Penye ip ile hızlı ve kolay örgü modellerini deneyebilir, evinizi örgü ile süsleyebilirsiniz.

İster rengarenk, ister tek renk çalışabileceğiniz bu örgü paspas modeli evinize yepyeni bir hava katacak!

Malzemeler

Yapılışı

1) Sihirli halka içerisine 12 tane ikili trabzan yapıyoruz.

Sıraları hep ilmek kaydırma ile bitiriyoruz ve üst sıraya hep 3 zincirle çıkıyoruz. Bu 3 zincir bizim ilk trabzanımız sayılıyor.

2) Her ilmeğe 2 tane ikili trabzan yapıyoruz. Toplam 24 trabzan elde ediyoruz.

3) İlk ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapıyoruz, 1 zincir çekiyoruz, ilmek atlamadan sonraki ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapıyoruz, 1 zincir çekiyoruz şeklinde sıra sonuna kadar devam ediyoruz. Toplam 24 tane delikli trabzanımız oluyor.

4) Her ilmeğe ve her boşluğa 1 tane ikili trabzan yapıyoruz. Toplam 48 tane trabzan elde ediyoruz.

5) İlmeklere sırayla 2 tek, 1 çift ikili trabzan yapıyoruz. Toplam 60 tane trabzan elde ediyoruz.

6) İlk ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapıyoruz, 2 zincir çekiyoruz, alttan 1 ilmek atlıyoruz, sonrakine 1 tane ikili trabzan yapıyoruz, 2 zincir çekiyoruz, alttan 1 ilmek atlıyoruz.. şeklinde tüm sıra boyunca devam ediyoruz.

7) Alt sıradaki zincir boşluklarına sırayla 2 boşluğa 3 tane ikili trabzan, 1 boşluğa 2 tane ikili trabzan yaparak tüm sırayı tamamlıyoruz.

8) Tüm ilmeklere 1 tane ikili trabzan yapıyoruz.

9) Kenar süsü yapıyoruz. Zincir çekmeden tığın başını 1 kere ip dolayıp üç seferde çıkıyoruz. 3. deliğe 5 tane üçlü trabzan yapıyoruz, sonuncu trabzan bitince zincir çekmeden 2 ilmek atlayıp 3. deliğe batıyoruz. Sıra sonuna kadar bu işlemleri tekrarlıyoruz.

10) Kenar süsünün ortasından (3. trabzandan) diğerinin ortasına (3. trabzana) 8 zincir çekip batıyoruz. Tüm sıra boyunca bu işlemi tekrarlıyoruz.

11) Alt sıradaki zincir boşluklarına 8 tane ikili trabzan yaparak sırayı tamamlıyoruz.

12) İlmeklere sırasıyla 9 tek, 1 çift ikili trabzan yaparak sırayı tamamlıyoruz. (İpiniz kalınsa hepsine tek trabzan yapabilirsiniz.)

13) İlk ilmeğe 1 trabzan yapıp, 2 zincir çekip, 1 ilmek atlayıp bir sonrakine batıyoruz. Tüm sıra boyunca bu işlemi tekrarlıyoruz.

14) Alt sıradaki zincir boşluklarına 3 boşluğa 2 tane ikili trabzan, 1 boşluğa 3 tane ikili trabzan yaparak sırayı tamamlıyoruz. (İpiniz kalınsa tüm boşluklara 3 tane trabzan yapabilirsiniz.)

15) İlmeklere 10 tek, 1 çift ikili trabzan yaparak tüm sırayı tamamlıyoruz.

İpiniz kalınsa ve çok kıvrılıyorsa birkaç sıra tüm ilmeklere 1 tane trabzan da yapabilirsiniz.

16) Daha sonra 13-14. adımları tekrarlıyoruz.

17) En son 9. sıradaki gibi kenar süsü yaparak bitiriyoruz.

Evet paspasımız bitti! Bu şekilde orta kalınlıkta bir ip ile 1 metre çapında 1 paspas elde edeceksiniz. Paspasınızı daha da büyütmek isterseniz 10.sıradan itibaren işlemleri tekrarlayabilirsiniz.

27 YORUMLAR

  1. Ayse hanım ellerinize sağlık harıka bır anlatım ıle ortaya çıkan harıka bır paspas olmuş ♥️ Hemen deneyeceğim 💐 sevgıler

  2. Ellerine emeğine yüreğine sağlık canım ne kadar güzel anlatmışsın iyiki tanımışım seni bildiğin herseyi paylaşıp herkese yardımcı oluyorsun bana olduğun gibi yüregi güzel arkadaşım benim seviliyorsun 😚😚😚