Merhaba!

Bugün sizlere sevgi zinciri bere yapımını anlatacağım.

Bu modeli değişik renklerde çalışarak kendinize, eşinize veya çocuklarınıza yapabilirsiniz.

Yapımı kolay ve bir o kadar da zevkli.

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Ölçüler çocuklar için uygundur.

Sevgi zinciri modeli için şişe 3 ve 3’ün katları şeklinde ilmek atılması gerekir. Biz bugün çocuklar için çalıştığımız için 90 ilmek attık ama kadın beresi çalışacaksanız 105, erkek beresi çalışacaksanız 114 ilmek atabilirsiniz.

1) 90 ilmeği 2 düz, 2 ters olarak örelim. Toplamda 12 sıra bu şekilde lastik çalışması yapalım.

13. sırada artık modelimizi kurmaya başlıyoruz.

2) 1. sırada ilk 2 ilmeği düz örüyoruz, sonraki ilmeği örerken şişe ipliği bir kere değil de iki kere dolayarak düz örüyoruz. Sonraki 2 ilmeği yine düz olarak örüyoruz. Aynı işlemi sürekli tekrarlayarak sırayı tamamlıyoruz.

3) 2. sırada ilk 2 ilmeği düz örüyoruz, sonra doladığımız ilmeğe geleceğiz, o ilmeği örmeden şişe alıyoruz. Yalnız ipimiz bizden tarafa, yani önümüzde olacak, ilmeği örmeden aldıktan sonra yeniden ipliği arkaya alıyoruz. Sonraki iki ilmeği düz örüyoruz. Sıra sonuna kadar aynı şekilde devam ediyoruz.

4) 3. sırada 2 ters örüyoruz, sonraki ilmeği örmeden alıyoruz (dolanan ilmek). İpi dolanan ilmeğin arkasından yürütüyoruz, 2 ters örüyoruz, sonraki ilmeği örmeden alıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar örüyoruz.

5) 4. sırada 2 ters örüyoruz, sonraki ilmeği örmeden alıyoruz (dolanan ilmek). İpi dolanan ilmeğin önünden yürütüyoruz, 2 ters örüyoruz, sonraki ilmeği örmeden alıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar örüyoruz.

6) Sevgi zinciri modelini kurduk. Bundan sonra işlemleri birinci sıradan itibaren yeniden uygulamaya başlayacağız. Dolama işlemini bir önceki zincirin içinden çıkaracağız.

7) Yani yeniden 2 düz örüyoruz, sonra daha önce dolamış olduğumuz uzun ilmeğe geliyoruz. Bunu örerken şişe bir kere değil de 2 kere ilmek dolayarak düz örüyoruz. Sıra sonuna kadar aynı şekilde örüyoruz.

8) Tüm adımları sırasıyla takip edip berenin boyu 21-22 cm oluncaya kadar örüyoruz.

sevgi-zinciri-bere-yapimi
sevgi-zinciri-bere-yapimi-1

9) Artık kesim işlemlerine geçeceğiz, bunun için de ilk sırada 2 tane olan ters ilmekleri keserek bire düşürüyoruz, uzun ilmekleri (dolanan) düz olarak örüyoruz.

10) Arka sırada ters örgü yapacağız, 1 ters örüp bir kesme yapıyoruz, 1 ters örüp bir kesme yapıyoruz. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam ediyoruz.

11) Ön sırada bir düz örüp bir kesiyoruz, sıra sonuna kadar bu şekilde devam ediyoruz.

12) Tüm ilmekleri iğne yardımıyla toplayıp büzüyoruz. Arka dikişini yapıp bereyi tamamlıyoruz.

Sevgi zinciri bere hazır!

sevgi-zinciri-bere-yapimi
sevgi-zinciri-bere-yapimi

Ellerinize sağlık.