Merhabalar,

Bugün sizlere erkek bebekler için kolayca örebileceğiniz şık bir örgü modeli anlatacağım.

Umarım beğenirsiniz.

Malzemeler

Yapılışı

Arka

Yeleğe arka kısmından başlayacağız ve öne doğru devam edeceğiz. 

1) Şişe 60 ilmek atalım ve 35 haroşa çizgisi olana kadar örelim.

2) 35 haroşa çizgisi olduktan sonra sağ ve sol kenarlardan 4’er ilmek koltuk altı için keselim.

3) Kol kesimlerini yaptıktan sonra 25 haroşa çizgisi daha örelim.

Böylece yeleğin arka kısmını tamamlamış olduk.

Omuz ve Ön kısımlar

1) Baştan 16 ilmek sağ omuz için örelim, sonra yaka için 20 ilmek keselim ve tekrar sol omuz için 16 ilmek örelim. Böylece yeleği ön parçalarına ayırmış olduk.

2) Sol omuzdan örgümüze devam edeceğiz. (İsterseniz sağ taraftaki ilmekleri yardımcı şişe aktarabilirsiniz.) Sol omuzu, 13 haroşa çizgisi olana kadar örüyoruz. Sonra 5 ilmek haroşa, 1 ilmek düz, bir dola, 10 ilmek haroşa örüyoruz. Arka sırada tüm ilmekleri ters örüyoruz.

3) Bir sonraki sırada, 5 ilmek haroşa, 1 ilmek düz, 1 ilmek haroşa, bir dola, 10 ilmek haroşa örüyoruz. Arka sırada tüm ilmekleri ters örüyoruz.

4) Sonraki sırada, 5 ilmek haroşa, 1 ilmek düz, 2 ilmek haroşa, bir dola, 10 ilmek haroşa örüyoruz.  Arka sırada tüm ilmekleri ters örüyoruz.

Her sırada ortadaki haroşa sayısı bir artıyor. Bu şekilde 13 delik oluncaya kadar örmeye devam edeceğiz. Yalnız yaka kesiminden sonra 26 haroşa çizgisi olunca koltuk altından 4 ilmek arttırma yapıyoruz.

5) 13 delik olunca ilk iliği açalım ve 13 sırada bir ilik açmaya devam edelim. Artık sadece haroşa öreceğiz.

6) Koltuk altından itibaren 36 haroşa çizgisi olunca, önlerin sivriliğini vermek için kesim yapmaya başlayalım bunun için de ilk ilmeği örmeden alıp 3 ilmeği bir keselim, sıra sonuna kadar örelim. Arkadan yine ilk ilmeği örmeden alalım, 3 ilmek keselim ve sıra sonuna kadar devam edelim. Bu şekilde tüm ilmekler bitinceye kadar sağdan ve soldan kesim yapalım. Tüm ilmekler bitince ipi keselim.

Sol ön bitti. Aynı şekilde sağ önü de örelim ve yeleğimizi bitirelim.

Yan dikişlerini yaparak düğmelerini dikelim.

Şık yeleğiniz kullanıma hazır 🙂

Ellerinize sağlık.