Merhabalar!
Çok sevilen bu modeli bizim tarifimizle örmek ister misiniz?
Hem kolayca hem keyifle öreceğiniz bu elbiseye çocuklarınız bayılacaklar!
Hemen başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Ölçüler 3.5-4 yaş için uygundur.

Roba

1) 130 zincir çekelim. İlk sırada beden kol ayrımlarına başlayacağız. 4. zincirden itibaren 20 trabzan ön için örelim. 2 zincir çekip bir sonraki yuvadan itibaren 25 trabzan kol için örelim. 2 zincir çekip 37 trabzan arka için örelim. 2 zincir çekip 25 trabzan kol için örelim. 2 zincir çekip 20 trabzan ön için örelim.
Aşağıdaki şemadan daha rahat anlayabilirsiniz.
orgu-robali-kumas-cocuk-elbisesi-yapimi-1
orgu-robali-kumas-cocuk-elbisesi-yapimi-1
2) 3 zincir çekip geri dönelim ve bir sonraki yuvaya 1 tane trabzan yapalım. 2 zincir çekip bir yuva atlayalım ve diğer yuvaya trabzan yapalım. Ayrımlara geldiğimiz zaman 2 zincir çekmiş olduğumuz yuvaya 1 trabzan 2 zincir ve 1 trabzan yapalım. Her ayrıma geldiğimizde bunu yapmayı unutmayalım. Ayrım kısımlarına dikkat ederek 1 yuva atlayıp 1 trabzan yaparak sıra sonuna gidelim.

3) 3 zincir çekip geri dönelim. Bütün yuvalara trabzan yapalım. Ayrımlara gelince 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan işlemini yapmayı unutmayalım.

orgu-robali-kumas-cocuk-elbisesi-yapimi-2
orgu-robali-kumas-cocuk-elbisesi-yapimi-2
4) Robamız 2. ve 3. sıranın tekrarından oluşuyor. Bir sırada kutucuk yaparken diğer sırada hep trabzan yapıyoruz. Bu şekilde toplam 14 sıra artırma yapacağız.
orgu-robali-kumas-cocuk-elbisesi-yapimi-3
orgu-robali-kumas-cocuk-elbisesi-yapimi-3
5) Şimdi bedenle kolu birleştirme kısmına geçelim. Ön tarafı örelim, ayrım kısmına gelince yuvaya 1 trabzan yapalım. 2 zincir çekelim ve kolu es geçip arka bedenin ayrım yuvasından itibaren trabzanlar yapalım. Diğer taraf için de aynı işlemi yapalım.
orgu-robali-kumas-cocuk-elbisesi-yapimi-4
orgu-robali-kumas-cocuk-elbisesi-yapimi-4
6) Modele yani 1 sıra kutucuk, 1 sıra trabzan örmeye aynı şekilde devam edelim. En baştan itibaren 19 sıra olunca roba tamamlanmış oluyor.

Kenar Süsü

Yapacağımız işlemi kol oyuntusunda ve bedenin etrafında uygulayacağız. Robada kaldığımız kısımdan düz taraf bize bakacak şekilde devam edeceğiz.

1) 1 zincir çekelim ve belli bir mesafedeki yuvaya 7 tane trabzan yapalım. Belli bir mesafe belirleyip sık iğneyle sabitleyelim. Tekrar uzaktaki bir yuvaya 7 tane trabzan yapalım ve uzağa sık iğneyle sabitleyelim. Bu şekilde bütün roba etrafını dönelim.

Burada belli bir mesafe yazdım çünkü herkesin eli farklıdır. Tutunduğumuz yer çok uzak olmamalı ki robamız büzülmesin. Çok yakın olursa da süsümüz fırfırlı gibi durur. Kendi elinizin sıkılığı veya gevşekliğine göre bunu rahatlıkla ayarlayabilirsiniz.

orgu-robali-kumas-cocuk-elbisesi-yapimi-5
orgu-robali-kumas-cocuk-elbisesi-yapimi-5
2) Kenar süslemesini de yaptığımıza göre düğmelerimizi dikelim.

Birleştirme

1) Etek boyunu tercihinize göre ayarlayıp bedene dikelim.

Eteğin genişliğini ben 120 cm civarı ayarladım. Biraz da büzdürerek diktim. Boy olarak da 40 cm yeterli diye düşündüm.

orgu-robali-kumas-cocuk-elbisesi-yapimi-8
orgu-robali-kumas-cocuk-elbisesi-yapimi-8
Benim kullandığım kumaş aslında hiç giyilmeyen bir elbiseydi ve böyle değerlendirmeyi düşündüm. Sizler kumaş alarak da yapabilirsiniz.

Elbisemiz hazır!

Benim elbiseyle ilgili anlatacaklarım bu kadar. Umarım beğenmişsinizdir.
Eminim sizler kendinizden de bir şeyler katarak daha güzellerini yaparsınız!