Merhabalar,

Sizlere çocuklarınızın oyuncak bebeklerini süsleyebileceğiniz harika bir örgü elbise modeli getirdik.

Örgü ve kumaş ile kolayca yapabileceğiniz bu bebek elbisesi ile çocuklarınız oyuncak bebeklerini giydirip harika oyunlar oynayabilecek.

Hadi hemen başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Roba

1. Şişe 30 ilmek atarak başlıyoruz.

2. İlk sırayı düz örgü olarak örüyoruz. Ön yüze geçince bu sırada arttırmaları ayarlayacağız. 6 ilmek düz ör, 1 dola, 1 ör, 1 dola, 3 ör, 1 dola, 1 ör, 1 dola, 8 ör, 1 dola, 1 ör, 1 dola, 3 ör, 1 dola, 1 ör, 1 dola, 6 ör.

3. Arka yüzde tüm ilmekleri ters örgü olarak örüyoruz.

4. Ön yüzde düğme deliğini açacağız. 2 tane düz ör, 1 dola, 3. ve 4 . ilmeği birlikte örerek kesiyoruz. Bir önceki ön sırada arttırma yaptığımız yerlerden yine arttırma yapıyoruz; yani iki deliğin ortasında kalan tek ilmek hep sabit kalacak ve arttırmalar hep bu sabit ilmeklerin yanından yapılacak. Sırayı tamamlıyoruz.

5. Arka yüzde tüm ilmekleri ters örüyoruz.

6. Toplam 6 delik oluncaya kadar aynı mantıkla örmeye devam ediyoruz. 6 delik olduktan sonraki ön yüzde kol kesimine geçeceğiz. Bunun için de ön için ayrılan ilmekleri düz örüp iki arttırma arasında kalan kol ilmeklerini kesiyoruz. Arka için ayrılan ilmekleri düz örüp yine iki arttırma arasında kalan kol ilmeklerini kesiyoruz ve diğer ön için olan ilmekleri örüyoruz.

7. Arka yüzde tüm ilmekleri ters örüyoruz.

8. Ön sırada bir ilik daha açıyoruz. Bunun için 2 ilmek örüp 1 dola, 1 kes ve geri kalan ilmekleri düz örüyoruz. Böylece toplamda iki düğme deliği açmış olduk.

9. Arka sırada tüm ilmekleri ters örüyoruz.

10. Kol kesiminden sonra 3 sıra daha örmüş olduk. Şimdi tüm ilmekleri kapatıyoruz.

Böylece elbisenin robasını hazırlamış olduk. Şimdi alt kısmına geçiyoruz.

Etek

1. Kumaşı 12 x 50  boyutlarında kesiyoruz. En için 12 cm kesmemizin nedeni 1 cm. alttan ve üstten kıvırma payı verdiğimiz için.

2. İlk önce kumaşın alt ve üst kısmını birer santim içeri doğru kıvırıp dikiş makinesiyle dikiyoruz. Daha sonra iki kısa kenarı üst üste getirip tersinden dikiyoruz. Ve bir çember elde ediyoruz.

3. Dikiş makinesinin büzme ayarı varsa üste gelecek kenarı büzme ayarıyla dikebilirsiniz, büzme ayarınız yoksa bir  iğneye iplik geçirerek iri iri dikişler atıp sonra ipi çekerek büzdürme işlemini yapabilirsiniz.

4. Büzülmüş etek kısmını ördüğümüz roba kısmına dikiyoruz.

5. En son düğmelerini de dikip elbisemizi tamamlıyoruz.

orgu-oyuncak-bebek-elbisesi-yapimi-1
orgu-oyuncak-bebek-elbisesi-yapimi-1

Ve hazır!

orgu-oyuncak-bebek-elbisesi-yapimi
orgu-oyuncak-bebek-elbisesi-yapimi

Ellerinize sağlık.