Herkese merhabalar!

Sizlere cici mi cici bir prenses elbise örgü modeli ile geldim.

Ben yaparken çok keyif aldım, umarım sizler de denersiniz. Prenseslerimize çok yakışacağından eminim.

Tığ ile kolayca yapabileceğiniz bu örgü modelimizi hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Örgümüzde trabzanlar hep ikili trabzan olarak örülür.

Roba

1) 104 zincir çekerek başlıyoruz ve ilk zincire ilmek kaydırma yaparak birleştirelim. Büyük bir halka oluşturmuş oluyoruz. Şimdi artırma yerlerine geldik.

2) Başlangıç trabzanını yapmak için 3 zincir çekelim. Her zincire 1 tane olacak şekilde 25 trabzan yapalım. Sonraki zincire 1 trabzan yapıp 2 zincir çekelim ve aynı zincire 1 trabzan daha yapalım. Tekrar 25 trabzan yapalım, sonra yine 1 trabzan yapıp 2 zincir çekelim ve aynı zincire 1 trabzan daha yapalım. Yine 25 trabzan yapalım. Bu şekilde sıranın sonuna gelelim.

3) Sıra sonunda 2 zincir çekerek başlangıçtaki yerimizin 3. zincirine tekli trabzan ile sabitleyelim. Her sırada artırma işlemleri yapacağız. Artırma yerlerine gelince yani 2 zincir boşluklarına 2 trabzan, 2 zincir ve aynı yere 2 trabzan yaparak örelim.

tig-isi-kolay-elbise-yapimi-1
tig-isi-kolay-elbise-yapimi-1

4) Bu şekilde toplam 10 artırma sırası olunca beden birleştirmeye geçiyoruz. Ön, arka ve kol aynı sayılara sahip zaten. Kolları es geçerek bütün bedeni 1 sıra boyunca artırma yapmadan örelim.

Etek

1) Kolları birleştirdikten sonra modele geçelim. 3 zincir çektikten sonra aşağıdan bir yuva atlayıp diğer yuvaya sık iğneyle tutunalım. 3 zincir çektikten sonra aşağıdan bir zincir atlayıp diğer yuvaya sık iğneyle tutunalım. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam edelim.

tig-isi-kolay-elbise-yapimi-2
tig-isi-kolay-elbise-yapimi-2

2) Sıra sonuna gelince en başta yaptığımız 3 zincirin ilk zincirine tekli trabzan ile sabitleyelim.

3) 3 zincir çekelim ve bulunduğumuz yuvaya toplam 7 tane olacak şekilde ikili trabzan yapalım. 1 zincir çekelim ve diğer yuvaya 1 tane ikili trabzan yapalım. Bir zincir çekip diğer yuvaya 7 tane ikili trabzan yapalım ve bir zincir çekip diğer yuvaya 1 tane ikili trabzan yapalım. Bu şekilde sıra sonuna kadar ilerleyelim. Sıra sonuna geldiğimizde ilk başta yaptığımız 3 zincirin 3. zincirine tekli trabzan ile tutunalım.  Diğer trabzanın yuvasına da tekli trabzan yapalım.

4) 3 zincir çekip 2 tane yuvaya daha ikili trabzan yapalım. 2 zincir çekelim ve tek halde duran trabzanın içine 1 tane trabzan yapalım. 2 zincir çekelim ve aynı yuvaya trabzan yapalım. 2 zincir çekip 2 zincir atlayarak diğer 3 yuvaya trabzan yapalım. Tekrar iki zincir çekip diğer tek duran trabzanın yuvasına bir tane trabzan yapalım. 2 zincir çekip aynı yuvaya trabzan yapalım. Bu şekilde sırayı bitirelim. Sıra sonuna gelince 2 zincir çekelim ve önceki sırada yaptığımız 3 zincirin 3. zincirine tutunalım. Bir çakma sık iğne yapalım.

5) 3 zincir çekelim, bir zincir daha çekip V şeklinde duran yuvanın içine 7 tane trabzan yapalım. Bir zincir çekip diğer 3 tane trabzanın ortada olanına bir tane trabzan yapalım. 1 zincir çekip V şeklindeki yuvaya 7 tane trabzan yapalım. Bu sıraları tekrar ederek istediğimiz boya gelene kadar örelim.

Model karışık gibi duruyor ama aslında iki sıradan oluşuyor bir sırada v şeklinde yuva  hazırlayıp diğer sırada da o yuvaları dolduruyoruz.

tig-isi-kolay-elbise-yapimi-3
tig-isi-kolay-elbise-yapimi-3

Yukarıdaki görselde gözüken mavi ve beyaz sıraları tekrar edelim. Aslında yazıya dökünce karışık duruyor ama örünce kolay olduğunu göreceksiniz.  Bir iki sıra yapınca alışacaksınız ve çok keyifli gelecek size de.

tig-isi-kolay-elbise-yapimi-4
tig-isi-kolay-elbise-yapimi-4

Prenses elbise giyilmeye hazır! Görsellerde de göstermeye çalıştım nerelerde ne yapacağımızı. Umarım faydalı olur.

Keyifli örmeler!