Püsküllü Saç Örgü Motifli Boyunluk Yapımı

Püsküllü Saç Örgü Motifli Boyunluk Yapımı

Merhabalar,

Kışın sizi sıcacık tutacak hem de sıradan boyunluklardan farklı harika bir model paylaşmak istiyorum sizinle. Üstelik örmesi kolay ve çok çabuk bitiyor.

Malzemeler

  • İstediğiniz renkte orta kalınlıkta 2 yumak yün (Örnekte Nako Sport Wool kullandım)
  • 5 mm misinalı örgü şişi

Yapılışı

1) 108 adet ilmek atarak örgüye başlıyoruz.Bir düz, bir ters olmak üzere 6 sıra lastik örüyoruz.

2) 7.sırada 3 ilmek ters örüp deseni kurmaya başlıyoruz. 2 düz, 7 ters, 2 düz olmak üzere sırayı tamamlıyoruz. Arka sırada ilmekleri gördüğümüz gibi örüyoruz.(tersleri ters , düzleri düz örüyoruz.)

3) 9.sırada 5 ters *2 düz, 5 ters, 2 düz, 7 ters* olarak * işaret arasını tekrar ediyoruz ve sırayı bitiriyoruz. Böylece 2 düz ile başladığımız deseni kaydırmaya başlıyoruz. 7 sıra boyunca 2 düz ilmeğin arasını azaltarak birbirine yaklaştırıyoruz.

4) Lastikten sonra 8. sırada 3. ilmeğin içinden 5 adet ilmek çıkartıp ileri geri giderek 5 sıra örüyoruz ve kapatıyoruz ve 1 ilmeğe düşüyoruz. Böylece bir top oluşturmuş oluyoruz. Ters ilmeklerimizi örüp 2 düz ilmeği çaprazlayarak burgu yapmış oluyoruz (basit saç örgüsü). 6 ters örüp 7. ilmeğin içinden 5 ilmek çıkartarak yine bir top yapıyoruz.

6) Sonraki sıralarda düz ilmeklerin aralarındaki ters sayısını her sırada 2 artırarak 7 ilmeğe ulaşana kadar motifimizi tekrarlıyoruz ve yine aralara birer top koyuyoruz. Boyunluk boyunca 3 kere burgu yapıp  yine en geniş yerindeyken kapatmaya başlıyoruz. Bunu yaparken elinizi çok sıkmayın gevşek olmasında fayda var çünkü bu bölüm omuzlara gelecek.

7) Sonrasında her ilmek için 80 cmlik 4 parça ip kesiyoruz ve ikiye katlayıp ilmeklere geçiriyoruz, püskülümüzü yapmış oluyoruz.

Ellerinize sağlık.

 

 

Yorum Yaz