurmak için elyaf kullanılıyor. Ama ne kadar zor olsa da ortaya çıkan ürün bir şaheser kabul edelim.

Örgü Tabure Süsleme Modellerinde Kullanılan Malzemeler

Örgü tabure süsleme modelleri arasından beğendiğinizi seçtiniz ve örmeye karar verdiniz. İşte bu aşamada malzeme seçimi oldukça önemli… Özellikle seçtiğiniz yünün türü ve kalitesine çok dikkat etmelisiniz. Tabureler oturmak için de kullanılacağından seçtiğiniz yünün topaklanmayan ancak çok da terletmeyen bir yapıda olması gerekiyor. %100 yünden üretilen amigurumi ipleri bu iş için biçilmiş kaftan. Bunun dışında el örgü ipi seçiminizde renk uyumuna da ekstra dikkat etmenizde fayda bulunuyor. İpinize uygun kaliteli bir tığ numarasına da karar verdikten sonra bu güzellikleri üretmeniz için artık kimse sizi tutamaz. Yazımızda verdiğimiz modeller size ilham kaynağı olacak, bazen kendi tasarımlarınızı ortaya koymanıza vesiledir. Bu örneklere sadık kalmanıza gerek yok. Harika tasarımları kendiniz çıkarabilirsiniz. Farklı tasarımlarınızı bizlere yorum olarak göndermeyi unutmayın. Emek paylaştıkça daha da değerleniyor.

YORUM YOK