Sıcak su torbalarımız kılıfsız mı kalsın? Kalmasınlar tabii. Onlarda güzelleşsin evimiz renklensin, artan ipler değerlendirilsin. Ben bu projede  bebek örgülerimden kalan yünleri kullandım, hem iplerim değerlendi hem sıcak su torbam renklendi. Hadi yapalım!

Malzemeler

Yapılışı

Kılıfı hazırlamak oldukça kolay. Sanırım “hanım dilendi bey beğendi” modelini bilmeyen yoktur aranızda ama yine de ne olur ne olmaz motif şemasını ekliyorum.

Motif yapımına 4 zincir çekip halka oluşturarak başlıyoruz. Daha sonra  bu halkanın içine sırasıyla 3 tane 3lü trabzan, 3 tane zincir yapıyoruz. İlk sırada bu işlemi toplamda 4 kez tekrarlıyoruz.İkinci sırada, alt sırada trabzan yaptığımız yerlerin üstüne 3 zincir çekiyoruz, alt sırada zincir çektiğimiz yerlere de 3 tane 3lü trabzan, 3 zincir, 3 tane 3lü trabzan yapıyoruz. Tüm sıraları bu mantıkla tamamlıyoruz. Şemadan da işinizi takip edebilirsiniz.

Sıcak su kılıfımız toplam 12 motiften oluşmakta. Motiflerin ilk dört sırasını dilediğiniz renklerde çalışabilirsiniz. Beşinci ve son sırasını yaparken zemin renginizin ne olmasını istiyorsanız her motif için o rengi kullanmalısınız. Ben siyah rengi tercih ettim. Ön için 6 motif örüp birleştiriyoruz. Ve birleştirdiğimiz 6 motifin etrafına bir sıra siyah renk iple, 3 tane 3lü tırabzan, 2 zincirli boşluk örüyoruz. Arka içinde 6 tane motif örüp birleştiriyoruz. Tüm etrafına 3 tane 3lü tırabzan, 2 zincirli boşluk yaparken de yaptığımız ön parça ile 3 kenarını birleştiriyoruz. Sıcak su torbamızı, kılıfımızın içine sokup siyah iplik ve iğneyle de baş kısmından dikiyoruz.

Kılıfımız bitti. Güzel günlerde kullanın.