Merhabalar,

Penye ipin ziyadesiyle gündemde olduğu şu sıralar bir penye ipten çanta örmeye ne dersiniz? Gelin hep birlikte her mevsim bize eşlik edecek bir minik çanta örelim.

Malzemeler

Yapılışı

Haydi Başlıyoruz!

1) Sihirli halka ile örgüye başlıyoruz.

2) Sihirli halkanın içine 8 adet sık iğne yaparak devam ediyoruz.

3) Bu sırada birleşimi yaptığımız deliğin hemen dibine bir sık iğne yapıyoruz ve şu şekilde devam ediyoruz; diğer deliğe 3 adet sık iğne, hemen sonrakine tek, diğerine 3 adet sık iğne, tek ve tekrar 3 adet sık iğne yaparak bu sırayı tamamlıyoruz. Ve bu sıranın sonunda kare formumuz ortaya çıkıyor.

4) Şimdi öreceğimiz sırada da aslında üçüncü sıradaki işlemi tekrarlıyoruz. Tek farkla, 3lü sık iğnelerimizin arasındaki tekli sık iğnelerimizin sayısı 3 adet olacak. Ve köşeleri oluşturmak adına 3lü sık iğnelerimizi alt sıradaki 3lünün tam ortasına batarak oluşturuyoruz. Bu işlemi istediğimiz büyüklüğe ulaşana kadar devam ettirebiliriz.

5) İstediğimiz büyüklüğe ulaştığımız zaman yanlarına iki sıra yükseklik çıkıyoruz. Her ilmeğe bir tane sık iğne ile yapacağız.

6) Bu elde ettiğimiz formdan bir adet daha yapacağız. Şu farkla; bu formun yükseltisini bir kenarı atlayarak yapacağız, çünkü bu bize kapağı oluşturmamızın kolaylığını sağlayacaktır.

7) Atladığım bu kenar boyunca sık iğne gidiyoruz ve 3 sıra aynı sayıyla örüyoruz. Daha sonra kapağa üçgenimsi formu kazandırmak için her kenardan bir zincir çekerek hemen yanındaki deliğe değil bir sonraki deliğe batarak aslında yanlardan eksiltme yapıyoruz. Fotoğraftaki formu elde edene kadar tekrar ediyoruz.

8) İki ayrı formumuzu bir yardımıyla bir şeyi bir şeye ekler gibi çuvaldız yahut deliği büyük olan bir iğne yardımıyla dikiyoruz.

9) Son olarak sap için 3 zincir çekerek yanındakilere batıp sırayı tamamlayınca ters çevirip uzayana kadar işlemi tekrar ediyoruz.

Sapı örmek istemeyip zincir takmak isteyenler için hazır çanta aksesuarları da mevcuttur.

Ellerinize sağlık.