Merhabalar!

Sizlere çok kullanışlı severek öreceğiniz tulum modelinin anlatımını yapacağız.

Bu güzel tulum bebeklere çok yakışacak!

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

1) 84 ilmek ile başlayalım. İlk sırada başta ve sonda 7 ilmek haroşa, ortadaki ilmeklerin tamamını ters örgü olarak örelim.

2) Önler 16 ilmek (14 ilmek düğme bandından sonraki 12 ilmeği düz olana kadar artırmalara devam edelim), kollar 10 ilmek, arka 24 ilmek, 2 ilmek olacak şekilde roba kuralım. Her düz yönde 2 ilmeğin sağından ve solundan gizli arttırmalar yapalım.

3) Saç örgüsü için ilk 8 ilmeği 4’er ilmek burgu yapıp diğer burgu için 12 ilmek olmasını bekleyip 3 diş haroşada burgu yapılır.

Burgu yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta uzun kenarı ortaya burulmasıdır. Saç örgümuz bu şekilde oluşturuluyor. Uzun kenar sağdaysa sağdan sola burulur, uzun kenar soldaysa soldan sağa burulur. Saç örgüsü bu şekilde devam edecektir.

4) Toplamda 19 kez artırma yapılır. İlk ilik 5. diş haroşada açıldıktan sonra 12 diş haroşa arayla ilikler açılır.

5) 19 artırma yapıldıktan sonra kollar 16-18 cm oluncaya kadar haroşa örülür. 1 ters, 1 düz lastiğe geçmeden 8 ilmek keselim. Toplamda 28 sıra lastik örgüsü yapalım.

6) 1 kolu bu şekilde tamamladıktan sonra kolu dikip arka bedenden bir sıra örüp diğer kola geçelim. Diğer kolu da aynı şekilde örüp dikip bedenleri örmeye devam edelim.

7) Bedeni istenilen uzunluğa gelince ağ kısmındaki 14 ilmek haroşadan 7 ilmek keselim. Sadece 7 ilmek kalıyor, bacakları eşit sayıda ayıralım. Bacakları 9 burgu boyunca örmeye devam edelim.

8) Daha sonra kolda yaptığımız lastik çalışmasını ayak bileğinde de yapıp bacakları tamamlayalım.

9) En son bacakları yandan dikip ağ kısmını da birleştirdikten sonra düğmeleri dikip kapüşon kısmına gelelim.

10) Yaka kısmından ilmek sayısı kadar ilmek çıkarıp diğer sırada ara ara 12 adet gizli artırma yapalım ve toplamda 38 diş haroşa örüp tepeden dikelim.

11) Kulak kısmı için 18 ilmek atıp 24 diş haroşa örelim, ikiye katlayıp 3 yerden dikelim. En son uzun kenardan diktikten sonra ipi iyice çekip büzdürelim. Kulakları da tepeye eşit şekilde dikip monte edelim.

Tulumunuz tamamlanmıştır.

sac-orgulu-tulum-yapimi
sac-orgulu-tulum-yapimi

Ören herkese kolay gelsin!