Herkese merhaba!

Sizlerle yapımı kolay ve çok cici bir cüzdan tarifi paylaşacağım.

Ben 2.5 mm tığ ile beş ayrı renk ip kullandım, tek renk ip ile de örebilir ya da elinizde artan ipleriniz varsa onları değerlendirebilirsiniz.

Örecek olanlara şimdiden kolay gelsin!

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

 • Gazzal Baby Cotton el örgü ipleri;
  Yeşil (3449) renk ip
  Fuşya (3415) renk ip
  Pembe (3444) renk ip
  Gri (3430) renk ip
  Turkuaz (3426) renk ip
 • 2.5 mm tığ
 • 1 adet dikmeli cüzdan klipsi

Yapılışı

Yeşil renk ip ile örüyoruz.

1) Sihirli halka içine 6 sık iğne yapıp ilmek kaydırma ile birleştiriyoruz. 3 zincir çekip aynı sık iğne içine 5 tane üçlü trabzan yapıyoruz. 5. trabzanı yaptıktan sonra tığı ipten çıkarıp 1. trabzanın tepesine tığı batırıp arkadan ilmeği yakalayıp çekiyoruz. Popcornlarımızı bu şekilde yapacağız. 2 zincir çekip yandaki sık iğne üzerine de aynı şekilde popcorn yapıyoruz. Toplamda 6 sık iğne üzerine, 6 popcorn yapıp ilk yaptığımız popcornun arkasından ilmek kaydırma ile birleştiriyoruz.

Fuşya renk ip ile örüyoruz.

2) İlk sırada 2 zincir çektiğimiz herhangi bir aradan ipi geçirip sabitliyoruz ve 3 zincir çekiyoruz. Her bir boşluğa 2 popcorn olacak şekilde örüyoruz, her popcorn arasına 2 zincir çekiyoruz. Bu sırada toplamda 12 popcorna ulaşıyoruz.

Pembe renk ip ile örüyoruz.

3) İkinci sırada 2 zincir çektiğimiz herhangi bir aradan ipi geçirip sabitliyoruz ve 3 zincir çekiyoruz. İlk boşluğa 2 popcorn, ikinci boşluğa 1 popcorn olacak şekilde örüyoruz, yani bir çift, bir tek örüyoruz. Her popcorn arasına 2 zincir çekiyoruz. Bu sırada toplamda 18 popcorna ulaşıyoruz.

Gri renk ip ile örüyoruz.

4) Üçüncü sırada 2 zincir çektiğimiz herhangi bir aradan ipi geçirip sabitliyoruz ve 3 zincir çekiyoruz. İlk boşluğa 2 popcorn, ikinci boşluğa 1 popcorn, üçüncü boşluğa da 1 popcorn olacak şekilde örüyoruz, yani bir çift, bir tek, bir tek örüyoruz. Her popcorn arasına 2 zincir çekiyoruz. Bu sırada toplamda 24 popcorna ulaşıyoruz.

Turkuaz renk ip ile örüyoruz.

5) Dördüncü sırada 2 zincir çektiğimiz herhangi bir aradan ipi geçirip sabitliyoruz ve 3 zincir çekiyoruz. İlk boşluğa 2 popcorn, ikinci boşluğa 1 popcorn, üçüncü boşluğa 1 popcorn, 4. boşluğa da 1 popcorn olacak şekilde örüyoruz, yani bir çift, üç tek örüyoruz. Her popcorn arasına 2 zincir çekiyoruz. Bu sırada toplamda 30 popcorna ulaşıyoruz.

6) 6. sırada 5. sırada kullandığımız iple devam ediyoruz. 3 zincir çekiyoruz. Boşluklara 2, popcornların tepesine 1 trabzan olacak şekilde bu sırayı örüp tamamlıyoruz.

popcorn-cuzdan-yapimi-1
popcorn-cuzdan-yapimi-1

6 sıradan oluşan bu parçadan 2 adet örüyoruz. 2. parçayı da örüp ipi koparmadan bu iki  parçayı birleştiriyoruz. Bu iki parçayı tersi tersine denk gelecek şekilde tutup ilmek kaydırma tekniğiyle birleştiriyoruz.

Klipsi takacak kadar yer kalıncaya kadar tığ ile birleştirip dikmek için uzunca bir ip bırakarak ipi koparıyoruz. İğne ile klipse kalan kısmı dikiyoruz.

popcorn-cuzdan-yapimi-2
popcorn-cuzdan-yapimi-2

Güzel günlerde kullanın.

popcorn-cuzdan-yapimi
popcorn-cuzdan-yapimi

Başka tariflerde buluşmak dileğiyle…