Ana Sayfa Kadın Sakallı Panduf Yapımı

Sakallı Panduf Yapımı

0
4079
sakalli-panduf-yapimi
sakalli-panduf-yapimi

Merhabalar!

Kışın doğalgaz faturalarını azaltacak sizi sıcacık tutacak panduflar ile geldim 🙂

5 şişle çorap patik örenler rahatlıkla örebilir.

Bilmeyenler de biraz araştırıp hem çorap hem de bu sıcacık tutan panduflardan farklı ölçülerde örebilir, aile boyu giyebilirsiniz 🙂

Ben elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım takıldığınız yerde rahatlıkla sorabilirsiniz 🙂

Malzemeler

  • Kartopu Zebra ip (Sakallı ip de kullanabilirsiniz.)
  • Zebra ipin renginde orta kalınlıkta bir ip
  • 4 mm çorap şişi

Yapılışı

1) İki şişle 8 ilmek atıyoruz.

2) Üçüncü şişle bir ilmeği düz örüp, bir ilmek çıkartıp artırma yapıyoruz, tek şişi çıkarıyoruz. Yani 3. şiş de 2 ilmek olmuş olacak. Bu şekilde 8 ilmeği de örüp 16 ilmeğe çıkarmış oluyoruz.

3) Hâlâ 2 şiş var. Şimdi tekrar 3. şişle 1 örüyoruz, 1 artırıyoruz. 3 ilmek daha örüyoruz. Şişte 5 ilmek oluyor. 4. şişe geçiyoruz. 3 ilmek örüp bir artırıyoruz. Bir ilmek daha örüyoruz. Yine 5 ilmek oluyor. Şimdi 4 şiş de beşer ilmek oluyor, bir şiş boşta kalıyor.

4) Sadece köşelerden artırıyoruz. Artırma yerlerimiz belli oluyor zaten, oraya geldiğimizde artıyoruz. Ayak boyumuza göre ölçüp artırmaya devam ediyoruz.

5) Ben 37 numara için her şişte 11 ilmek olana kadar artırdım. 11 ilmek olunca topuğa kadar artırma yapmadan düz örgü olarak örüyoruz, sonra topuğu örüyoruz.

6) Topuk için 2 şişte 13’er, iki şişte 9’ar ilmek kalacak şekilde ayarlıyoruz. Bunun için topuk olacak kısımlara ikişer ilmek geçiriyoruz. 13 ilmekleri örüyoruz. 9 ilmekleri örmüyoruz.

7) Topuğu ölçerek yaklaşık 5 cm örüyoruz.

8) Topuğu kesmeden önce 13+13=26 ilmek olmuştu. Bunların 10 tanesi ortada kalacak, 16 tanesi 8’er 8’er kenarlara kalacak. Şimdi 10 tanesini örüyoruz. Kenarlarındaki 8 ilmekleri tek tek ortaya katıyoruz. Yani kenardaki ilmeklerden bir tane örüp geri dönüyoruz. 10 ilmeği örüp diğer kenardaki 8 ilmekten bir tane örüp geri dönüyoruz. Kenardaki ilmekler bitene kadar bu şekilde tekrarlıyoruz. Böylece topuk oluşuyor.

9) Daha sonra bu kestiğimiz 8 ilmeklerden ilmek çıkarıp tekrar örüyoruz. Yine her şişte 11 ilmek olacak şekilde ayarlıyoruz ve eksiltme artırma yapmadan düz bir şekilde boyu istediğimiz yere gelene kadar örüyoruz. En sonunda kesiyoruz.

sakalli-panduf-yapimi-1
sakalli-panduf-yapimi-1

Panduflar  hazır! 🙂

Herkese kolay gelsin!

 

YORUM YOK