Merhabalar,

Rengarenk ve çok kolay bir bebek battaniyesi örmeye hazır mısınız?

İster bebeğinize ister evinizin bir köşesine…

Bu renkli battaniye her yere çok yakışacak!

Hadi başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Bebeğinizin cinsiyetine göre renkleri istediğiniz şekilde kombinleyebilirsiniz.

1. 187 zincir çekiyoruz. Üçüncü zincirden başlayarak 8 zincire 1’er üçlü trabzan örüp 1 zincir yuvasını boş bırakıyoruz, tekrar 8 trabzan yapıyoruz, en son battığımız zincire tekrar batıp (yani 8. trabzan yuvasında 2 tane trabzan yapıyoruz) 8 trabzan yapıyoruz, yine 1 zincir yuvayı atlayıp aynı işlemi sürdürerek sırayı tamamlıyoruz.

rengarenk-zigzag-bebek-battaniyesi-yapimi-1
rengarenk-zigzag-bebek-battaniyesi-yapimi-1

2. İkinci sırada ilk ilmeğe 2 tane trabzan yapıp artırma yapıyoruz. Devamında yine birinci sıradaki gibi 8 trabzana tamamlıyoruz, sekizinci trabzanı yaparken diğer trabzana atlayıp ikisini bir çekiyoruz. Bu şekilde 8 trabzanda bir artırıp, bir azaltarak örüyoruz. Artırma ve azaltma yerlerinin üst üst gelmesine dikkat ediyoruz.

Bu örgünün özü bir yerden artırırken diğer taraftan kesmek suretiyle battaniyenin zigzaglarını oluşturmak.

3. Üçüncü sırada trabzanların arasına deliklerde yaparak modele hareket kazandırıyoruz. Bunun için 8 trabzan yaptığımız yerlerde arada 1 trabzan yapıp 1 z,incir çekip alttan 1 ilmek atlayıp sonrakine 1 trabzan yapıyoruz.

rengarenk-zigzag-bebek-battaniyesi-yapimi-2
rengarenk-zigzag-bebek-battaniyesi-yapimi-2

Her bir renk ile 4 sıra örerek battaniyeye devam ediyoruz. Benim seçimim 18 renk ünitesi kullanmaktı, büyük bir battaniye oluştu kenarına da bir hayvan figürü yapmayı uygun buldum. Siz de dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

rengarenk-zigzag-bebek-battaniyesi-yapimi-3
rengarenk-zigzag-bebek-battaniyesi-yapimi-3

Elinize sağlık!