Evinizi rengarenk örgü modelleri ile güzelleştirmek istemez misiniz?

O zaman bu rnekli bardak altlıkları ve suplalar tam size göre!

Malzemeler

Yapılışı

1) Sihirli halka yapılır, halka içine 4 zincir çekilir, halkanın içine 11 tane ikili trabzan yapılır. Her trabzan arasında 1 zincir çekilir. İlk başta çektiğimiz 4 zincirden 3.süne ilmek kaydırma ile bağlanır.

örgü bardak altlığı

2) 3 zincir çekilir, yakındaki ilk boşluğa (alt sırada zincir çektiğimiz yer) 1 tane ikili trabzan yapılır, 1 zincir çekilir. İlk sırada ördüğümüz her trabzan arasında kalan boşluklara 2 adet ikili trabzan yapıp 1 zincir çekerek sıra sonuna geliyoruz ve ilmek kaydırma ile bitiriyoruz. Toplam 24 trabzan yapılmış olur.

örgü bardak altlığı

3) 3 zincir çekilir, yakındaki ilk boşluğa (alt sırada zincir çektiğimiz yer) 2 tane ikili trabzan yapılır, 1 zincir çekilir. Bu şekilde her boşluğa 3 tane ikili trabzan yapılır ve 1 zincir çekilerek sıra sonuna gelinir ve ilmek kaydırma ile bitirilir. Toplam 36 trabzan yapılmış olur.

örgü bardak altlığı

4) 3 zincir çekilir, yakındaki ilk boşluğa 3 tane ikili trabzan yapılır, 1 zincir çekilir. Bu şekilde her boşluğa 4 tane ikili trabzan yapılır ve 1 zincir çekilerek sıra sonuna gelinir ve ilmek kaydırma ile bitirilir. Toplam 48 trabzan yapılmış olur.

örgü bardak altlığı

Ben bir bardak altlığı yapacağım için benim için bu kadar büyüklük yeterlidir ama siz bu şekilde artırmalar yaparak dilediğiniz kadar büyütebilirsiniz.

örgü bardak altlığı

Kenar süslemesine geçiyoruz.

Farklı renk bir ip kullanınız daha hoş görüneçektir.

1) İpimizi herhangi bir boşluğa bağlıyoruz. 5 zincir çekiyoruz. Son sıramızda yaptığımız 4 tane ikili trabzanın ortasına yani 2 ile 3. arasına sık iğne ile batıyoruz. Tekrar 5 zincir çekiyoruz. Bu sefer bir sonraki boşluğa sık iğne ile batıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna örüyoruz. Sıra sonunda 24 tane yarım halka oluşmuş oluyor. 1 zincir çekerek bir üst sıraya geçiyoruz.

örgü bardak altlığı

2)  Halkalarımızın içine 7 adet ikili trabzan örerek dolduruyoruz. Toplamı 8 trabzan oluyor. Hemen yan taraftaki yarım halkaya ilmek kaydırma ile batıyoruz ve halkanın içine 8 adet ikili trabzan örüyoruz. Bu şekilde tüm halkaların içini dolduruyoruz. Toplamda 12 adet oluşacaktır.

örgü bardak altlığı

Güle güle kullanınız 🙂