Merhaba örgüseverler,

Bugün sizlere çok güzel yumuşacık olan popcorn motifli bebek battaniyesi göstereceğim. Ayrıca bu motifi farklı örgü modelleriniz için de kullanabilirsiniz: Kırlent, hırka, atkı gibi…

Malzemeler

Yapılışı

Motifimizi ister tek renk yapabilir isterseniz rengarenk örebilirsiniz.

1. 6 zincir çekip bir halka oluşturuyoruz.

2. 4 adet ikili trabzan yapıp uçlarını tığda bırakıp bir kerede topluyoruz ve bir popcorn oluyor ve 3 zincir çekip diğer popcornu aynı şekilde yapıyoruz. Toplamda 4 adet popcorn yapmış oluyoruz.

3. Renk değiştiriyoruz. Daha sonra alt sırada 3 zincir çektiğimiz yere 2 adet popcorn yapıyoruz ve aralara 3 zincir çekiyoruz. Alttaki popcornun üzerine bir popcorn daha yapıyoruz. Böyle devam ediyoruz. Toplam bu sırada 12 popcorn yapmış oluyoruz.

4. Renk değiştiriyoruz. İlk gelen 3 zincir çekilmiş kutucuğa 2 adet popcorn yapıyoruz, aralarda 3 zincir var daha sonra her gelen kutucuğa 1 adet popcorn yapıyoruz ve 2 adet popcorn olunca diğer kutucuğa 2 adet popcorn yapıyoruz sonra yine gelen kutucuğa 2 adet popcorn yapıyoruz ve alttaki popcornun üzerine de 1 adet popcorn yapıyoruz. Böylece bu sırada da toplam 16 popcorn oluyor.

5. Renk değiştiriyoruz. Alttaki ikili popcorn olan kutucuğun üzerine iki adet popcorn yapıyoruz aralarda yine 3 zincir var. Sonra alttaki tekli olan popcornların üzerine 4 adet zincir çekip batıyoruz. Daha sonra yine alttaki ikili popcornların ortasına 2 adet popkorn yapıyoruz ve örgümüz böyle devam ediyor. Toplamda bu sırada 8 adet popcorn oluyor.

6. Her kutucuğa 3 adet ikili trabzan yapıyoruz ve direklerin üzerine de batıyoruz toplamda 4 trabzan oluyor. İki adet popcorn olan zincir arasına 3 adet ikili trabzan yapıp 3 zincir yine aynı kutucuğun içine 3 adet ikili trabzan yapıp devam ediyoruz. Bütün etrafını bu işlem sırasına göre yapıyoruz.

7. Renk değiştiriyoruz. 4 zincir çekip bir ilmek atlayıp diğerine batıp ikili trabzan yapıyoruz. Böyle bir sırada toplam 11 kare olacak şekilde bir zincir çekip bir ilmek atlayıp batıp kare yapıyoruz. Köşeye geldiğimiz de de iki adet ikili trabzan yapıp 3 zincir çekip aynı kareye iki adet daha trabzan yapıp diğer kenara geçip aynı işlem sırasını tekrarlıyoruz..

8. Her kareye ve direğin tepesine gelecek şekilde ikili trabzan yapıp devam ediyoruz. Köşeye geldiğimizde 2 adet ikili trabzan yapıp 3 zincir çekip bir daha 2 adet ikili trabzan yapıp diğer köşeye geçiyoruz ve aynı işlem sırasını devam ediyoruz ve ipi koparıyoruz.

Motifimiz bitti. Bu motiften dilediğiniz kadar örüp birleştirerek dilediğiniz büyüklükte battaniye yapabilirsiniz.

Elinize sağlık 🙂