Ben renklerle olmayı gerçekten çok seviyorum.

Renklerle örgü modelleri birleşince harika oluyor.

Henüz Kapadokya’ya gitmek kısmet olmadı ama oradaki balonlara bayılıyorum.

Siz de evlerinizi renkli örgülerle süsleyebilirsiniz…

Malzemeler

Yapılışı

Motifler (8 adet)

Renkleri siz elinizdeki ipleri göre kombinleyebilirsiniz. Her sırada renk değiştirerek örüyoruz.

1) 5 zincir çekip halka yapıyoruz,  2 zincir çekip halkanın içine 1 tane ikili trabzan yapıyoruz, 1 zincir çekiyoruz sonra 2 tane daha ikili trabzan yapıp 1 zincir çekiyoruz. Toplam 6 tane 2li trabzan grubumuz oluyor, aralarında da 1 zincir.

2) 2 zincir çekip üst sıraya çıkıyoruz, hemen yanındaki boşluğa 1 tane ikili trabzan yapıyoruz, 1 zincir sonra aynı boşluğa 2 tane daha ikili trabzan… Diğer boşluğa geçiyoruz arada zincir yok, yine aynı işlemleri yapıyoruz. Her boşlukta 2 trabzan, 1 zincir, 2 trabzan olacak.

3) Her boşluğa 7 tane ikili trabzan yapıyoruz. Bir önceki sırada araya zincir koymadığımız yere sık iğne ile sabitleyip diğer boşluğa 7 tane ikili trabzan şeklinde devam ediyoruz.

4) Alt sıradaki 7 tane ikili trabzanların her birine sık iğne yapıyoruz. Alt sırada sık iğne ile sabitlediğimiz yere gelince gene sık iğne ile bir önceki sıraya batarak yapacağız. Yani sık iğneyi 2. sıranın üstüne batacağız ki daha uzun görünsün.

Motiflerimiz bu kadar.

Balon

1) Balon kısmını tamamen doğaçlama yaptım. 22 zincir çekip, 20 tane ikili trabzan yaptım.

2) 2 zincir çekip üst sıraya çıkıp yine her trabzan üstüne 1 tane ikili trabzan yapıyoruz, ancak sıra başında ve sıra sonunda 1er tane artırma yapmayı unutmuyoruz.

3) Balon toplam 5 sıra olana kadar 6. adımı tekrarlıyoruz.

Balonu ve motifleri çerçeveye yapıştırarak ya da bir kumaşa dikerek monte edebilirsiniz. Motifleri de renkli ipler ile balona tutturuyoruz. ama siz istediğiniz yöntemi kullanabilirsiniz.

İşte bitti bileee… Ben oğlumun öğretmenine hediye yapmıştım çok ama çok beğendi…

Sizler de yapıp benimle paylaşırsanız çok sevinirim.. @gulerinhobileri