Ana Sayfa Bebek-Çocuk Prenses Hırkası Yapımı

Prenses Hırkası Yapımı

0
2887
prenses-hirkasi-yapimi
prenses-hirkasi-yapimi

Herkese merhabalar!

Prensesleriniz için bu sıralar çok popüler olan bir hırka modelini getirdik.

Bu süslü hırkayı bizim tarifimizle örmek ister misiniz?

Hemen başlayalım!

Malzemeler

  • La Mia Baby Cotton Mint (L032) renk el örgü ipi
  • 3 mm şiş
  • Yün iğnesi
  • İp ile aynı renkte saten kurdele
  • İnce dikiş ipi ve iğnesi
  • İnci boncuk
  • 3 adet inci düğme

Yapılışı

Hırka

1) Şişe 98 ilmek ile başlanır ve 4 diş haroşa yapılır.

2) Roba ve kol ayrımı yapılır. Ön kısımlar için 15 ilmek-15 ilmek, kollar için 12 ilmek-12 ilmek, artırmalar için 4-4-4-4 ilmek, arka için ise 30 ilmek ayırarak model koymaya başlanır.

Kahve çekirdeği örgü modeli için; 3 ilmek ayrılır. En soldaki ilmek şişteki 2 ilmeğin üstünde olacak şekilde üzerinden geçirilir. Kalan 2 ilmeğin arasına tekrar artırma (şiş üzerine ip dolamayla) yapılır ve ilmek baştaki gibi 3 ilmeğe tamamlanır. Modelin önü düz, arkası ters olacak şekilde 5 sıra örüp tekrar aynı işlemi yapıyoruz.

3) Önlerde düğme dikilecek ve ilik açılacak patlara 6 ilmek ayırarak haroşa örülür. Haroşadan hemen sonra 1 ters sonrasında aralarında 1 ters olacak şekilde 2 kahve çekirdeği modeli koyulur. Kol, ön ve arka kısımlardaki dörtlü ayırdığımız ilmeklere hem artırma hem de 1 adet kahve çekirdeği modeli yapılır. Kol için ayırdığımız ilmekler 2 düz, 1 ters, 2 kahve çekirdeği, 1 ters, 2 düz olacak şekilde örülür. Arkada ise aralarında 1 ters olacak şekilde toplam 5 adet kahve çekirdeği modeli koyulur.

Toplamda önlerde ikişerden 4 tane, artırmalarda 1-1-1-1 olmak üzere 4 tane, kollarda ikişerden 4 tane, arkada ise 4 tane kahve çekirdeği modelleri olacaktır.

4) Kol ayrımına kadar 11 adet kahve çekirdeği modeli olacak şekilde örülür.

5) Kol ayrımı yapılınca bedendeki ilmekler başka bir şişe aktarılır. Önce kollar örülür. Kollarda 2 adet daha kahve çekirdeği modeli örülüp 2 kahve çekirdeği arasındaki 1 ters ilmek sayısı 3’e artırılır ve 9 sıra, yani 3 kahve çekirdeği sırası kadar örülür.

6) Kahve çekirdeği arasındaki 3 ilmeğin tam ortasındaki ilmeğe inci boncuk takılır ve aynı anda hem sağdan hem soldan gizli artırma yaparak aradaki ters sayısı 5’e çıkarılır.

7) Tekrar 9 sıra daha örülür. Ortadaki ilmeğe yine aynı işlem yapılarak inci boncuk takılır ve sağ-sol taraftan artırma yapılarak ortadaki ters sayısı 7’ye çıkar.

8) Tekrar 9 sıra örülür. Son olarak kahve çekirdeği ortasındaki ilmek sağ ve soldan 1 kez daha artırılarak ters ilmek 9 ilmeğe çıkarılır. Ortasındaki ilmeğe de son kez inci takılır ve 1 diş haroşa örülür. Ön yüzde kollar kesilir.

9) Aynısından diğer kol da yapılır.

Önleri örmeye başlayalım.

10) Önce 2 adet kahve çekirdeği modeli daha konur. Sonra kolda yaptığımız artırma ve inci koyma tekniğinin aynısı yapılır. Kahve çekirdeği arasındaki ters ilmekleri her artırdığımızda inci boncuk da ilmeğe takılır.

11) Aynı zamanda kenardaki haroşa patına 9 diş aralıklarla 3 tane ilik açılır.

12) Önlerden toplamda 26 tane kahve çekirdeği olana kadar örülür ve son bir sıra haroşa örüp kesilir.

13) Arkayı örerken ise 14 kahve çekirdeği olana kadar artırma yapmadan örülür.

14) Sonrasında her kahve çekirdeği arasındaki ters ilmeği 9 sırada bir sağ ve soldan artırarak ve ortalardaki ilmeğe inciyi takarak örmeye devam edilir. Kahve çekirdeği araları ilmek sayıları artarken pile görünümü veriyor.

15) Son sıra yine 1 sıra haroşa örerek kesilir.

Bütün kahve çekirdeği modellerinin arasında mutlaka 1 ilmek ters olacaktır.

Kesimleri yaptıktan sonra yün iğnesi ile de dikimleri yapıyoruz.

Kahve çekirdeği modellerimiz olduğu yerlere kurdeleden fiyonk yapıp dikiyoruz. Ayrıca tül dantelden boğaz kısmına kol ağızlarına ve etek uçlarına pileli bir şekilde dikiyoruz.

İnci düğmelerimizi de ilik yerine denk gelecek şekilde dikip hırkamız bitiriyoruz.

İncili, fiyonklu ve dantelli hırkamız hazır.

prenses-hirkasi-yapimi-1
prenses-hirkasi-yapimi-1

İyi günlerde kullanın!

prenses-hirkasi-yapimi
prenses-hirkasi-yapimi

Kolay gelsin!

YORUM YOK