Merhaba!

Bu sene hemen hemen her yerde denk geldiğimiz romashka çanta yapımı ile geldim! 🙂

Hem şık hem basit olan bu modeli renk renk yapmak isteyeceksiniz.

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

1) Sihirli halka içine 6 sık iğne yapıyoruz. Kaydırma yaparak birleştiriyoruz. Kaydırmanın tepe noktası bizim batacağımız 7. nokta olacak.

2) 3 zincir ile yukarı çıkıyoruz, aynı noktaya yani kaydırma tepe noktamıza 4 ikili trabzan daha yapıyoruz. Sonra ipimizi tığımızdan çıkarıyoruz ve 3 zincir çektiğimiz noktaya dönüp 3. zincirin ortasına batıyoruz. Tığdan çıkardığımız ilmeği alıp bu noktadan geçiriyoruz, sonra 2 zincir çekiyoruz. Kalan sık iğnelerde de aynı işlemi tekrarlıyoruz. Sıra sonuna geldiğimiz zaman 7 adet popcorn elde etmiş oluyoruz. Son popcornumuzu bitirdikten sonra ilk popcornumuzu arkasında kalan yani bahsettiğimiz 3. zincir boşluğuna batıp kaydırma yaparak birleştiriyoruz ve 3 zincir çekerek üst sıraya çıkıyoruz.

3) Yine aynı boşluğa 4 ikili trabzan daha yapıyoruz. Yine aynı şekilde popcorn yapıyoruz ve 2 zincir çekiyoruz. Sonra alt sırada çektiğimiz 2 zincir ile oluşan boşluğa 5 adet ikili trabzan yapıyoruz ve popcorn oluşturuyoruz. Yani her popcornun üzerine bir popcorn ve arada oluşan boşluğa bir popcorn yaparak toplamda sıra sonunda 14 popcorn elde ediyoruz.

Dikkat etmeniz gereken nokta popcorn üzerine gelen popcorn için her zaman alt sıradaki ilk ikili trabzanın tepe boşluğuna batarak işlem yapmak olmalı.

4) 3. sırada yine aynı işlemi uygulayarak 28 popcorn oluşturuyoruz.

5) 4. sıraya geçtiğimiz zaman kaydırma ile birleştiriyoruz, sonra iki zincirlik boşluğa bir kaydırma daha yaparak bu noktada 3 zincir çekiyoruz. Bu alana popcorn yapıyoruz. 4. sırada toplam 25 popcorn yapıyoruz.

Artık sadece iki zincirin oluşturduğu noktalara popcorn yapıyoruz çünkü çantanın sapı için alan gerekiyor.

6) Son popcornumuzu oluşturduktan sonra 3 zincir çekiyoruz ve örgümüzü ters çeviriyoruz.

7) 2 zincirden oluşan boşluklara üçer adet ikili trabzan yaparak sıra sonuna kadar geliyoruz. En sona 3 zincirlik kısmın 3 zincirine de 1 adet ikili trabzan yapıyoruz.

8) 3 zincirle bir üst sıraya çıkıyoruz, örgümüzü ters çeviriyoruz ve her bir boşluğa ikili trabzan yaparak sıra sonuna kadar örüyoruz.

romashka-canta-yapimi-1
romashka-canta-yapimi-1

Artık sıra kulp kısmını yerleştirmeye geldi.

9) 1 zincir çekiyoruz ve örgü yüzeyindeki uygun boşluklardan kulp üzerine sık iğneler yaparak birleştiriyoruz.

10) Aynı şekilde bir parça daha örerek birleştiriyoruz.

Ben tığ ile birleştirme yaptım siz dilerseniz dikebilirsiniz.

İçine astar yaparsanız daha rahat bir kullanım sağlar ama astarsız da tercih edebilirsiniz.

romashka-canta-yapimi
romashka-canta-yapimi

Şimdiden ellerinize sağlık! 🙂