Herkese Merhaba!

Hep aynı modellerden sıkılanlar için farklı ve şık bir bebek battaniyesi modeli ile geldim. Hem kız hem erkek çocuklar için örebilir, kahramanca oynayabilen harikalar kahraman.

Hemen hemen hazırsanız.

Malzemeler

Kısaltmalar

Zn:  Zincirler

Hdc:  Tekli trabzan

DC:  İkili trabzan

bilgi : İlmek kaydırma

Yapılışı

Aşağıda verilen şemayı aşağıdaki motif ve ara bağlantılarını planlayabilir. Ancak daha iyi olarak planlamanız bir de yazılı aşamaları anlatacağım.

şema
motif

Motif yapımı

Sarı renk ip ile örüyoruz.

1)  6 çekiciz ve bir halkasız Artiuz.

2) 3 zn ile sınıftan çıkıyoruz ve bu insanların öğünlerinde 2 tane hdc yapıyoruz, 5 zn çekiyoruz, 3 hdc yapıyoruz, 5zn, 3 hdc, 5 zn, 3hdc, 5 zn, cc

3) 2. sırada 8 zn ile yukarı çıkıyoruz, (5 zn çekiyoruz, alt 3 hdc nin üzerine 3 tane dc yapıyoruz, 5 zn çekiciz, alta ki 5 zincirlik kısmından aşağı yukarı 1 dc yapıyoruz) Parantez içini sıraya kadar tekrar tekrar ediyoruz, en son 5 zn güvenirliğimiz batıp cc ile sırayı yapıyoruz. Sarı renk ipi kesiyoruz.

Beyaz renk ipe geçiyoruz.

4) 3. sırada 4 zn ile yukarı çıkıyoruz, zincirin 5 dc yapıyoruz, onun boşluğa çift batarak, 5 zn ,6 dc (her boşluğa çift batarak), 5 zn…. Tekrarlıyoruz, cc ile sırayı bitiriyoruz.

5) Oğlum yanındayız, bizim çocuğumuz sırayı da tamamlıyoruz.

Birinci motifi tamamen örüp bitiriyoruz, ikinci ve bütün geneli sonra ki motiflerde planda görünen şekilde sergiliyoruz. İsteklere büyüklüğe ulaşılınca ara bağlantı parçalarının yapımlarına geçiyoruz.

Değil; Ben 10×10 motifi yaptım. Ama daha büyük veya daha küçük çalışabilirsiniz.

Ara Bağlantı Parçasının yapımı

  • Tüm ara bağlantı parçalarını sarı renkle örüyoruz.
  • Motif yapımının 1. aşamasınıda ara bağlantı parçalarını elde edilmişlerdir. Bu aradaki beş zincirlik merkezden, önce 2 zincir çekimiz, planda görünen yerde cc ile tamamlama 2 zincirinde sıraya devam, onun 5 zincirlik ile aynı zamanda tamamlama ara bağlantı motiflerinle ekliyoruz.

Ekleme makineleri bitince bataniyeninna küçük bir küçük oyasını hurdayı tamamlıyoruz. Battaniyenin arkasına kumaş dikip bitiyoruz.

Elinize sağlık!