Merhabalar,

Sizlere renkli bir örgü nihale getirdik.

Sofralarınızı süsleyecek bu nihaleyi bizim tarifimiz ile kolayca örebilirsiniz.

Hadi başlayalım mı o zaman?

Malzemeler

  • YarnArt Jeans el örgü ipleri;
    1 adet Cam Göbeği (76) renk ip
    1 adet Pembe (42) renk ip
    1 adet Kemik (05) renk ip
  • 3 mm tığ

Kısaltmalar

Şema

Yapılışı

Aynı parçadan 2 adet öreceğiz.

Pembe renk ip ile başlayarak Yeşil ip ile her turda renk değiştirerek devam ediyoruz.

1. 3 zincir yapıp ilk zincire ilmek kaydırarak halka yapıyoruz. Halkanın içine 3 zincir örüp 15 tane ikili trabzan yapıyoruz. (15)

2. 3 zincir çekip yeni sıraya başlıyoruz. Her ilmeğe 2 tane ikili trabzan yapıyoruz. (30)

3. 3 zincir yeni sıraya başlıyoruz. İlk ilmeğe 1 tane ikili trabzan, sonraki ilmeğe 2 tane ikili trabzan yapılır. Sıra bu şekilde örülür. (45)

4. 3 zincir yeni sıraya başlıyoruz. Aynı ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapıyoruz. 1 zincir çekiyoruz, yine aynı ilmeğe 2 tane ikili trabzan yapıyoruz. 2 ilmek atlıyoruz. Bir ilmek içine 2 tane ikili trabzan, 1 zincir, 2 tane ikili trabzan, 2 ilmek atla yaparak sırayı tamamlıyoruz. 3 ilmek kaydırarak bitiriyoruz. (15 dilim)

5. 3 zincir yeni sıraya başlıyoruz. Aynı ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapıyoruz. 1 zincir çekiyoruz, yine aynı ilmeğe 2 tane ikili trabzan yapıyoruz. Diğer zincir boşluğuna atlıyoruz. Zincir boşluğuna 2 tane ikili trabzan, 1 zincir, 2 tane ikili trabzan yapıp bir sonraki boşluğa atlıyoruz. Bu işlemi sıra sonuna kadar yapıyoruz. 3 ilmek kaydırma ile sırayı bitiriyoruz. (15 dilim)

6. 3 zincir yeni sıraya başlıyoruz. Aynı ilmeğe 2 tane ikili trabzan yapıyoruz. 1 zincir çekiyoruz, yine aynı ilmeğe 3 tane ikili trabzan yapıyoruz. Diğer zincir boşluğuna atlıyoruz. Zincir boşluğuna 3 tane ikili trabzan, 1 zincir, 3 tane ikili trabzan yapıp bir sonraki boşluğa atlıyoruz. Bu işlemi sıra sonuna kadar yapıyoruz. 3 ilmek kaydırma ile sırayı bitiriyoruz. (15 dilim)

7. 3 zincir, aynı ilmeğe batıyoruz ve bir sonraki boşluğa atlıyoruz. Boşluk içine 7 tane ikili trabzan yapıyoruz. Bir sonraki boşluğa sık iğne batıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar örüyoruz. 3 ilmek kaydırma ile sırayı bitiriyoruz. (15 dilim)

2 parçayı bitirdikten sonra parçaları bileştirmek için kemik renk ipi kullanacağız.

Birleştirme

1. 2 parçayı ters yüzler birbirine bakacak şekilde tutup herhangi bir dilimin ortasına 1 sık iğne yapıyoruz. 2 parçayı da birlikte ördüğümüze emin olmak lazım.

2. Her dilimdeki ilmeklere 2 tane sık iğne yapıyoruz. Aralarda 1 zincir yapıp 1 sık iğne yapıyoruz.

Ve bitti! Renkli örgü nihalemiz hazır!

Elinize sağlık!