Ana Sayfa Bebek-Çocuk Pembe Şeker Örgü Bebek Elbisesi Yapımı

Pembe Şeker Örgü Bebek Elbisesi Yapımı

0
1886
pembe-seker-orgu-bebek-elbisesi-tarifi-8
pembe-seker-orgu-bebek-elbisesi-tarifi-8

Merhabalar…

Elbisemizi ikili pirinç örgü modeliyle yapacağız. Ben Alize Happy Baby kullandım siz isteğinize göre herhangi bir bebe ipi kullanabilirsiniz. Elbisenin ölçüleri 9-12 aya uygundur. ilmek sayısını arttırarak ya da azaltarak istediğiniz yaş grubuna uyarlayabilirsiniz.

Malzemeler

  • 2 yumak Alize Happy Baby pembe renk ip
  • 3.5 mm şiş
  • 8 adet inci düğme

Yapılışı

İlk ilmekleri örmeden alırsak örgünün kenarı düzgün olacaktır.Örgümüzün arkası ve önleri ayrı ayrı örüp diktikten sonra yakadan ilmek çıkartarak yakasını örüyoruz. 

Arka

1) Elbisemizin arkası için 130 ilmekle başlıyoruz.

2) İlk sırayı 2 ilmek ters, 2 ilmek düz olarak örüyoruz.

3) Bu sırada ilmekleri geldiği gibi örüyoruz. Ters ilmeği ters, olarak düz ilmeği düz olarak örüyoruz.

4) Bu sırada pirinç modeli oluşacak artık. 2 düz ilmeğin üstüne ters, 2 ters ilmeğin üzerine düz örerek sırayı tamamlıyoruz.

5) Bu sırada ilmekleri geldiği gibi örüyoruz.

Modelimiz bu şekilde 1 sıra örgünün yönünü değiştirip düzleri ters, tersleri düz örerek, 1 sıra geldiği gibi, düzleri düz, tersleri ters örüyoruz. İlmeklerin yön değiştirme işlemini hep aynı taraftan yapmalıyız.

6) 20 pirinç oluşunca örgümüzdeki 2 tersin ikisini birden örerek 1 ters , 2 düzün ikisini birden örerek 1 düz olacak şekilde 65 ilmeğe düşürüyoruz. Burdan sonrası 1 ters, 1 düz lastik örgü olarak devam ediyor.

7) 30-35 sıra lastik oluşunca örgümüzü kesiyoruz. Arkamız bitti.

Önler

1) Her iki ön parça için de 80 ilmekle başlıyoruz.

2) Ön bantlar için 20 ilmek 1 ters, 1 düz örüyoruz. Geri kalan 60 ilmekte 2 ters, 2 düz şeklinde arkadaki gibi pirinç modelini yapıyoruz. (1 sıra tersleri ters, düzleri düz; 1 sıra düzleri ters, tersleri düz örüyoruz.)

3) Belirli aralıklarda düğme deliği açıyoruz. Bant kısmında başta ve sonda 3 ilmek kalacak şekilde 1 dola, 1 kes şeklinde yaptım ben düğme deliklerini.

4) 20 pirinç olduğu zaman arkada olduğu gibi 2 ters, 2 düzleri keserek 1 ters, 1 düze düşürüyoruz. Şişimizde 50 ilmek kalıyor ve artık lastik örgü olarak devam ediyoruz. Bu şekilde 15 sıra ördükten sonra bant kısmından 10+10+3+2+1+1 ilmek kesiyoruz. Örgünün arkasıyla aynı hizaya gelene kadar önlerde örülür ve ilmekler kesilir.

Yaka

1) Elbisemizi diktikten sonra resimde görülen yerden ilmek çıkartmaya başlıyoruz ve yine aynı yerde bitiyor.

Ön bantlarda kestiğimiz ilk 10 ilmeğin üzerinden ilmek çıkartmıyoruz!!!

2) Yakayı da pirinç örgü olarak örüyoruz. 6 pirinç olunca her iki taraftan da 3+2+1 olacak şekilde kesiyoruz. Yaka oyuntusu için kesme işlemi bittiğinde yakamızda bitmiş oluyor.

Yeleğimiz neredeyse bitti. Düğmeleri dikip resimdeki gibi elbisenin yakasını, kollarını ve etek ucunu tığ işiyle süslüyoruz.

Ellerinize sağlık ♥ Meleğiniz güzel günlerde giysin… ♥♥♥

YORUM YOK