Merhaba arkadaşlar! 🙂

Çok severek kullandığım, hatta her görenin istemesi nedeniyle pek çok kez örüp arkadaşlarıma hediye ettiğim, deseni Mijo Crochet’e ait Secret Paths şalımı anlatmak istiyorum.

Görseldeki şal Kartopu Cozy Wool Sport Prints H1904 ile örüldü. Fakat Kartopu Jersey ve Kartopu Matryoshka ile de harika oluyor.

Hadi başlayalım! 🙂

Malzemeler

Yapılışı

Şal

1) 4 zincir çekip 1. zincirin içine batarak bir halka oluşturuyoruz.

2) 3 zincir çekip halkanın içine 4 trabzan, 2 zincir, 5 trabzan yapıyoruz.

3) 3 zincirle dönüp ilk trabzanın üzerine 2 trabzan yapıyoruz. 2 zincirlik orta alana gelene kadar her trabzanın üzerine 1 trabzan yaparak devam ediyoruz. 2 zincirlik orta alana 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan yapıyoruz. Son trabzana gelene kadar her yuvaya 1 trabzan yapıyoruz. Son trabzanın üzerine 3 trabzan yapıyoruz.

4) 3 zincir çekerek dönüyoruz. 3. aşamadaki gibi devam edip bitiriyoruz.

5) 3 zincir çekerek dönüyoruz. İlk trabzanın üzerine 2 trabzan yapıyoruz. 2 zincirlik orta alana gelene kadar takip eden tüm trabzanlara önden trabzan örüyoruz. Ortaya 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan örüyoruz. Son trabzana gelene kadar takip eden her trabzana önden trabzan yapıyoruz. Son trabzanın üzerine 3 trabzan yapıyoruz.

6) 3 zincir çekerek dönüyoruz. İlk trabzanın üzerine 2 trabzan yapıyoruz. 2 zincirlik orta alana gelene kadar takip eden tüm trabzanlara arkadan trabzan örüyoruz. Ortaya geldiğimizde 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan örüyoruz. Son trabzana gelene kadar takip eden her trabzana arkadan trabzan yapıyoruz. Son trabzanın üzerine 3 trabzan yapıyoruz.

7) 4 zincir çekip dönüyoruz. İlk trabzan üzerine 1 trabzan yapıyoruz. 1 zincir çekip 3. trabzan üzerine 1 trabzan yapıyoruz. Ortadaki 2 zincirlik alana gelene kadar 1 trabzan, 1 zincir yaparak devam ediyoruz. Ortadaki alana 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan yapıp son trabzana gelene kadar takip eden trabzanlara yine 1 zincir, 1 trabzan yaparak devam ediyoruz. Son trabzanın üzerine 3 trabzan yapıyoruz.

8) 3 zincir çekerek dönüyoruz. İlk trabzanın üzerine 2 trabzan yapıyoruz. Ortadaki 2 zincirlik alana gelene kadar alttaki her zincir ve trabzan yuvasına birer trabzan yapıyoruz. Ortadaki alana 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan yaparak yine takip eden her yuvaya birer trabzan yaparak son trabzana kadar devam ediyoruz. Son trabzan üzerine 3 trabzan yapıyoruz.

9) 5. aşamayı tekrar ediyoruz.

10) 6. aşamayı tekrar ediyoruz.

11) 7. aşamayı tekrar ediyoruz.

12) 8. aşamayı tekrar ediyoruz.

13) 5. aşamayı tekrar ediyoruz.

14) 6. aşamayı tekrar ediyoruz.

15) 7. aşamayı tekrar ediyoruz.

secret-paths-sal-yapimi-1
secret-paths-sal-yapimi-1

16) 4 zincir çekip dönüyoruz. İlk trabzanın üzerine 1 trabzan yapıyoruz. Zincir, dörtlü popcorn, zincir, trabzan olacak şekilde ortaya kadar devam ediyoruz. Ortadaki boşluğa dörtlü popcorn, 2 zincir, dörtlü popcorn yapıp son trabzana kadar zincir, dörtlü popcorn, zincir, trabzan şeklinde örüyoruz. Son trabzan üzerine trabzan, zincir, trabzan yapıyoruz.

17) 4 zincirle dönüyoruz. İlk trabzan üzerine 1 trabzan yapıyoruz. Ortaya gelene kadar zincir üzerine zincir trabzan ve popcorn üzerine trabzan gelecek şekilde örüyoruz. Ortadaki boşluğa 1 trabzan, 2 zincir, 1 trabzan yaparak sona gelene kadar zincir üzerine zincir trabzan ve popcorn üzerine trabzan örerek devam ediyoruz. Son trabzana 1 trabzan, 1 zincir, 1 trabzan yapıyoruz.

18) 8. aşamadaki gibi örüyoruz.

secret-paths-sal-yapimi-2
secret-paths-sal-yapimi-2

19) Şalımız istediğimiz büyüklüğe gelene kadar 5-18 arasındaki aşamaları tekrar ederek örüyoruz.

20) İstediğimiz büyüklüğe geldiğinde ise 16. sıra bitiminde bırakmamız gerekiyor çünkü bordürümüzü 16. sıra üzerinden devam ederek örüyoruz.

secret-paths-sal-yapimi-3
secret-paths-sal-yapimi-3

Bordür

1) 6 zincir çekerek dönüyoruz. İlk yuvaya üçlü trabzan yapıyoruz. Alttaki her ikili trabzanın üzerine, popcornların değil, üçlü trabzan, 2 zincir, üçlü trabzan yaparak ve böylece “V”ler oluşturarak ortaya kadar geliyoruz. Ortadaki ilk zincirin üzerine üçlü trabzan, 2 zincir, üçlü trabzan, 2 zincir, 2. zincirin üzerine üçlü trabzan, 2 zincir, üçlü trabzan yaparak son trabzana kadar örüyoruz.

secret-paths-sal-yapimi-4
secret-paths-sal-yapimi-4

2) 1 zincir çekerek dönüyoruz. İlk trabzan üzerine 1 sık iğne yapıyoruz. Takip eden 2 zincirlik alana 1 sık iğne, 1 fıstık, 1 sık iğne yapıyoruz. Trabzan yuvalarına sık iğne, 2 zincirlik boşluklara 1 sık iğne, 1 fıstık, 1 sık iğne yaparak ortaya kadar geliyoruz. Ortadaki iki zincirlik alana 1 tekli trabzan, 1 ikili trabzan, 1 fıstık, 1 ikili trabzan, 1 tekli trabzan yapıp sona kadar trabzan yuvalarına sık iğne, 2 zincirlik boşluklara  1 sık iğne, 1 fıstık, 1 sık iğne yaparak devam ediyoruz. Son trabzan üzerine 2 sık iğne yaparak bitiriyoruz.

secret-paths-sal-yapimi-5
secret-paths-sal-yapimi-5

Şimdiden elinize sağlık.

Serin bahar akşamları ve soğuk kış günlerinde sımsıcak kullanmanız dileğiyle! 🙂