Merhaba!

Sizlerle tavşanlı kitap ayracı yapacağız.

Bu güzel kitap ayracı ile çocuklarınıza kitap okumayı sevdirebilirsiniz.

Hemen örmeye başlayalım!

Malzemeler

  • Kartopu Amigurumi el örgü ipleri;
    Krem (K025) renk ip
    Fıstık Yeşili (K1390) renk ip
    Turuncu renk ip
  • 2.5 mm tığ

Yapılışı

Krem renk ip ile örüyoruz.

1) Sihirli halkaya 3 trabzan, 3 yarım trabzan, 1 zincir, 1 trabzan, 1 zincir, 3 yarım trabzan, 3 trabzan yapalım, 3 zincir çekip boşluğa kaydırma yöntemi ile tutunalım.

Geri dönmeden devam ediyoruz.

2) 3 zincir çekelim, önceki sıradaki 3 zincirlik kısmın tepesine bir tane yarım trabzan, bir trabzan yapalım, diğer yuvanın içine 3 tane üçlü trabzan yapalım, gelen yuvanın içine iki tane ikili trabzan yapalım, gelen 3 adet yuvaya ikili trabzan yapalım, diğer yuvaya yarım trabzan yapalım, boşluk olan kısma yarım trabzan, tam tepe kısmına aynı yuvaya ikili trabzan, üçlü trabzan, ikili trabzan yapalım.

3) Diğer iki yuvaya yarım trabzan yapalım, gelen 3 yuvaya ikili trabzan yapalım. Bir sonraki yuvanın içine iki tane ikili trabzan yapalım. Sonraki gelen yuvanın içine 3 tane üçlü trabzan yapalım. Bir sonraki yuvanın içine ikili trabzan ve yarım trabzan yapalım. 3 zincir çekip bir önceki birleşim kısmına kaydırma yöntemi ile tutunalım.

4) 3 zincir çekelim, önceki sırada çektiğimiz zincirli kısma aynı yuvanın içine 2 sık iğne yapalım. Kulak yapmaya başlayacağız. 7 zincir çekelim, çektiğimiz zincirlerin içine sık iğne, yarım trabzan, ikili trabzan, ikili trabzan, yarım trabzan, sık iğne yapalım. Bir sonraki yuvaya tutunalım ve tekrar 7 zincir çekip aynı işlemleri tekrar edelim.

Bu bizim kulağımız olmuş oldu.

5) Bir sonraki yuvaya tutunalım. 6 tane yuvaya sık iğne yapalım, gelen yuvaya bir tane ikili trabzan, gelen yuvanın içine ikili trabzan, üçlü trabzan, ikili trabzan yapalım, sırada gelen yuvaya ikili trabzan yapıp 6 yuvaya sık iğne yapalım. 4 zincir çekip her zincirin tepesine sık iğne yapalım.

Bu kuyruk olmuş oldu.

6) Sırada gelen yuvaya sık iğne ile tutunalım. Sırada gelen 5 yuvanın içine ikişer tane sık iğne yapalım. 3 zincir çekip kaydırma ile boşluğa tutunalım.

Havuç

Turuncu renk ip ile örüyoruz.

1) 7 zincir çekelim. Bir geriden itibaren 2 sık iğne, 3 tane ikili trabzan yapalım. Son yuvaya 3 tane üçlü trabzan yapalım, sırada gelen yuvalara 3 tane ikili trabzan, 2 tane sık iğne yapalım. Kaydırmayla tutunup ipi uzun bırakıp keselim.

Yaprak

Fıstık yeşili renk ip ile örüyoruz.

1) Üçlü trabzan yaptığımız kısma tutunalım. 4 zincir çekip her yuvaya sık iğne yapalım. Aynı yuvaya tutunalım. 5 zincir çekip her zincire sık iğne yapalım, aynı yere tutunalım. 4 zincir çekip her zincire sık iğne yapıp aynı yuvaya tutunalım.

Havucumuzu tavşanımızın kuyruğuna dikelim.

Göz ve ağız işlemesi yapalım.

İşte bu kadar!

tavsanli-kitap-ayraci-yapimi
tavsanli-kitap-ayraci-yapimi

Tavşan kitap ayracımız hazır!