Örgüye başlama sebebim, annem ve de elişlerine olan ilgim ve hevesim… Annem yaşın küçük, erken, şuan öğrenemezsin diye beni engellemedi, aksine teşvik etti ve neyi öğrenmek istediysem yardımcı oldu. Örgü öğrenmeyi istediğim zamanlarda 6-7 yaşlarındaydım. Anneciğim sağolsun heves ettiğimi görünce öğretmeye başladı. İlmek atmayı ikinci aşamada öğrenmiştim çünkü ilk öğrenilmesi gereken şey nasıl örülür ? Düz örgü nedir, ters örgü nedir nasıl olur bilmek gerekir. İlmeğe nasıl başlanır, nasıl örgü örülür, sonraki sıraya nasıl geçilir? Bunları öğrenmeden nasıl ilmek atılır ya da nasıl bitirilir gibi aşamalar yeni örgüyü öğrenen kişiye en başta öğretilmez. Hayal meyal hatırlıyorum. İlmekleri annem atmıştı küçük şişlere sanırım kırmızı renk bir iplik kullanmıştı. Bana ilk aşamada düz örgüyü nasıl öreceğimi anlatıp göstermişti. Ben de söylediklerini uygulamaya çalışmıştım. Örmeye çalıştıkça düz ilmek, ters ilmek nedir, nasıldır öğrendim ve örgüye başlamış oldum. Sonrasında ilmek nasıl atılır, nasıl örgü kesilir öğrenme sürecim devam etti. Maalesef ilk örgülerimden hatıra bir parça yok, çünkü çocuk aklımla ördüğüm her parçayı elbise dikiyorum diye makasla kırt kırt kesince örgülerimden eser kalmamış. Annem engellemeye çalışsa da onun yokluğunu fırsat bilip yine kendi bildiğimi yapmışım, hatta yaptıklarımı hatırlıyorum da… Sonrasında tığ işi vb. elişlerini öğrenmeye devam ettim.

Erken yaşta örgü vb. elişlerini öğrenmenin güzelliklerini yaşadım. Etrafımda tanıdığım çoğu kimse yetişkin yaşlarda olmasına rağmen örgü bilmezken, örgü öğrenmekte zorlanırken, neler yapacağımı nasıl öreceğimi bildiğimden geçmişteki birikimlerin sayesinde hiçbir örgüde zorlanmadım. İyi ki annem bana örgüyü öğretmiş diyorum. Ne kadar teşekkür etsem azdır.

Çoğu anne çocuklarına, korktukları ya da yaşları küçük olduğu için örgü, dantel, tığ işi vb. elişlerini öğrenmelerine izin vermiyorlar. Bir şey olur diye korkuyorlar. Ama sonraki yıllarda ise örsün, öğrensin diye uğraşmalarına rağmen hiçbir şey öğretemiyorlar. O yüzden şimdiki çocukların hatta yetişkinlerin elişleri hakkında hiçbir bilgisi yok. Bu kadar paylaşımlara ve bilgiye rağmen… Artık şimdiki zamanda korkmaları için neden kalmadı. Günümüzde çocuklara özel zarar vermeyen şişler , tığlar üretildi onlara uygun, heveslerini perçinleyecek çok güzel elişi malzemeleri var artık. Lütfen örgü öğrenmek isteyen, elişlerine meraklı çocuklarımıza uygun malzemelerle öğrenmelerini sağlayın, heveslerini kırmayın. Zamanında onlara öğretirseniz her türlü el sanatına ilgileri olur.