Herkese merhaba!

Hep aynı modelleri örmekten sıkılanlar için değişik ve şık bir bebek battaniyesi modeli ile geldim. Hem kız hem erkek bebekler için örebilir, renkleri ile oynayıp harika battaniyeler ortaya çıkarabilirsiniz.

Hazırsanız hemen başlayalım.

Malzemeler

Kısaltmalar

Zn: Zincir

Hdc: Tekli trabzan

Dc: İkili trabzan

Cc : İlmek kaydırma

Yapılışı

Aşağıda verdiğim şemayı takip ederek motif ve ara bağlantı  parçalarını rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak daha iyi anlayabilmeniz adına bir de yazılı olarak aşamaları anlatacağım.

şema
motif

Motif Yapımı

Sarı renk ip ile örüyoruz.

1)  6 zn çekiyoruz ve bir halka oluşturuyoruz.

2) 3 zn ile yukarı çıkıyoruz ve bu zincirlerin yanına 2 tane hdc yapıyoruz, 5 zn çekiyoruz, 3 hdc yapıyoruz, 5zn, 3 hdc, 5 zn, 3hdc, 5 zn, cc

3) 2. sırada 8 zn ile yukarı çıkıyoruz, (5 zn çekiyoruz, alttaki 3 hdc nin üzerine 3 tane dc yapıyoruz, 5zn çekiyoruz, alta ki 5 zincirlik kısmın ortasına batıp 1 dc yapıyoruz) Parantez içini sıra sonuna kadar tekrar ediyoruz, en son 5 zn çekip başladığımız yere batıp cc ile sırayı kapatıyoruz. Sarı renk ipi kesiyoruz.

Beyaz renk ipe geçiyoruz.

4) 3. sırada 4 zn ile yukarı çıkıyoruz, zincirin yanına 5 tane dc yapıyoruz, her boşluğa çift batarak (şemaya bakınız), 5 zn ,6 dc (her boşluğa çift batarak), 5 zn…. aynı işlemleri sıra sonuna kadar tekrarlıyoruz, cc ile sırayı bitiriyoruz.

5) Son sıradayız, şemayı takip ederek son sırayı da tamamlıyoruz.

Birinci motifi tamamen örüp bitiriyoruz, ikinci ve daha sonra ki motiflerde son sırada birbirine eklemi işlemini şemada görünen şekilde gerçekleştiriyoruz. İstenilen büyüklüğe ulaşılınca  ara bağlantı parçalarının yapımına geçiyoruz.

Not; Ben 10×10 motif yaptım . Ama daha büyük veya daha küçük boyutta çalışabilirsiniz.

Ara Bağlantı Parçasının Yapımı

  • Tüm ara bağlantı parçalarını sarı renkle örüyoruz.
  • Motif yapımının 1. aşamasını yaptığımızda ara bağlantı parçalarını elde etmiş oluyoruz. Yalnız bu ara bağlantı parçasını yaparken arada ki beş zincirlik kısımda, önce 2 zincir çekiyoruz, şemada görünen yere cc ile ekleme yapıp kalan 2 zinciri çekip sıraya devam ediyoruz, her 5 zincirlik kısımda aynı işlemi yapıp ara bağlantı parçasını motiflerin ortasına ekliyoruz.

Ekleme işlemleri bitince bataniyenin kenarına istediğimiz bir kenar oyasını yapıp battaniyeyi tamamlıyoruz. Battaniyenin arkasına kumaş dikip bitiyoruz.

Ellerinize sağlık!

papatya-desenli-battaniye-2