Merhabalar,

Sizlere hem çok şık hem de çok kolay bir çocuk kazağı örgü modeli getirdik.

Popcorn örgü modeli ile süslenen bu tığ işi örgü kazağı birkaç günde kolayca örüp bitirip çocuklarınıza giydirebileceksiniz.

Hadi hemen başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

3 yaş çocuk ölçülerine göre hazırlandı.

1. 90 zincir çekilir. Zincir iki ucundan birleştirilerek yaka halkası oluşturulur.

2. Zincir üzerine 15 tekli trabzan yapılır, 16.’ya 1 tekli trabzan, 1 zincir çekilir ve 1 tekli trabzan daha yapılır. Tekrar 15 tekli trabzan yapılır, 16.’ya 1 tekli trabzan, 1 zincir çekilir ve 1 tekli trabzan daha yapılır. 30 tekli trabzan yapılır, 30.’ya 1 tekli trabzan, 1 zincir çekilir ve 1 tekli trabzan daha yapılır. 15 tekli trabzan yapılır, 16.’ya 1 tekli trabzan, 1 zincir çekilir ve 1 tekli trabzan yapılır. 15 tekli trabzan yapılır ve 2 zincir çekilip geri dönülür.

3. Üçüncü sırada kazağın ön kısmına her 8 trabzanda bir tekrarlanacak şekilde 6’lı popcorn yapılır. Onuncu sıraya kadar aynı işlemler devam eder.

Her popcornlu sıradan sonra 1 sıra düz örülür. Popcornlar birbirine çapraz olacak şekilde yapılır.

popcornlu-cocuk-kazagi-yapimi-1
popcornlu-cocuk-kazagi-yapimi-1

4. 11. sırada koltuk altlarına 5 zincir çekilerek atlanır ve bu sıra boyunca sık iğne örülür.  Böylelikle kol ayrılmış olur. Bu sıradan itibaren elbise gövdesi birleştirilmiş olur.

5. 2 zincir çekilir, sıra boyunca tekli trabzan yapılır. Kol altlarındaki zincir çekilen bölüme 8 adet trabzan yapılır.

6. 2 zincir çekilir ve 6 trabzan yapılır, 1 zincir çekilip 1 boşluk bırakılır ve tekli trabzan yapılır. Sıra boyunca aynı işlem tekrarlanır. Kazak uygun boya gelinceye kadar örmeye devam edilir.

popcornlu-cocuk-kazagi-yapimi-2
popcornlu-cocuk-kazagi-yapimi-2

7. Kollar için kol ayrımından itibaren 35 trabzan oluşur ve 15 sıra boyunca düz örülür. 4 mm şiş ile 10 sıra lastik örgü yapılır ve kol uçlarına dikilir.

8. Boyun için 4 mm iş ile 90 ilmek başlanır ve 6 sıra lastik örülerek boyna dikilir.

Ve hazır!

popcornlu-cocuk-kazagi-yapimi
popcornlu-cocuk-kazagi-yapimi

Elinize sağlık!