Herkese merhabalar!

Soğuk havalarda ayaklarınızı sıcacık tutacak bir ponponlu ev ayakkabısı modelimiz var.

Bu güzel modeli hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Hazır taban üzerine 37-38 numara için yapılmıştır.

1) Hazır tabanlığın ön ve arka kısımlarından 9. ilmeği ayıralım ve bunlara çift, yanlara tek olarak bir sıra sık iğne geçelim.

2) İlk sıranın bitiş noktasından iki zincirle ilmek alarak arttırma eksiltme yapmadan 2. sırayı ikili trabzan örelim.

3) Üçüncü sıraya yine iki zincirle çıkalım ve 1 ilmek alıp ilk trabzanın beline önden dolayarak ikili trabzan yapalım, sonra yine 1 ilmek alıp hemen yanındaki trabzanın beline arkadan tığımızı dolayarak ikili trabzan yapalım. Bu işlemi 1 önden, 1 arkadan şeklinde 3 sıra boyunca devam ettirelim.

4) 5. sıraya başlamadan önce örgümüzün ön kısmındaki tam ortaya gelen önden alınmış trabzanı bir işaretleyelim. Sonra işaretlediğimiz trabzan da dahil sekiz tane önden doladığımız trabzanları sayalım. Her iki yandan sekizinciye de işaret koyalım.

5) İlk işarete kadar aynı şekilde örelim. İşaretteki trabzana gelince 1 ilmek alıp sadece ikisini çekelim, yandaki trabzana 1 ilmek alıp ipi arkadan geçırerek bir defa çekelim ve tığda kalan 3 ilmeği bir seferde çekip bitirelim. Bu işlemi son işarete kadar yapalım. Bitişe kadar bir önden, bir arkadan diye devam edelim.

6) Bu sırayı da ilk işarete kadar aynı sistemle örelim. İşarete gelince önden beline doladığımız trabzanı yine bir defa çekip yandaki arkadan beline doladığımızı atlayalım. Yanındaki önden olan trabzanın yine önden beline dolayarak bir defa çekelim. Kalan 3 ilmeği tek seferde çekelim. Son işarete kadar bu işlemle devam edip işaretten sonra aynı ön arka olarak örelim.

7) Bir üst sırada yine ilk işarete kadar aynı örelim, işaretli trabzana gelince iki trabzanın aynı anda beline önden alarak 1 defa çekelim, kalan iki ilmekle beraber 1 ilmek alarak bu işleme devam edelim. İşarete gelince tığdaki tüm ilmekleri tek seferde çekelim. Bitişe kadar bir ön, bir arka diye devam edelim.

8) Son sırada her ilmeğe tek sık iğne yapalım ve örgümüzü bitirelim.

9) Son olarak tabandaki ilk sırayı dıştan bir sıra sık iğne geçip bitirelim.

10) Tüylü ponponu silikonla ayakkabımızın ön kısmına yapıştıralım.

Şimdiden ören tüm hanımların ellerine sağlık!

ponponlu-ev-ayakkabisi-yapimi
ponponlu-ev-ayakkabisi-yapimi

Güzel günlerde giyin.