Herkese merhaba 🙂

Sizlere örmesi kolay, artan malzemelerden yapabileceğiniz, uygulaması kolay uyku gözlüğünün nasıl hazırlandığını anlatmak istiyorum.

Malzemeler

  • Elinizde kalan renkli ipler (ben ÖrenBayan Dora kullandım, siz istediğiniz tür ipliği kullanabilirsiniz)
  • 3 mm yün tığı
  • Elinizde kalan parça kumaşlar (tercihe bağlı olarak ben kot kumaş kullandım. İsterseniz yumuşak pamuklu kumaşlar kullanılabilir)
  • İğne, iplik, ince lastik

Yapılışı

Uyku gözlüğümünüzün kalıbını oluşturmakla başlıyoruz. Çizdiğimiz kalıp bize öreceğimiz motiflerde referans ölçülerimizi oluşturacaktır.

1) Motiflerimize 8 zincir çekip halka oluşturarak başlıyoruz.

2) 26 adet 3’lü tırabzan örüyoruz.

3) 1’er zincir arayla tekrar 26 adet trabzanı örüyoruz (eğer ördüğünüzde zincirler az gelirse arada 2 zincir çekerek motifi dengeleyebilirsiniz.)

4) Her tırabzanın üstünde ve zincir çektiğimiz boşluklara trabzanlarımızı örmeye devam ediyoruz. Sayı olarak 52 adet trabzan örüyoruz (trabzanlarda orantısızlık olursa ara ara boşluklara 2 adet trabzan örebilirsiniz)

5) Son sırada her ilmeğe sık iğne yapıyoruz ve motifimizi bitiriyoruz.

2 adet motif hazırlıyoruz.

6) Motifimizin kenarından bağlantı kurup arayı örmeye başlıyoruz.

7) 3 zincir çekip 2 adet 2’li tırabzan örüyoruz.

8) 1 zincir arayla aynı işlemi tekrarlıyoruz. 6 adet tırabzan olacak. İlk aşamayı bitiyoruz.

9) Aynı işlemi ayna misali karşı tarafa uyguluyoruz.1er zincir olan kısımlarda birleştirerek diğer motifimizle örüyoruz.

10) Son işlem olarak gözlüğün üst kısımda ördüğümüz orta kısmı ve motifimizin kenarlarını sık iğne örüp üst kısmı tamamlıyoruz. Alt kısımda ise (fotoğrafta işaretli olan kısımlar) 3-4 adet sık iğne ördükten sonra yaklaşık 5-6 zincir çekerek gözlüğümüzün orta kısmına batıyoruz. Tekrar 5-6 zincir çekerek aynı uygulamayı yaparak karşı tarafı örüyoruz ve alt kısmını bitirmiş oluyoruz.

Uyku gözlüğümüzün örgü aşaması bitmiş oluyor.

 

11) Kumaşımızı alıp kalıbın şekline göre çizip kesiyoruz. Kenarları atmasın diye dikiş işlemi uyguluyoruz.

12) Lastiğimizi kumaşımıza dikiyoruz.

13) Son işlem olarak uyku gözlüğümüzü kumaşın üzerine yerleştirip kenarlarından dikiyoruz ve uyku gözlüğümüzün yapım işlemleri tamamlanmış oluyor. Güzel uykularda kullanın 🙂

 

Elinize sağlık.