Herkese merhabalar!

Havalar soğumadan önce sizi sıcacık tutacak bir ev babeti örmek ister misiniz?

Hemen bu şık modeli örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

38-39 numaraya uyumludur.

1) İlk olarak tabanı tığlamakla başlanır. Topuk tarafından başlanır ve tam ortaya gelecek şekilde 5 deliğe 4’er tane sık iğne, 3 deliğe 3’er sık iğne, sonra sırasıyla 2 deliğe 2’şer sık iğne, 1 deliğe 3 sık iğne, 2 deliğe 2’şer sık iğne, 1 deliğe 3 sık iğne, 2 deliğe 2’şer sık iğne, 1 deliğe 3 sık iğne, burun kısmından ise 9 deliğe 3’er sık iğne, tam ortadaki deliğe 4 sık iğne yapılır. Tabanın diğer yanına geçilerek sırasıyla yapılanlar topuğa kadar devam ettirilir.

2) Tığlama bittikten sonra tabanın keçe tarafı içte kalacak şekilde tutulur ve sık iğnelerin tek dallarından alarak artırma azaltma yapmadan 6 sıra sık iğne yaparak taban örülür ve ip kesilir.

3) 8 zincir çekilir ve dönüp 7 sık iğne yapılır. Sağ ve sol uçtakilere çift sık iğne yapılır.

4) 3 sıra ördükten sonra sağ ve solda 5 sık iğne kalacak şekilde ortaya pul eklenir ve örülür.

5) Bir sonraki sırada pul sayısı 2’ye çıkarılır, arada bir sık iğne yapılır. Ayrıca yine sağ ve sol kısımlarda yine 5’er sık iğne bırakılır. Bu şekilde pul sayısı 8 olana dek örülür.

6) Sonrasında 3 pul, arada 3 sık iğne, 3 pul olacak şekilde sıra tamamlanır.

7) Son sırada ise 2 pul, 5 sık iğne, 2 pul yapılır ve bu şekilde tamamlanır.

8) Örülen pullu kısım patiğin burun kısmına ortalayacak şekilde yerleştirilir ve sağ ve soldan eşit olacak şekilde tığ ile ilmek yürütme yapılarak monte edilir.

9) Patiğin kalan kısmında her sırada örülen pullu kısımdan 1’er sık iğne alarak dolanılır ve sık iğne örülür. Böylece boyu yükseltilmiş olur.

10) Yaklaşık 8 sıra git gel yaparak örülür ve son sıra her tarafı ilmek yürütme yapılarak ip kesilir.

pullu-ev-babeti-yapimi
pullu-ev-babeti-yapimi

Elinize sağlık! 😊