Örgü örmek mutlaka denemeniz gereken hobilerden biri olmalıdır.

Hem fiziksel hem de psikolojik pek çok fayda sunan örgü işleri dünyasına Örgü Modelleri ile adım atmaya ne dersiniz?

“Örgü örmek istiyorum” ya da “örgü örmek istiyorum ama bilmiyorum” diye düşünenler sakın endişelenmesin!

Örgü örmek pratik yaptıkça kolaylaşan ve hızlıca alışabileceğiniz bir hobidir. İster bir kaşkol örün, ister bir model ortaya çıkartın, örgü örmenin her şekilde size faydası olacaktır.

Geçmişte sadece battaniye ya da benzer örgü modelleri örmekten ibaret olan örgü işleri artık bir iş modeli olarak da karşımıza çıkıyor. Örgü örmekten fazlası olan bu dünyada ortaya çıkaracağınız modeller ile kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Sağlığı destekleyen pek çok yararı bulunan örgü örmek ortaya yaratıcı bir model çıkarmanın yanı sıra fiziksel, ruhsal ve duygusal faydalarıyla da öne çıkıyor. Genel olarak bakılınca zihinsel, psikolojik ve aynı zamanda fiziksel faydalara sahip olması çok da mantıklı bir düşünce olarak duruyor: üzerinde çalıştığınız proje ile geçen uzun bir gün ve ortaya çıkardığınız eşsiz proje sonrası dinlenmenin ne kadar da rahatlatıcı olduğunu hiç düşündünüz mü? Örgü örmek, yaratıcı projelere dahil olmak ve keşif dolu bir örgü dünyasına dahil olmak mutlu olmanızı sağlar.

Örgü örmenin faydaları hakkında merak ettikleriniz varsa, gelin bu faydalara hep beraber bir göz atalım!

Örgü örmenin kan akışı ve kalp ritmi için faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Örgü ördüğünüz zaman kan akışı ve kalp ritminiz normal seyrine döner. Bunun sebebini örgü örerken rahatlamanız ile ilişkilendirmek oldukça mümkün! Rahatlamak ve zinde hissetmek sağlığın da ötesinde ruhunuz için en önemlisi. 2007’de Harvard Tıp Okulu’na bağlı olan Akıl ve Beden Enstitüsü de bu bulguyu kanıtlayan bir araştırma yayınlamıştı: kalp ritmi dakika başı ortalama olarak 11 kere atıyor ve bu da örgü ören kişinin rahatlamasını sağlıyor. Daha sonraki yıllarda yapılan çalışmalar da bu araştırmayı destekleyecek nitelikte. Örgü örme sırasında tekrarlanan hareketlerin bir çeşit huzur anı yarattığı ve olumsuz düşünceleri uzaklaştırdığı da söylenmekte.

Strese elveda!

Örgü örmenin ayrıca stres seviyesini azalttığını biliyor muydunuz? Psikolojik, nörolojik, davranışsal ve sosyal olarak pek çok fayda sunan bu harika hobi, ruhunuza, hislerinize ve bedeninize çok iyi gelecek. Daha önce de sözünü ettiğimiz tekrarlanan hareketler (ilmek saymak ya da örgü örerken yaptığınız şiş hareketleri gibi) kronik ağrıyı ve semptomlarını uzaklaştırabiliyor. Siz de bu hobiye başlayarak ya da bu hobiyi kendiniz için bir iş koluna dönüştürerek stresten uzaklaşabilirsiniz.

Örgü örmek ve matematik arasındaki ilişki.

Peki ya matematiğiniz? Bütün o ilmek saymalar ve dahası… Bütün bunlar matematikle olan ilişkinizi güçlendirecek! Örgü örmek ve tığ işi yapmak saymak ve ölçmekten ibarettir. Örgü örmenin beyne faydaları da bu yoldan geçer.

Matematik, örgü dünyasının olmazsa olmaz bir parçasıdır. Ortaya çıkaracağınız model ve desenlerdeki ilmek sayısını saymak ya da hesaplamak bile matematiğinizi geliştirmek için önemli bir yoldur. Çift kişilik bir battaniye için aynı desenden kaç tane çıkaracağınızı hesaplamak ilk başta zor olsa da alıştıkça bu hesaplamaları daha kolay yapıyor olacaksınız.

Hafızanızı güçlendiren bir hobi!

Örgünün hafızanızı da güçlendirdiğini biliyor muydunuz? Örgü örerken kaldığınız ilmeği ya da son yaptığınız yeri hatırlamalısınız: bu da hafızanızın ne kadar güçlü olduğuna bağlı. Örgü örmek beyninizi ve hafızanızı her daim aktif tutar.

