Herkese merhaba!

Bugün sizlere papatya motifli battaniye tarifi getirdik.

Hazırsanız başlayalım!

Malzemeler

  • Kartopu Baby One El Örgü İpleri
  • 1 adet Baby One Sarı El Örgü İpi
  • 1 adet Baby One Beyaz El Örgü İpi
  • 2 adet Baby One Mavi El Örgü İpi
  • 2 adet Baby One Lacivert El Örgü İpi
  • 2 adet Baby One Gri El Örgü İpi
  • 2 mm tığ

Yapılışı

1- Sarı ip ile sihirli halka içerisine aralarında 1 zincir çekerek 11 tane ikili trabzan yapılır. Böylece 12 kutu elde edilir.

2- Beyaz ip ile her kutu içerisine arada 2 zincir çekerek 4 tane ikili trabzan yapıp ilk yapılan trabzana batarak popcorn oluşturulur.

Mavi ip ile örülür.

3- Bu sırada yuvarlak motif kare motife dönüştürülür. Sırası ile 3 zincir çekip ilk yuvaya 3 trabzan 2 zincir, yanındaki yuvaya 3 trabzan 2 zincir, yanındaki yuvaya, (3 trabzan 3 zincir aynı yuvaya 3 trabzan) 2 zincir şeklinde sıra tamamlanır. Parantez içinde yazdığım kısımlar köşeler oluyor. Köşe aralarında iki yuvaya aralarında 2 zincir çekerek üçer tane trabzan yapılır. Köşelerde 3 zincir çekilir.

4- Yine mavi ip ile iki köşe arasındaki 3 yuvaya aralarında ikişer tane zincir çekilerek 3 tane trabzan yapılır. Köşelerde aynı yuva içerisine 3 trabzan 3 zincir 3 trabzan yapılır.

5- Lacivert ip ile iki köşe arasındaki 4 yuvaya aralarında ikişer tane zincir çekerek 3 tane trabzan yapılır. Köşelerde aynı yuva içerisine 3 trabzan 3 zincir 3 trabzan yapılır.

1 motifimiz bu şekilde oluşur.

6- Bu şekilde 42 adet motif yapılır. Gri ip ile trabzan yapılarak birleştirilir.

7- Tüm motifler birleştirildikten sonra gri ip ile 3 sıra boyunca her yuvaya arada 2 zincir çekerek 3 tane trabzan yapılır.

8- Kenar oyası için lacivert ip ile her yuvaya arada 2 zincir çekerek 3 tane trabzan yapılır. Son sırada 1 yuva içerisine 7 tane trabzan yapılır, bir yuva atlanıp yanındaki yuvaya ilmek kaydırma yöntemiyle sabitlenir.

Battaniyenin tamamı bu şekilde örülür.

Ellerinize sağlık!