Eee tatil bitti, çalışmaya başladıysak bir tarif daha yapalım değil mi?

Bugün size sonbaharda vazgeçilmeziniz olacak bir şalın nasıl yapıldığını anlatacağım.

Malzemeler

  • 4 mm tığ
  • 250 gr. ebruli yün ip

Yapılışı

1) 10 zincir çekip halka yapıyoruz. 3 zincir çekip halkanın içine 19 tane ikili trabzan yapıyoruz.

2) 3 zincir çekip geri dönüyoruz ve her trabzanın üzerine 1 tane ikili trabzan yapıyoruz. Yine 19 trabzan yapmış oluyoruz.

3) 4 zincir çekip geri dönüyoruz ve yine her bir trabzanın üzerine 1 tane ikili trabzan yapıyoruz ancak bu sırada aralara da 1 tane zincir çekiyoruz.

4) 7 zincir çekip bir boşluk atlayarak sık iğne batıyoruz. 4 zincir çekip bir atlayarak sık iğne batıyoruz. 4 zincirli toplam 3 tane olacak. Sonra 2 defa 7 zincir yapıp bir atlayarak sık iğne yapıyoruz. 4 zincirli 3 tane daha yapıyoruz ve sona geldiğimizde 5 zincir çekip ikili trabzan yapıyoruz.

5) 3 zincir çekip yanına 9 tane trabzan yapıyoruz. Sık iğne ile diğer boşluğa batıyoruz. 4 zincir çekip yanındaki boşluğa batıyoruz. (7 zincirli yerlere geldik) 10 tane ikili trabzan yapıyoruz. Tam göbek kısmı burası toplam 20 trabzan oluyor. Sonrasında aynen işlemleri tekrarlıyoruz.

6) 3 zincir çekip geri dönüyoruz ve her trabzanın üzerine 1 tane ikili trabzan yapıyoruz. Boşluklarda 4 zincir çekip batıyoruz. Fotoğraftan takip edebilirsiniz.

7) 4 zincir çekip dönüyoruz, her ilmeğe 1 tane ikili trabzan yapıyoruz ama aralara da 1 zincir çekiyoruz.

8) 4. sıradaki gibi devam. 7 zincir çekip bir boşluk atlayarak sık iğne batıyoruz. 4 zincir çekip bir atlayarak sık iğne batıyoruz. 4 zincirli toplam 3 tane olacak. Sonra 1 defa 7 zincir yapıp bir atlayarak sık iğne yapıyoruz. 4 zincirli 3 tane daha yapıyoruz. Sonra 2 defa 7 zincir yapıp bir atlayarak sık iğne yapıyoruz. 4 zincirli 3 tane daha yapıyoruz. Sonra 1 defa 7 zincir yapıp bir atlayarak sık iğne yapıyoruz. 4 zincirli 3 tane daha yapıyoruz ve sona geldiğimizde 5 zincir çekip ikili trabzan yapıyoruz.

9) 5. sıra gibi devam. 3 zincir çekip yanına 9 tane trabzan yapıyoruz. Sık iğne ile diğer boşluğa batıyoruz. 4 zincir çekip yanındaki boşluğa batıyoruz. (7 zincirli yerlere geldik) 10 tane ikili trabzan yapıyoruz. Tam göbek kısmı burası toplam 20 trabzan oluyor. Sonrasında aynen işlemleri tekrarlıyoruz.

10) Bundan sonrası bildiğiniz gibi tekrar ederek devam ediyor.. Resimlere baktığınızda çok rahatlıkla örebilirsiniz…

Dilediğiniz büyüklüğe gelene kadar bu şekilde devam edebilirsiniz.Dilerseniz püskülle süsleye de bilirsiniz.

Keyifli örgüler dilerim 🙂