Merhabalar,

Kışın sizi sıcacık tutacak hem de sıradan boyunluklardan farklı harika bir model paylaşmak istiyorum sizinle. Üstelik örmesi kolay ve çok çabuk bitiyor.

Malzemeler

  • İstediğiniz renkte orta kalınlıkta 2 yumak yün (Örnekte Nako Sport Wool kullandım)
  • 5 mm misinalı örgü şişi

Yapılışı

1) 108 adet ilmek atarak örgüye başlıyoruz.Bir düz, bir ters olmak üzere 6 sıra lastik örüyoruz.

2) 7.sırada 3 ilmek ters örüp deseni kurmaya başlıyoruz. 2 düz, 7 ters, 2 düz olmak üzere sırayı tamamlıyoruz. Arka sırada ilmekleri gördüğümüz gibi örüyoruz.(tersleri ters , düzleri düz örüyoruz.)

3) 9.sırada 5 ters *2 düz, 5 ters, 2 düz, 7 ters* olarak * işaret arasını tekrar ediyoruz ve sırayı bitiriyoruz. Böylece 2 düz ile başladığımız deseni kaydırmaya başlıyoruz. 7 sıra boyunca 2 düz ilmeğin arasını azaltarak birbirine yaklaştırıyoruz.

4) Lastikten sonra 8. sırada 3. ilmeğin içinden 5 adet ilmek çıkartıp ileri geri giderek 5 sıra örüyoruz ve kapatıyoruz ve 1 ilmeğe düşüyoruz. Böylece bir top oluşturmuş oluyoruz. Ters ilmeklerimizi örüp 2 düz ilmeği çaprazlayarak burgu yapmış oluyoruz (basit saç örgüsü). 6 ters örüp 7. ilmeğin içinden 5 ilmek çıkartarak yine bir top yapıyoruz.

6) Sonraki sıralarda düz ilmeklerin aralarındaki ters sayısını her sırada 2 artırarak 7 ilmeğe ulaşana kadar motifimizi tekrarlıyoruz ve yine aralara birer top koyuyoruz. Boyunluk boyunca 3 kere burgu yapıp  yine en geniş yerindeyken kapatmaya başlıyoruz. Bunu yaparken elinizi çok sıkmayın gevşek olmasında fayda var çünkü bu bölüm omuzlara gelecek.

7) Sonrasında her ilmek için 80 cmlik 4 parça ip kesiyoruz ve ikiye katlayıp ilmeklere geçiriyoruz, püskülümüzü yapmış oluyoruz.

Ellerinize sağlık.