Merhaba! Bu yazımda sizler için penye ipten bardak altlığı/ çaydanlık, tencere altlığı olarak kullanabileceğiniz çok amaçlı bir supla nasıl yapılır onu anlatmaya çalışacağım 🙂 Başlayalım mı?

Malzemeler

  • 7 mm tığ
  • İstenilen renkte Spagettiyarn Penye Kumaş ip ( İp seçeneğini bu noktada değiştirebilirsiniz. Dileyenler farklı bir ipten de yapabilir.)

Yapılışı

1) Her zamanki gibi sihirli halka ile başlıyoruz. Ve sihirli halkamızın içini 12 adet ikili trabzan ile dolduruyoruz.

2) İkinci sıraya 3 tane zincir çekerek çıkıyoruz. Bu çektiğimiz zincirin hemen yanındaki boşluğa bir tane ikili trabzan yapıyoruz. Daha sonra bir zincir çekiyoruz ve sıradaki deliğe iki tane ikili trabzan yapıyoruz. Bu şekilde 2 adet ikili trabzanların arasına bir zincir çekerek ikinci sırayı tamamlıyoruz. Çıktığımız her bir üst sıraya üç zincir çekerek çıkıyoruz. Ve sıra sonunda birleştirmemizi çektiğimiz bu üç zincirin üçüncüsüne batarak yapıyoruz.

3) Üçüncü sırada da mantık aynı devam ediyor. Sadece araya doldurduğumuz ikili trabzanın sayısı bir artıyor ve 3’er adet ikili trabzan yaparak sırayı tamamlıyoruz. 3’erli ikili trabzandan sonraki aralara bir zincir çekmeyi unutmayalım 🙂 Aşağıdaki fotoğraflar üçüncü sıranın tamamlanmış halidir.

4) Bu fotoğraf dördüncü sıranın tamamlanmış halidir. Mantık yine aynı. Her bir araya 4 tane ikili trabzan ve her 4 trabzandan sonra bir zincir ile oluşturuyoruz. Büyütmek isteyenler bu mantığı sürdürerek istedikleri boyuta ulaşabilirler. Beşinci sırada her deliğe 5 tane ikili trabzan ve her 5 trabzandan sonra bir zincir çekerek…

Benim için bu boy yeterli zira ben çaydanlık altlığı olarak kullanmayı düşünüyorum 🙂 Siz büyütmek isterseniz aynı mantıkla ilerleyebilirsiniz.

5) Kenarları için farklı renkte bir ip seçtim. Dört trabzanın tam arasına batarak 4 zincir çektim. Sonra alt sırada 4 trabzandan sonra çektiğimiz bir zincirin oluşturduğu boşlukla birleştiriyoruz. Üzerine 4 zincir çekerek tekrar 4 trabzanın ortasına batıyoruz. Üstüne 4 zincir çekerek diğer boşlukla birleştiriyoruz. Kenar fırfırlarını da bu şekilde tamamlamış oluyoruz.

Ellerinize sağlık 🙂 Anlatamadığım ve de zorlandığınız bir nokta olur ise şayet yorumlardan yardımcı olmaya çalışacağım. Lütfen çekinmeden sorun 🙂

Sevgiyle örüldü,

Sevgiyle kalın 🙂

Ayşenur.