Eskiden bu bilginin doğru olup olmadığı konusunda farklı görüşlerin sayısı çok fazlaydı. Ancak zaman içerisinde gerçekleştirilen araştırmalar bu kanıyı daha da güçlendirdi. Nöropsikiyatri & Klinik Nörobilim Dergisi’nin (Journal of Neuropsychiatry and Clinic Neurosciences) makalesine göre örgü örmek gibi el işi aktivitelerinin bu konuyla yakından bağlantısı bulunuyor.

Örgü örmek, motor becerilerinizi güçlendirir.

İlk zamanlar örerken ne kadar zorlandığınızı hatırlıyor musunuz? Peki sonra artık bunun nasıl daha kolay ve bir o kadar da pratik bir hale geldiğini? Örgü örmek parmak ve bilek hareketlerinin daha aktif hale gelmesini sağlar ve motor becerilerinizi kesinlikle güçlendirir. Eğer motor becerileri konusunda problem yaşıyorsanız ve çözüm arayışı içindeyseniz örgü örmeye başlamak için çok geç değil! Pratik yaptıkça motor becerileriniz de eski haline hızlıca dönecektir.

Örgü örmek ruhunuza iyi gelecek.

Örgü örmek olumlu bir şekilde ruh sağlığınız için de oldukça faydalı. Örgü örmenin de yaratıcı bir sanat alanı olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Örgü öreceğiniz zaman bir amacınız olur, kişisel gelişiminiz ve otonom becerileriniz güçlenir. Yaratıcı bir aktivite olduğu için de problem çözme becerilerinizin olduğunu fark edip daha motive olursunuz. Tekrarlanan örgü örme hareketleri, vücudunuzun serotonin salgılamasını sağlar. Serotonin sağlayarak daha iyi hissedersiniz ve hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha az acı ya da üzüntü hissedersiniz. Pek çok uzmanın söylediğine göre rahat bir koltuğa oturup örgü örmek ve hatta ilmek saymak odaklanmanızı sağlar. Bu hareketler kişinin depresyon ve endişeden de uzak durmasını sağlar. Gördüğünüz gibi, örgü örmek, yepyeni örgü modeller çıkarmak ruhunuza çok iyi gelecek!

Kendinize güvenin ve ortaya harika projeler çıkarın.

Son yaptığınız büyük battaniyeyi hatırlıyor musunuz? Peki ya o harika kaşkol – bere takımını? Uzun saatler ve emekler sonucunda ortaya çıkardıklarınız sizin başarınızdır. Örgü örmek ve ortaya özgün bir proje çıkarmak kendinize güvenmenizi sağlar.

Kendinize güvenmek daha fazla sosyal olmanızı da sağlar böylece daha güçlü ilişkiler kurabilirsiniz. Arkadaşlarınızla bir örgü kulübü kurmaya ne dersiniz? Deneyim ve görüşlerinizi bu dünyaya aşina olan sevdiklerinizle paylaşınca insanlara ve dünyaya karşı daha açık olacaksınız. Bir grup içerisinde ya da arkadaşlarınızla birlikte örgü örmek mutluluğu arttırıyor, aynı zamanda sosyal kişiliğinizi ön plana çıkarıyor.

Özetle…

Örgü örmenin faydaları saymakla bitmez! Bu faydaları toparlamak gerekirse örgü örmek kan basıncını azaltır, depresyon ve endişeyi uzaklaştırır, hafızanızı güçlendirir, yoga kadar rahatlatıcıdır, kronik ağrıları azaltır, yalnızlık hissini uzaklaştırır… Kısacası bu dünya sizi çok iyi hissedeceğiniz bir yolculuğa çıkarır. 

Sizin de örgü merakınız varsa ve bu dünyaya atım atmak istiyorsanız şimdi tam zamanı! Örgü Modelleri’nde sunulan pek çok örgü modelinin malzemelerine Hobium.com‘da göz atabilir ve ilk projeniz için ihtiyaç duyduğunuz malzemelerle örgü örmeye başlayabilirsiniz. Hobium.com’da çeşit çeşit el örgü ipleri, farklı projelere uygun çeşitli numaralarda bulunan tığ ve şişler ve projelerinize yaratıcılığınızı katmanızı sağlayacak el örgü, dikiş ve nakış aksesuarları sizi bekliyor!

Bu konuda daha önce hiç deneyiminiz yoksa bu konuda ders alabilir, deneyimlerinden faydalanarak büyüklerinizden tavsiye ve yönlendirme alabilir, örgü örme kulüplerine katılabilir ya da sadece internetten eğitici videolar izleyerek bile bu dünyaya rahatlıkla adım atabilirsiniz!

3 YORUMLAR