Herkese merhabalar!

Örerken çok keyif aldığım, pamuklu makrome ipinden yaptığım suplalarım çok sevildi! Nasıl yaptığımı sizlerle de paylaşmak istedim.

Renginle tarzını yansıt, sen de başla! 💫

Malzemeler

Bir yumaktan 2 supla ve yarım supla daha çıkıyor, yani iki yumak ile 5 adet supla örebilirsiniz.

  • 4 mm tığ

Yapılışı

1) 1. sıramıza öncelikle sihirli halka yaparak başlıyoruz. İki zincir çekiyoruz ve sihirli halkamızın içine 11 adet ikili trabzan örüyoruz. Zincirlee birlikte toplam 12 trabzan elde etmiş oluyoruz. İlmek kaydırma ile ilk sıramızı bitiriyoruz.

2) 2. sıramıza üç zincir çekerek başlıyoruz. Bütün ikili trabzanlarımızın tepe boşluğuna, 2 adet ikili trabzan yapıyoruz. Toplamda 24 adet ikili trabzan olması için, sadece bu sıraya has son trabzanımızın yanındaki boşluğa, iki adet ikili trabzan yapıyoruz ve birleştirmemizi yaparak ikinci sıramızı bitiriyoruz.

3) 3. sıramıza üç zincir çekerek başlıyoruz. İlk trabzanımızın tepe boşluğuna 1 adet ikili trabzan örüyoruz ve bir sonraki trabzanımıza 2 adet ikili trabzan örüyoruz. Bu sıramızın  mantığı 1 tek, 1 çift ikili trabzan şeklinde devam ediyor ve sıramızı birleştirme ile bitiriyoruz.

4. sıramıza kadar adım adım anlattım. Bundan  sonra, her sıramızda artırma yapacağız ve her sıramıza, üç zincir çekerek başlayacağız. Her sıramızda olduğu gibi birleştirme ile sıralarımızı bitireceğiz. 

Minik pizza dilimleri oluşturmaya başlıyoruz.

4) 4. sıramızda 2 tek, 1 çift ikili trabzan şeklinde devam ediyoruz.

5) 5. sıramızda 3 tek, 1 çift ikili trabzan şeklinde devam ediyoruz.

6) 6. sıramızda 4 tek, 1 çift ikili trabzan şeklinde devam ediyoruz.

7) 7. sıramızda 5 tek, 1 çift ikili trabzan şeklinde devam ediyoruz.

8) 8. sıramızda 6 tek, 1 çift ikili trabzan şeklinde devam ediyoruz.

9) 9. sıramızda 7 tek, 1 çift ikili trabzan şeklinde yaparak orta göbeği bitiriyoruz.

Kenarı örmeye başlıyoruz.

10) 10. sıramızda 5 adet sık iğne ile başlıyoruz. 6 adet zincir çekiyoruz ve beşinci boşluğa  batıp sık iğne ile tutturuyoruz. 4 adet daha sık iğne yapıyoruz. Toplamda tutturduğumuz sık iğne ile birlikte 5 adet sık iğne oluyor. Sıra sonuna kadar devam ediyoruz. Birleştirmemizi yapıyoruz ve sıramızı bitiriyoruz.

11) 11. sıramızda üç adet sık iğne yaparak başlıyoruz. Boşluğumuza toplamda 8 adet ikili trabzan yapıyoruz ve yanına sık iğne yapıyoruz, toplamda 3 sık iğne olacak şekilde 2 sık iğne daha yapıyoruz. Devamındaki boşluğa 8 adet ikili trabzan örerek sıra sonuna kadar aynı işleme devam ediyoruz. Birleştirme ile sıramızı bitiriyoruz.

12) 12. sıramızda 1 adet sık iğne ile başlıyoruz. Bir önceki sırada 8 adet ikili trabzan örmüştük, 8’in ilk trabzanı karşımıza çıkıyor ve üzerine ikili trabzan yapıyoruz, 3 zincir çekiyoruz. İlk çektiğimiz zincirin arka kanadına batıp ilmek çıkarıyoruz. Kaydırma yaparak bu şekilde minik bir topurcuk elde ediyoruz. Aynı işlemi kalan 7 trabzana da uyguluyoruz. Böylece 7 tane kirpik oluşuyor. Son kirpiğimizi bitirdikten sonra ikinci boşluğa sık iğne yapıyoruz. Aynı işlemi sıra sonuna kadar örmeye devam ediyoruz. Ve suplamızı bitiriyoruz.

Ben 6 adet yemek masası için yaptım, siz dilediğiniz kadar yapabilirsiniz.

pamuklu-ipten-supla-yapimi-1
pamuklu-ipten-supla-yapimi-1

İyi örmeler!