Selam arkadaşlar sizlere çok sevilen ve çook merak ettiğiniz popcorn battaniyemizin tarifini hazırladım 🤩

Rengarenk bu battaniyeyi kolayca örebilir, tüm sene kullanabilirsiniz.

Malzemeler

  • Alize Happy Baby el örgü ipi;
    3 adet Gri renk ip
    3 adet Sarı renk ip
    3 adet Beyaz renk ip
  • 2.5 mm tığ

Bitmiş Boyutu

90*90 cm

Yapılışı

1) 85 cm uzunluğunda düz zincir çekiyoruz.

2) Çektiğimiz zincirin her yuvasına 1 adet olacak şekilde ikili trabzan yapıyoruz. Sıra sonuna geldiğimizde 1 zincir çekerek dönüyoruz ve her yuvaya 1 adet sık iğne olacak şekilde 3 sık iğne yapıyoruz. 3.cü sık iğneden sonra hemen yanındaki ilmeğe 5’li pıtırcık/popcorn yapıyoruz yani ikili trabzan yapar gibi ilk iki ilmeği çıkarıp bir daha batıyoruz aynı yere bu şekilde beş kere battıktan sonra tığdaki ilmeklerin hepsini tek seferde çıkarıyoruz ve ilk pıtırcığımız hazır ☺️

Sırayı bu şekilde devam ediyoruz: 3 sık iğne, 1 pıtırcık…

popcorn-battaniye-yapilisi-1
popcorn-battaniye-yapilisi-1

3) Sıra sonuna geldiğimizde 3 zincir çekerek üst sıraya geçiyoruz ve her yuvaya sıra sonuna kadar 1 tane ikili trabzan yapıyoruz.

Örgümüz bu şekilde boyutu 90 cm’e ulaşana kadar örmeye devam ediyor. 1 sıra trabzan, 1 sıra sık iğne ve popcorn yapımı yapıyoruz.

90*90 bir battaniye için eni toplam 44 pıtırcık boydan toplam 62 sıra oluyor bu sizin elinize göre değişkenlik gösterebilir ama ortalama ölçüler bu şekilde ☺️

Gri renk ip ile başlayıp her 2 sıra pıtırcık yapımından sonra beyaz, sarı olarak renkleri değiştirebilirsiniz. dilerseniz farklı renk kombinasyonlarını da deneyebilirsiniz.

popcorn-battaniye-yapilisi-2
popcorn-battaniye-yapilisi-2

Elinize sağlık!