Malzemeler

  • Kartopu Ana Kuzusu ip;
    5 adet Bej (K855) renk ip
    2 adet Kahverengi (K883) ip
  • 4 mm şiş
  • 3.5 mm misinalı şiş
  • Düğme

Yapılışı

2-3 yaş çocuklar için uygundur. İlmek sayılarını arttırarak daha büyük çocuklarınıza da uyarlayabilirsiniz.

Arka


  1. Kahverengi ip ile 60 ilmek başlanıp 5 cm olana kadar düz örgü örülür.

2) 5 cm olduktan sonra Bej renk ip ile 25 cm düz örgü örülerek koltuk kısmına gelinir. Kol kısmına gelince her iki taraftan 3-2-1-1 şeklinde kesilir. Daha sonra 13 cm örülüp tamamlanır.

Ön (2 adet)

1) Kahverengi ip ile 30 ilmek başlanıp 5 cm olana kadar aynı şekilde düz  örgü örülür.

2) Daha sonra arkada yapıldığı gibi Bej rengimize geçiyoruz. Kol evine gelene kadar örüyoruz. Kol evine geldiğimizde tek taraftan 3-2-1 ilmek kesilir.

3) 3 cm daha örüldükten sonra yaka kısmı için 2 sırada bir kesme işlemi uygulanır, örgü boyu arka kısma göre tamamlanır.

Kol (2 adet)

1) Kahverengi ip ile 30 ilmek başlanıp 5 cm örülerek Bej renk ipe geçilir ve 15 cm olana kadar düz örülür.

2) Sonrasında her iki taraftan 2 sırada birer ilmek artırılarak bedendeki kol genişliğine ulaşana kadar örülür. Kol boyu 38 cm olunca işlem sonlandırılır.

Hırkanın tüm parçaları dikilerek birleştirilir.

Şapka

1) Hırkaya ait bütün parçalar dikilerek birleştirildikten sonra tüm yaka kısmından 3,5 mm misinalı şiş yardımı ile ilmekler alınıp taban kısmı 15 cm olana kadar düz örülür.

2) Bu ilmekler 3’e ayrılır; ortada kalan kısım örülerek kalan diğer 2 kısım birer ilmek eksiltilip şapka görünümü oluşturulur. İşlem sonlandırılarak kulak kısmına geçilir.

Kulaklar (2 adet)

Kahverengi ip ile 15 ilmek başlanır. 8 cm düz örgü örüldükten sonra 1 ilmek kalana kadar her iki yandan birer eksiltme işlemi yapılarak örgü sonlandırılır.

Elinize sağlık 🙂