Herkese merhabalar!

Sizler için bu rengarenk bardak altlıklarını getirdik.

Bu şirin modeli kısa sürede bitirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hemen başlayalım!

Malzemeler

Yapılışı

1) Modelimize 6 zincir çekip başlıyoruz. Daha sonra zincirimizi birleştirip içine 16 tane ikili trabzan yapıyoruz.

2) Bir üst sıraya yükselip ilk trabzan üstüne bir sık iğne, aynı yere tekrar tepesine ip alıp sahte sık iğne (tekli trabzan) yapıyoruz.

3) Yandaki trabzan tepesine geçiyoruz, yani 2. trabzana. Önce ikili trabzan, daha sonra aynı yere iki tane de üçlü trabzan yapıyoruz.

4) Yan tarafa geçiyoruz, yani 3. trabzana. Tepesine tekrar iki tane üçlü trabzan yapıyoruz.

5) Yine yan tarafa, 4. trabzana geçiyoruz. İki tane üçlü trabzan, aynı yere tekrar ikili trabzan yapıyoruz.

6) Yine yan tarafa 5. trabzana geçiyoruz. Bir sahte sık iğne, aynı yere normal sık iğne yapıp 6. trabzanın tepesine tek sık iğne, aynı yere sahte sık iğne yapıyoruz. Yani bir önceki bölümü tekrar ediyoruz.

3 adet bu şekilde yelpaze oluşturuyoruz.

Bir başka renk ip ile üst sıraya geçiyoruz.

7) 1., 2., 3. ve 4. trabzanlara birer sık iğne, 5., 6., 7., 8. trabzanlara ikişer sık iğne, 9., 10., 11., 12. trabzanlara yine birer sık iğne örüyoruz. Bu şekilde 3 yelpazemizi de tamamlıyoruz.

8) Bir üst sıraya yani 3. sıraya çıkıyoruz. Fotoğrafta göründüğü gibi yelpazemizin orta yarısından ipimizi takıp 1. trabzan üstüne 2 tane ikili trabzan, 2. trabzan üstüne iki tane ikili trabzan, 3. trabzan üstüne yine iki tane ikili trabzan olmak üzere toplamda 6 trabzan örüyoruz.

9) Üç trabzan atlayarak arada yan yelpazeye geçiyoruz. Oradaki yelpazenin bir tarafına, sonra diğer tarafına yine aynı işlemi yapıp aralarında 3 trabzan atlamayı unutmuyoruz.

Geçelim son yelpazemize!

10) Yine 3 trabzan atlayıp herbirine 2 kez batarak bu sırayı da bitiriyoruz.

11) Bir üst yani 4. sıraya geçiyoruz. Köşeden sık iğneyle tutturup başlıyoruz. 3. trabzana atlayıp üç tane ikili trabzan yapıyoruz, yanına geçip 3 tane daha aynı işlemi yapıyoruz, yan yana 6 trabzan oluyor. Alttaki yelpazenin birleşim yerine sık iğneyle tutturup geçiyoruz diğerine.

12) Yine aynı 4. yelpazeye kadar hepsini yapıp sık iğneyle tutturuyoruz ve bu sırayı da bitirip son sıraya geçiyoruz.

13) 3. sırada yaptığımız gibi sık iğne yapıyoruz. Yelpaze aralarında 3. sıraya üçlü trabzanla inip pati şeklini vermiş oluyoruz ve bitiriyoruz.

sirin-patiler-bardak-altligi-yapimi
sirin-patiler-bardak-altligi-yapimi

Videolu Yapılışı

Sevgiler!