Merhabalar,

Bu görmüş olduğunuz sevimli örgü bir broş birlikte örmeye ne dersiniz?

Artık havaların ısınmasıyla ceketsiz kıyafetler giymeyi tercih edeceğiz ve desensiz bluzlarımız için farklı bir aksesuar olacak diye düşündüm.

Yapılışı biraz karmaşık gibi görünse de inanılmaz kolay ve keyifli bir örgü modeli!

Hadi hep birlikte sevimli ahtapot broşu örmeye başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

Pembe renk ip ile başlanır.

1. 5 zincir çekip başlangıç noktasına ilmek kaydırma ile birleştirip daire oluşturuyoruz.

Koyu Pembe renk ipe geçilir.

2. 12 sık iğne ile dairemizi dolduruyoruz.

3. 3 zincir çekiyoruz, hemen zincir başlangıcının dibine batarak üçlü trabzan yapıyoruz. Sonraki her zincir tepesine 2 tane üçlü trabzan olacak şekilde sırayı tamamlıyoruz. Yani toplam 24 trabzanımız olacak.

4. 10 zincir çekip 8.zincire batarak sık iğne yapıyoruz, sonraki ilmeğe ikili trabzan yapıyoruz, sonrasındaki 6 ilmeğe üçlü trabzan yapıyoruz yani 6 tane üçlü trabzanımız olacak, sonrasında çektiğimiz 10 zincirin başlangıç ilmeğinden bir sonraki ilmeğe sık iğne yapıyoruz, sonrasında 1 zincir çekip bir ilmek boş bırakıp diğer ilmeğe sık iğne yapıyoruz.

İlk ahtapot bacağımız oluştu. Bu işlemi 8 bacak olacak şekilde tekrarlıyoruz.

5. Pembe renk ip ile bacakların uç noktasından ipi üçüncü zincire sabitleyip 2 zincir çekiyoruz, tığa ip dolayıp hemen onun dibine batıyoruz, tığa ip dolayıp hemen dibine batıyoruz ve hepsini birden tek seferde çekiyoruz. Arada 1 zincir boşluk bırakıp sonraki zincire; tığa ip dolayıp  üç kez  aynı şekilde batıyoruz ve hepsini bir tek seferde çekiyoruz. 1 boşluk bırakarak bir sonraki zincire tığa ip dolayıp 3 kez aynı şekilde batıyoruz.1 zincir çekip hemen dibindeki zincire batıp işlemi bitiriyoruz. Ahtapotun bir bacağını tamamladık bile 🙂

Kalan tüm bacaklara da aynı işlemi uyguluyoruz. Anlatım sırasını atlamazsanız kolaylıkla öreceğinizden eminim.

Ve hazır! Ördüğümüz ahtapotun arka kısmına broş iğneminizi dikiyoruz ve hemen kullanmaya başlıyoruz. İsterseniz ortasına inci bir boncuk dikerek de süsleyebilirsiniz.

sevimli-ahtapot-bros-yapimi
sevimli-ahtapot-bros-yapimi

Elinize sağlık!